Lato to idealny okres, aby wybrać się gdzieś na wakacje. Jeśli myślisz o zagranicznej wyprawie, to najprawdopodobniej będzie to podróż samolotem. Dostęp do tanich linii lotniczych jest w Polsce coraz lepszy, ceny są coraz bardziej konkurencyjne, generalnie nie powinniśmy narzekać.

Po tym, jak zapłacisz za bilet, przestajesz już szukać tańszej alternatywy. W końcu dokonałeś już zakupu. Jednakże w branży lotniczej, jak nigdzie indziej, ceny produktów (biletów) zmieniają się nieustannie i wręcz nieprzewidywalnie.

Nie jesteś bowiem w stanie stwierdzić, czy Twoje bilety na lot do Paryża nagle przed terminem zdrożeją, czy może ich ceny gwałtownie spadną. Myślisz sobie, że im wcześniej zarezerwujesz bilet, tym lepiej, bo będziesz miał go taniej?

Możesz być w dużym błędzie

Nie masz bowiem żadnej gwarancji, że bilety, które zakupiłeś w kwietniu na wakacje, w czerwcu nie będą już dwa razy tańsze. Po prostu nikt Ci tego nie zagwarantuje, bo nikt tego nie wie.

Ile to razy nie słyszałem rad – Bukuj bilety na parę miesięcy przed podróżą…!

Albo odwrotnie… Piotr, ręka na pulsie… Czekaj do ostatniej chwili… na last minute…!

I bądź tu mądry

Izraelski startup FairFly nie przejmuje się tym, kiedy kupisz bilet, ponieważ pozwala Tobie zaoszczędzić na biletach już po tym, jak za nie zapłacisz. Biorąc pod uwagę, że stoi za tym nacja, która oszczędność ma w genach, można spodziewać się czegoś ciekawego.

 

FairFly - 1Jak to działa?

FairFly nieustannie monitoruje zmiany cen lotów u bardzo wielu dostawców i zwyczajnie przez te kilkanaście dni/ tygodni przed podróżą jest w stanie znaleźć tańsze bilety niż Twoje.

Działanie całego systemu jest banalnie proste. Ty po prostu wysyłasz potwierdzenie lotu, które otrzymałeś po zakupie biletów na adres email trips@fairfly.com.

FairFly robi już resztę za Ciebie. Następnie przez aplikację lub wersję desktopową otrzymasz powiadomienie, jak tylko cena Twojego lotu zmaleje.

Oczywiście ceny zmieniają się na tyle często, że jakbyś dostawał informacje o każdej zmianie, to prędzej usunąłbyś tę aplikację, niż z niej skorzystał. Dlatego FairFly nie zawraca Ci głowy i informuje o rzeczywiście dużych okazjach.

 

Pamiętaj, że za zamiana biletu wiąże się z dodatkową opłatą. FairFly zdaje sobie z tego sprawę i daje tylko takie propozycje, które są o wiele tańsze, biorąc pod uwagę wszystkie koszty.

FairFly - 2Porównanie początkowych cen lotów do tych, które znalazł FairFly. Spora oszczędność.

Załóżmy, że udało się wyczarować tańszą cenę na ten sam lot. Co wtedy? Przede wszystkim FairFly nie wykona absolutnie żadnej  zmiany bez Twojej zgody.

Jeśli już zaakceptujesz tańszą alternatywę, FairFly rezerwuje dla Ciebie nowy lot. Następnie wszystko potwierdza z Tobą telefonicznie. Kiedy tylko nowy lot będzie potwierdzony, stary zostaje anulowany, a Ty otrzymujesz zwrot w postaci różnicy ceny pomniejszony o opłatę za anulowanie lotu.

W tym momencie pojawia się również zarobek FairFly, który bierze dla siebie 9% od tego, ile dla Ciebie zaoszczędził. Niewiele, biorąc pod uwagę, że sam możesz dostać zwrot od 10% do nawet 30% wydanej kwoty.

Gdzie tutaj innowacja?

Być może będzie to dla Ciebie zaskakujące, ale dostawcy lotów działają już w ten sposób od dawna. To znaczy, że robią dokładnie to, co FairFly. Z tym, że całą różnicę biorą dla siebie.

Oczywiście klient nic o tym nie wie, bo po co? Dla niego nic się przecież nie zmienia. Jest to narzędzie, dzięki któremu dostawcy lotów są w stanie wycisnąć jeszcze większe marże na już sprzedanym locie, a uwierz mi, że robią to do granic możliwości.

FairFly wkłada zatem kij w szprychy wszystkim dostawcom lotów. Dla nas, klientów jest to natomiast bardzo praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu w końcu nie trzeba będzie się przejmować, kiedy zabukować sobie lot. Ponadto, jeszcze zwracają część wydanych pieniędzy za bilet.

Oby więcej takich startupów!

Napisz coś od siebie!