Kwestia przyznawania premii lub też bonusów w firmie, w której efekty pracy niekoniecznie są mierzalne, jak targety wysokości sprzedaży, od  zawsze wywołują kontrowersje i bywają źródłem tarć. To, co motywująco działa na wyróżnionego, może skutecznie zdemotywować całą resztę zespołu, w sytuacji, gdy nagroda niekoniecznie trafia we właściwe ręce, lub gdy zwyczajnie należy się kilku osobom, a dostaje ją wyłącznie jedna. Co wtedy?

Interesujący problem, co jednak można z tym zrobić? Przecież każdy powinien się cieszyć, że w ogóle jakiekolwiek nagrody są przyznawane. Teoretycznie tak. W praktyce jednak wyróżnianie pracowników jest czymś na porządku dziennym, najczęściej oczywiście w formie bonusu finansowego.

Ile to razy nie słyszysz lub sam nie wypowiadasz tekstów w stylu: „dałbym ją komuś innemu„, „faktycznie, wykonuje dobrą robotę, ale nie on jeden.„, lub najzwyczajniejsze „też bym chciał jakiś bonus, ale raczej nigdy się nie doczekam„.

bonusly-mainMoże po prostu pracownicy sami zdecydują o swoim bonusie?

Startup Bonus.ly z Nowego Jorku znalazł patent na ten dosyć wrażliwy temat. Stworzyli bowiem narzędzie do przyznawania mikro-bonusów wewnątrz firmy. Jak to działa? Otóż każdy z pracowników na początku miesiąca otrzymuje pewien bonus finansowy. Jednak nie dla siebie, a dla innych. Zazwyczaj są to symboliczne kwoty, rzędu $100-$200.

Genialne podejście, w którym to premia za pomoc przyznawana jest nie odgórnie, a oddolnie. To Ty samodzielnie, według własnego uznania rozdzielasz bonus innym. Masz problem z wykonaniem jakiegoś zadania? Zwracasz się do kogoś o pomoc, przez co kolega oderwany jest od własnej pracy? Nie ma sprawy, przekaż mu bonus, za poświęcony czas, a z pewnością o wiele bardziej doceni to, niż samo „dziękuję”.

Ukryta wartość dodana Bonusly – team spirit

To, co jest ważne dla pracowników firmy – czyli premia za pomoc, dla osób na jej kierowniczych stanowiskach ma jeszcze inny wymiar i nie chodzi tutaj bynajmniej o sam materialny wymiar wdzięczności i wynikającą z tego gratyfikację finansową.

Dzięki Bonus.ly pracownicy, programiści, czy ludzie w zespole o wiele chętniej ze sobą współpracują. Co więcej, bardzo często dochodzi do sytuacji, iż sami wychodzą z inicjatywą, aby wesprzeć kolegę w trudnym zadaniu.

Bonus.ly najczęściej wykorzystywane jest wśród środowisk IT, na co dzień stykających się właśnie z wieloma problemami różnej natury. Tego nie wyciągniesz z zadań, ani z zalogowanych czasów. Czy jako szef jesteś w 100% pewien, komu powinieneś dać bonus, testerowi, czy programiście? może to właśnie ten pierwszy sprawdził coś szybko, a główny programista ociągał się z tematem. Osoba bezpośrednio nie siedząca w danym zadaniu nie jest w stanie ocenić tego bezpośrednio z przypisanych zadań czy ukończonych tasków.

Z resztą, po co się nad tym zastanawiać. Zostaw to im. To wyraz wdzięczności i rozładowanie napięć między zespołami oraz większa chęć do pomocy. Wśród młodszych programistów to typowe, że ciągle się o wszystko pytasz. Ile razy można się o wszystko pytać? Jak wiele czasu można spędzać na poprawianiu czyjegoś kodu.

Bonus.ly jest publiczne, każdy wie, kto komu i za co pomógł. Oczywiście jest to także przedmiot żartów na zasadzie „zrób mi kawę, to dam Ci 5 Euro„. Czasami jest to skorelowane z kondycją firmy. Jak idzie dobrze, to każdy z pracowników ma więcej do rozdania. Natomiast ci, którzy są najbardziej aktywni i pomagają, zamiast zwykłego „dziękuję” mogą sobie nieźle dorobić.

Startup godny polecenia. 

Same Bonus.ly również doczekało się swojego rodzaju bonusu w postaci inwestycji w wysokości 2 milionów dolarów. W listopadzie stuknęło im ledwo dwa lata, jednak zyskali międzynarodowy rozgłos przez genialne narzędzie, poruszając bardzo wrażliwy temat, rozładowując często wewnętrzne napięcia, a momentami staje się wręcz narzędziem do jeszcze szybszego wzrostu.

Bonus.ly to wreszcie szczęśliwi pracownicy, lepsza atmosfera i kultura pracy w całej Twojej organizacji. Temat, na który firmy poświęcają ogromne środki, a który można rozwiązać zupełnie inaczej, oddolnie, bardziej sprawiedliwie. Zostaw zatem sprawy premii po prostu swoim ludziom.

Napisz coś od siebie!