Agnieszka Hryniewicz-Bieniek została globalną dyrektorką google’owej dywizji zajmującej się startupami. To uhonorowanie jej 11-letniej pracy dla giganta, gdzie ostatnio dowodziła polskim oddziałem. Hryniewicz-Bieniek to postać doceniania w polskim biznesie. Funkcję sprawowaną w Google’u łączy z byciem członkinią Rady Nadzorczej banku Millenium. Jednocześnie szefem polskiego oddziału zostaje Artur Waliszewski, który w tym samym czasie pokieruje całym regionem Europy Środkowo-Wschodniej.

Globalne Campusy

Tak zwane Campusy, czyli ośrodki wspierania rozwoju lokalnych startupów, Google usytuował w siedmiu strategicznych miastach na całym świecie. W tym gronie oprócz Londynu, Tokio, Madrytu, Tel Awiwu, Sao Paolo oraz Seulu znalazło się również miejsce dla Warszawy. Prawdopodobnie wiele w tym zasługi właśnie Hryniewicz-Bieniek, która zajęła stanowisko dyrektorskie w Google Polska w 2013 roku. Wieloletnia pracowniczka giganta z Mountain View będzie zarządzać działem startupowym właśnie ze stołecznego biura placówki Campus. Sama zainteresowana przyznaje, że to niezły boost dla Warszawy. – To wyróżnienie dla roli, jaką już teraz pełni Warszawa, stolicy, która może inspirować inne miejsca na świecie i w której powstają startupy o przełomowym potencjale – powiedziała Hryniewicz-Bieniek “Forbesowi”. Trudno się nie zgodzić, bo oznacza to, że Warszawa stała się centralną placówką wszystkich międzynarodowych programów wsparcia, jakie udziela Google.

Rozwój startupów

Jedynym celem Google Startups, który obsługuje 125 krajów na całym świecie, nie jest oczywiście pomoc lokalnym startupom. A przynajmniej nie jest ona bezinteresowna. Globalny dział internetowego potentata wspiera swój własny biznes, poszerzając ekspansję międzynarodową. Dzieje się to za sprawą dostarczania startupom wiedzy o szerokich możliwościach oferowanych przez technologie dostarczane przez Google. Dodatkowo dywizja skupiona na działalności młodych, innowacyjnych przedsiębiorstw prowadzi różne programy akceleracyjne i pośredniczy w kontakcie z mentorami, inwestorami i lokalnymi communities budowanymi przez przedsiębiorców, a nawet udostępnia specjalną przestrzeń na założenie własnej firmy.

Nie tylko Wojcicki

To nie pierwsza Polka, która została doceniona przez globalnego internetowego potentata. Na początku roku szefową londyńskiej przestrzeni dla startupów została Marta Krupińska, a już od 1999 roku jedną z czołowych pracowniczek Google’a jest Amerykanka polskiego pochodzenia, Susan Wojcicki, która odpowiadała m.in. za debiut rozpoznawalnych Google Doodles, a w 2014 roku zastąpiła na stanowisku CEO YouTube’a Salara Kamangara.

Google lubi Polskę

Warszawski Campus uruchomiono pod koniec 2015 roku na Pradze. Zrzeszone w jego ramach startupy do tej pory stworzyły ponad dwa tysiące miejsc pracy przy 70 milionach finansowania zewnętrznego. Co roku uruchamiane są darmowe programy wsparcia typu equity-free. Pozostaje mieć nadzieję, że wybór Hryniewicz-Bieniek pozytywnie wpłynie na rozwój polskiej przedsiębiorczości i napływ ciekawych inwestorów. Polska spółka potentata z Mountain View to Google Poland. W 2018 roku zanotowała wzrost wpływów o 20%, do 378,85 miliona przy 27,72 miliona zysku netto

Napisz coś od siebie!