Kabbage zdobyło 700 milionów dolarów na rozwój platformy kredytów dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Pionierski pomysł na biznes rozwijany od 2009 roku przynosi poważne profity.

Machine learning to szybkość

Kabbage to platforma pożyczkowa, która oferuje błyskawiczne kredyty dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. To, co wyróżnia ją na tle innych serwisów tego typu, to niezwykle krótki czas, który mija od prośby o pożyczkę do decyzji o jej udzieleniu lub nieudzieleniu. Już w 2015 “Forbes” nazwał produkt oferowany przez Kabbage “pożyczką w sześć minut”. Podejmowanie szybkich decyzji kredytowych możliwe jest dzięki analizie danych finansowych z kilkudziesięciu źródeł wykonywanej przez algorytmy machine learning. Zarządzający firmą chwalą się, że właśnie domknęli największy deal w sektorze pożyczek dla niewielkich biznesów: sekurytyzację w kwocie 700 milionów dolarów.

Pionierskie podejście

Kabbage, który nazwę wziął od slangowego określenia na gotówkę (tak, nie tylko u nas jednym z określeń na pieniądze jest “kapusta”) wkroczył do grona poważnych graczy w 2017 roku, gdy zyskał zaufanie SoftBank Group wyrażone inwestycją w wysokości 250 milionów dolarów. Już wtedy firma wyceniana na 1,2 miliarda dolarów mogła pochwalić się 115 tysiącami klientów i 3,5 miliarda dolarów wypłaconych w pożyczkach. Pozycję zdobywał długo. Stworzony w 2009 w Atlancie startup przecierał szlaki w kwestii wykorzystania analizy big data do oceny wiarygodności finansowej kontrahentów. Od początku stawiał na wielość i różnorodność źródeł: pod uwagę brano zarówno aktywność klientów w social media, jak i specjalistyczne zestawy makrodane. Do teraz podobno pożyczyli już 6,5 miliarda dolarów 170 tysiącom niewielkich biznesów. Są na fali wznoszącej, bo w 2018 pożyczyli 2 miliardy, a w tym roku już 600 milionów.

Pożycz od kogoś, by pożyczyć komuś

Kabbage do tej pory zebrał 940 milionów dolarów w ramach finansowania dłużnego i 4,2 miliarda w papierach wartościowych. Kapitał własny spółki to około 500 milionów. Większość kwoty uzyskanej w ramach ostatniej 700-milionowej sekurytyzacji ma być przeznaczona na spłatę “istniejącej transakcji sekurytyzacji zabezpieczonej aktywami”. Nie wiadomo, o którą chodzi. Silne perspektywy powodzenia modelu biznesowego obranego przez firmę sprawiają jednak, że firma pożycza pieniądze na coraz korzystniejszych dla siebie zasadach, co przekłada się na to, że warunki spłaty jej własnych zobowiązań stają się coraz mniej dotkliwe.   

Lider w swoim sektorze

Kroll Bond Rating Agency, amerykański podmiot zajmujący się ratingiem instytucji udzielających kredyty, ocenił najbardziej uprzywilejowananą klasę transakcji pięciotranszowych oferowanych przez Kabbage na AA, co stanowi “najwyższą ocenę ABS  uzyskaną przez internetową platformę kredytową dla małych firm za trzyletni kredyt”. Kabbage chwali się, że jego produkt obniża koszt środków firmy w porównaniu z dotychczasowym ABS o ponad 100 punktów bazowych.“Nowa ocena ABS i AA(sf) to świadectwo sprawdzonego, real-time podejścia Kabbage do odpowiedzialnego zapewniania dostępu do kredytów małym firmom”, twierdzi Scott Rosenberg, dyrektor finansowy firmy. “Nowa transakcja powoduje, że firma kontynuuje rozwój, jako że małe firmy uzyskały ponad 2 miliardy dolarów w zeszłym roku i ponad 600 milionów dolarów już w pierwszym kwartale 2019 roku”.   

 

Źródło: techcrunch.com

Napisz coś od siebie!