Startup o seksie nie związany w żaden sposób z branżą porno. Niemożliwe? Niekoniecznie. Kupidyn. Amor, symbol walentynek, postać niewinnego chłopca ze skrzydłami i łukiem. Pewien indyjski startup – Cupid Care – subtelnie z niego korzysta, wcale nie traktując w swych funkcjonalnościach o miłości samej w sobie. Co więcej, niesie pomoc innym.

cupid-care1Nazwa bardziej prasuje do agencji matrymonialnej, jednak gdyby Lew Starowicz był zapalonym startupowcem, z pewnością już dawno stworzyłby polski odpowiednik Cupid Care.

Skąd taka pewność?

Otóż Cupid Care (http://cupidcare.in/) to cieszący się coraz większą popularnością startup dedykowany zdrowiu seksualnemu. Skupia on seksuologów, którzy pomagają w formie konsultacji on-line, zarówno płatnych jak i bezpłatnych, w formie wideo, mailowej, lub telefonicznej.

Możesz umówić się również na wizytę prywatną w gabinecie, jeśli podczas konsultacji wspólnie ze specjalistą uznasz, że jest to konieczne. To jest jednak rozwiązanie dla śmielszej części pacjentów, która w dalszym ciągu pozostaje w zdecydowanej mniejszości.

Zdrowie seksualne to termin tak szeroki, jak z zasadzie nieznany.

Pod tym pojęciem kryje się bowiem nie tylko o stan fizycznego i psychicznego samopoczucia związanego z seksualnością. Zdrowie seksualne to pozytywne i pełne szacunku podejście również do relacji seksualnych, a przynajmniej tak twierdzi.. Wikipedia.

Upraszczając tą skomplikowaną mowę – chodzi najogólniej o czerpanie przyjemności z seksu.

Sex = tabu? Już niekoniecznie.

Seks w wielu krajach i kulturach jest w dalszym ciągu ciężkim tematem. Nawet jeśli nie masz problemów seksualnych, to z pewnością domyślasz się, jak jest.

Ludzie wstydzą się pokazać, że mają krzywe zęby, a co dopiero otworzyć się przed lekarzem, zwierzając ze swojej intymności. Wizyty są krępujące. Popkultura też raczej nie pomaga, wpajając nam, aby być macho. On nie ma problemów z seksem. Wręcz przeciwnie.

Cóż, jak się okazuje, rzeczywistość wydaje się być zgoła odmienna. Twórcy startupu twierdzą, iż obecnie już 50% zdrowotnych konsultacji on-line dotyczy problemów psychicznych bądź tych związanych z seksem, a jeden na pięciu Hindusów ma problemy związane właśnie ze zdrowiem seksualnym.

Co więcej – aż 70% problemów seksualnych może zostać rozwiązana on-line.

Nie potrzeba żadnych wizyt, biegania po gabinetach od jednego lekarza do drugiego i takiego poczucia „poniżania się” przed innymi. Niestety wiele osób w dalszym ciągu tak postrzega otwartą rozmowę o własnych dolegliwościach / słabościach.

W czym pomaga startup?

Jeśli ktoś ma potrzebę konsultacji, zazwyczaj ma również możliwości i chęci, aby za nią zapłacić. Startup zostawia dla siebie pewien ułamek tej kwoty.

Seks, seksualność, intymność, problemy z zajściem w ciążę, terapia par, kryzysy w związkach, niepożądana ciąża – na wszystkie te tematy ludzie bardzo niechętnie rozmawiają z lekarzem osobiście.

Jednakże sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli kontakt ze specjalistą nie jest na tyle bezpośredni. Hindusi coraz częściej korzystają z Cupid Care, ponieważ oferuje ona bardziej komfortową formę pracy nad danym problemem. Nie musisz wychodzić ze swojej strefy komfortu, możesz zwyczajnie w zaciszu domowego ogniska rozmawiać o kwestiach tak wstydliwych jak i ważnych dla Twojego zdrowia zarówno fizycznego jak i przecież psychicznego.

cupid-care2Zwyczajnie wybierz specjalistę, który odpowiada Tobie najbardziej.

Może to być seksuolog, ginekolog, czy urolog. Można by rzec – do wyboru, do koloru – aczkolwiek to określenie średnio wypada w tym zestawieniu. W każdym razie sam wybór pośród kilkudziesięciu dostępnych specjalistów jest dosyć spory.

Każdego dnia, stronę odwiedza 500 nowych gości, a ilość wejść rośnie w tempie dwucyfrowym z miesiąca na miesiąc, co tylko potwierdza hipotezę, iż Cupid Care staje się wygodniejszą formą kontaktu z seksuologiem od prywatnej wizyty w gabinecie lekarskim.

„Dziennie mamy 20-30 interakcji z naszymi klientami, którzy chcą z nami rozwiązywać swoje problemy seksualne” – podaje Sriram Varma, współtwórca startupu.

Jest to w sumie logiczne, dzięki startupowi nie trzeba publicznie w jakikolwiek sposób uzewnętrzniać się ze swoim problemem. Nie musisz rejestrować się już do specjalisty, a podczas konsultacji masz możliwość pozostania zupełnie anonimowym. Co oczywiste – wszystkie Twoje problemy to są dla seksuologa są w 100% poufne. Niczym u księdza na spowiedzi.

Konkurencja.

Oczywiście, Cupid Care to nie jedyne miejsce, gdzie można znaleźć kontakt do specjalistów od intymności. Jednakże nawet w porównaniu do większych graczy, którzy występują z pozycji wielkich wyszukiwarek specjalistów, hinduski startup kreuje się na pierwszą w pełni internetową klinikę skupioną stricte na zdrowiu seksualnym. Ciekawe.

Nisza również u nas.

Sporo ludzi ma z tym problem, tym samym sporo ludzi stara się go rozwiązać. Kiedyś jedynym rozwiązaniem dla dziewczyny, która wpadła z chłopakiem na ławce w parku było napisanie do Bravo Girl, obecnie każdy robi to za pomocą Internetu. Szukają, ale raczej błądzą.

Kompleksowych rozwiązań, umożliwiających fachową pomoc on-line dla młodych, przyszłych Matek-Polek, na naszym rodzimym rynku w dalszym ciągu jest jak na lekarstwo. Cóż, przynajmniej przyrost naturalny nie dostanie w kość.

W związku z tym warto jest się zainteresować tematem, szczególnie, gdy żyjemy aż w 40 milionowym społeczeństwie, które jest coraz bardziej otwarte, prawdopodobnie również na rozwiązania związane z tak delikatnymi tematami, jakimi są kwestie zdrowia seksualnego.

Co by nie było pamiętaj – seks to zdrowie.

Napisz coś od siebie!