Niemal równe pół roku temu, 1 sierpnia 2016, wynudzony tym, co otrzymywałem na co dzień na wszystkich polskich stronach branżowych, bardzo chciałem przybliżyć sobie i innym oryginalne startupy z całego świata, których historiami codziennie inspirowałem się na zagranicznych serwisach. Tak oto powstał Startup Cribs. Teraz czas na kolejny krok.

Choć wkręciłem się w temat, to cały czas szukałem czegoś dla siebie. Po prostu zawsze chciałem spróbować rozkręcać biznes w internecie, swój startup. Jasne, dzięki pisaniu odkryłem wiele innowacyjnych startupów, czy aplikacji, ale trzeba podchodzić do tematu realnie, biorąc pod uwagę możliwości, które mam na starcie i jakie jestem w stanie sobie stworzyć.

Programistą nie jestem, bogatego wujka nie mam, w totka nie gram, udziałów w innych biznesach nie posiadam. Finansowego back-up’u generalnie brak. Czyli… idealna sytuacja, aby zacząć robić startup.

Kłopot? Trochę finezji 

Żyjemy w XXI wieku. To czasy, w których każdy zna choć jednego programistę. Tomek, mój dobry kolega ze szkolnej ławki o ksywie „Homer”, zalicza się do tych solidniejszych. Znamy się już okrągłe 20 lat, a on regularnie odpierał wszystkie moje genialne pomysły na biznes.

Jak mówią: kropla drąży skałę. Udało się znaleźć projekt, który przypadł do gustu nam obu i stwierdziliśmy, że chcemy wspólnie poświęcić część swojego czasu na przygotowanie MVP, czyli jego minimalną wersję. Poniżej już tylko o tym.

Stworzyliśmy JustJoinIT – mapę rynku pracy w branży IT

Chcemy pokazać programistom, że mogą znaleźć lepszą pracę, bliżej niż myślą. W tym celu staraliśmy się zebrać ogłoszenia do najciekawszych software house’ów i startupów w jednym miejscu, z naciskiem na jakość wybranych firm. Umieściliśmy je wspólnie na jednej mapie z konkretnymi adresami, pod którymi się znajdują oraz dodaliśmy główną technologię w formie pinezki na mapie. Rzuć okiem na www.justjoin.it

Myślisz sobie – strony z ogłoszeniami w branży IT. Kto tego jeszcze potrzebuje? Po części masz rację. Choć 60% rekrutacji programistów opiera się o rekomendacje, to powstało kilka ciekawych stron branżowych z ogłoszeniami w IT, również na polskim rynku. Info o technologiach, zdjęcia z biura, wideo. To wszystko jest fajne i ciekawe. Jednak programistom i tak nie chce szukać, bo nadal jest to nieco zawiłe, a oni oczekują coraz prostszych dróg.

Czy można zatem nieco łatwiej? 

Wydaje nam się, że tak. Ten właśnie problem postanowiliśmy rozwiązać – na swój sposób. Chcieliśmy uprościć formę wyszukiwania do minimum (tylko dwa kliknięcia). Ponadto, umieszczenie ich wszystkich na mapie sprawia, że od razu widzisz, która praca jest blisko domu, co też jest istotne.

Na koniec masz jeszcze wynagrodzenie, a także pełną ofertę oraz informacje, jak aplikować. Mało? Spokojnie, to dopiero MVP, abyśmy mogli jak najszybciej ruszyć z tematem. Wkrótce będą też zdjęcia i filmy z biur, wyszukiwarka, kolejne miasta, czy tagi z technologiami.  Staramy się pozostać lean, dostarczając wyłącznie minimum niezbędnych informacji, tak, abyś w 5 sekund miał pełny obraz.

Chcemy być realną alternatywą dla każdego w poszukiwaniu pracy w IT

Przez mapę rynku pracy rozumiem umieszczenie wszystkich ogłoszeń na jednej mapie z dokładnymi ich adresami, a takiego rozwiązania w naszym kraju w branży IT jeszcze nie było. To jest unikalna funkcjonalność, która daje też pewne korzyści.

Przekaz jaki kierujemy do programistów jest prosty – z JustJoinIT możesz znaleźć lepszą pracę, bliżej niż myślisz, a do tego w wygodny sposób. Od dziś już regularnie pojawiać będą się tam dobre ogłoszenia, wyłącznie od solidnych firm.

Wierzymy, że to wszystko zachęci programistów do korzystania z portalu. Oczywiście, to tylko hipoteza, której nie da się zweryfikować inaczej, jak przez sprawdzenie tego w rzeczywistości.

Skąd te wszystkie ogłoszenia?

Aby proces zapełniania mapy nie ciągnął się w nieskończoność, sami dodaliśmy ogólnodostępne ogłoszenia na stronę, wyszukując ponad setkę software house. Obecnie na JustJoinIT jest ponad 200 ogłoszeń. Oczywiście do wszystkich firm zostały wysłane wiadomości, czy nie mają nic przeciwko.

Efekt? Otrzymaliśmy już odpowiedzi od pierwszych kilkudziesięciu z nich, 100% pozytywnych. Co ważne – żadna z firm nie wyraziła jakichkolwiek obiekcji, jedynie dając feedback, co do korekty ogłoszenia lub usunięcia zamkniętych rekrutacji. Dlatego najwyższy czas, aby wyjść z tym już na zewnątrz.

Ulubione pytanie – gdzie tutaj są pieniądze?

Odpowiedź jest dość łatwa, choć nie tak prosta do osiągnięcia: w ogłoszeniach płatnych i wszystkich opcjach premium. To melodia przyszłości, uwarunkowane od tego, czy uda się ściągnąć na stronę ruch, czy idea zyska sympatię programistów. Póki co wszystkie z nich są rzecz jasna darmowe.

Dziś jest dzień zero i wyjście z tym w końcu do ludzi. Choć w naszym kraju istnieje już kilka rozwiązań tego typu, branża cały czas rośnie, to konkurencja jest jeszcze do dogonienia. Trzeba stawiać sobie ambitne cele, a ten tutaj jest tylko jeden – aby JustJoinIT stało najchętniej odwiedzaną, branżową stroną z ogłoszeniami rynku pracy w IT. Inaczej nie ma sensu się za to zabierać.

Chcę również na bieżąco przedstawiać Ci rozwój startupu, co tylko wzbogaci ten blog. Zamierzam pokazać, jak można od zera, bez środków na marketing, stworzyć coś z niczego, próbując różnych form dotarcia do odbiorców i klientów, z czego będę zdawał Tobie relację. Kto wie, w którą stronę to się potoczy i jaki będzie miało swój finał.

Co Ty o tym myślisz?

Najtrudniejszy jest ten początek, stąd też moje pytanie do Ciebie. Jeśli czytasz Startup Cribs i doceniasz moją pracę, którą tu na co dzień robię, to nie ma teraz lepszej możliwości na to, aby mi pomóc. Wejdź na www.justjoin.it. Daj feedback w komentarzach do tekstu, na Facebooku, lub na maila. Powiedz, czy ma to sens.

Jeśli według Ciebie ma, to może akurat jesteś programistą i pokazałbyś to swoim znajomym? Robisz w software house, który wydaje dużo na strasznie drogie ogłoszenia o pracę w IT? W takim razie dodaj je również na JustJoinIT. Jeśli masz dojście do kogoś, kto mógłby pomóc nabrać rozgłosu samej inicjatywie, wyślij mu link do strony lub ten artykuł. Masz sugestie co do UX? Śmiało. Każdy kontakt, sugestia, pomoc jest w tym momencie na wagę złota.

To ciekawy projekt.  Ty też możesz przyczynić się do tego, że to wypali – kompletnie od zera. Bez obaw, Startup Cribs będzie trwać dalej, za bardzo się w to wkręciłem. Tymczasem zapraszam na www.justjoin.it.

Wesprzyj inicjatywę, daj znać lub po prostu dołącz. Just Join IT.  

 

Zachęcam do śledzenia projektu na Facebooku: facebook.com/JustJoinIT
W sprawie współpracy kontakt do mnie: 660 773 003/ nowosielski.p@gmail.com.

Napisz coś od siebie!