Chciałbyś wiedzieć, co się dzieje w branży startupowej na całym świecie, ale nie masz czasu tego śledzić. Bez obaw, ja mam. Zapraszam zatem do zapoznania się ze startupowym przeglądem prasy ze świata. To już druga odsłona cyklu.

26-wrzesnia-2-pazdziernik


tt2Salesforce najbliżej w wyścigu po Twittera.

z każdym tygodniem dochodzą coraz to nowe informacje w sprawie największego przejęcia ostatnich lat. Najbliższy jest w tym momencie Salesforce. Sam Twitter wyceniany jest na $13 miliardów.

 

 

spacex

Elon Musk przedstawił plany SpaceX na kolonizację Marsa.

Musk mówi jasno. Ludzkość ma dwie opcje. Pierwsza – zostajemy na ziemi i czekamy na katastrofę, która nas unicestwi (a która wg niego prędzej czy później nastąpi). Druga – stajemy się gatunkiem międzyplanetarnym. 2024 wyznaczył jako realną datę pierwszej misji.

 

spotkanie-twitter

Facebook at Work – nowy pomysł Zuckerberga ma uzależniać od… pracy.

Facebook chce, aby praca była tak samo uzależniająca, jak surfowanie w social media, dlatego 10 października w Londynie odbędzie się premiera kompletnie nowej platformy, która ma być konkurencją dla Slacka oraz Linkedina.

 

ai-competitorsSojusz gigantów. IBM, Google, Facebook, Microsoft oraz Amazon łączą siły.

Największe firmy technologiczne na świecie posiadają również jedne z największych baz danych na naszej planecie. Zamierzają wykorzystać to aby wspólnie pracować nad sztuczną inteligencją. Apple odrzuciło propozycje dołączenia. Musk odmówił, bo obawia się o ludzkość.

 

picsarttPicsArt wprowadza efekt z Prismy do filmów.

Prisma umożliwiła zmianę zdjęć w dzieła sztuki. PicsArt (300 milionów pobrań), będąca ciekawym edytorem zdjęć, wprowadza efekt Prisma również do siebie. Idzie jednak krok dalej, umożliwiając również w pełni funkcjonalny edytor wideo. Więcej tu: https://picsart.com

 

self-driving-car

Karamba Security otrzymuje $2,5 miliona na cyber security.

Izraelski startup otrzymał Serię-A finansowania na bezpieczeństwo samochodów bez kierowców, aby strzec je przed atakami hakerów. Samochody takie połączone są zazwyczaj w całej sieci przez Internet, stąd też stają się potencjalnym celem ataków.

 

lime

Line inwestuje $45 milionów w klon Snapchata – Snow.

Japoński komunikator Line – startup, którego wycena podczas debiutu na giełdzie w Tokio tego roku skoczyła o 50% i wyniosła $1,1 miliarda, inwestuje w klon Snapchata o nazwie Snow. Line wykupiło 25% udziałów w startupie (wycena ponad $150M). Więcej o Snow tu: Snow.

 

shazam

Shazam w końcu zaczął przynosić zyski. Po… miliardzie pobrań.

Popularna aplikacja do identyfikowania utworów w końcu może pochwalić się zyskami. Jej wycena również w tym roku przekroczyła ponad miliard dolarów. Co ciekawe, Shazam na rynku funkcjonuje już od 2000 roku, zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej.

 

precel

Aplikacja dietetyczna policzy kalorie na zdjęciu.

startup Loose It wydał właśnie aktualizację swojej apki, dzięki której będziesz mógł poznać ile kalorii ma dane danie zaledwie zrobieniu zdjęcia jedzenia. Wcześniej w aplikacji konieczne było ręcznie wprowadzanie konsumowanych produktów. Więcej tu.

 

pepper

Robot Pepper idzie do pracy w Japonii.

Obecnie służą wyłącznie jako forma marketingu, lecz w bardzo niedalekiej przyszłości mogą stać się partnerem ludzi. Pepper to inwestycja SoftBanku. Będzie pomagał w przy płatnościach w restauracjach, a także w szpitalach, czy salonach samochodowych.

 

alibaba-grana

Fundusz Alibaba inwestuje w trzy kolejne startupy w Azji.

Mieszczący się w Hong-Kongu $130 milionowy fundusz Alibaby, który rozpoczął swoją pracę przed rokiem, inwestuje w kolejne trzy projekty. Grana – z branży modowej. Nosh – startup dowożący jedzenie. Ostatni – DayDayCook – książkę przepisów kulinarnych.

 

cekaja

Indonezja i Filipiny: C88 otrzymuje duże wsparcie w postaci Serii-B.

Australijska firma technologiczna Telstra Ventures zainwestowała w dwa startupy firmy C88 z branży finansowej. To indonezyjski CekAja oraz jego filipińska wersja eCompareMo. Służą do udzielania kredytów oraz internetowej sprzedaży ubezpieczeń. Mówi się o ponad $20M.

 

cybersec

Startup Shape otrzymuje $40M na zwalczanie cyber-przestępców. 

Widać, że temat cyber-bezpieczeństwa jest gorącym tematem na całym świecie. Podczas gdy Yahoo przyznało się, że ktoś wykradł im dane 500 milionów klientów – startup Shape Security, który walczy z takimi przestępstwami otrzymał Serię-D finansowania w kwocie $40M.

 

Startup otrzymuje $370k na diagnozowanie Ziki w 30 minut.

Phoenix Molecular, singapurski startup z branży biotech otrzymał wsparcie na rozwój swojej technologii wykrywania wirusów w zaledwie 30 minut. Rundę seed otrzymał od Red Dot Ventures. To singapurski fundusz VC działający w sektorze biotech.

 

spottt

Spotify wchodzi do Japonii, Rakuten niepocieszony.

Po 3,5 roku obecności w Azji – Spotify w końcu otwiera się na Japonię. Wersja w tym języku jest już dostępna do pobrania. Konkować będzie z Rakuten, który również w tym roku wydaje swoją aplikację.  Ma mieć 10x więcej utworów od Spotify.

 

cyber

Indie: Druva zbiera $51M od inwestorów z Sequoia India.

W swojej kolejnej rundzie finansowania, startup skupiony wokół bezpieczeństwa danych w chmurze zebrał zawrotne $51M. Obsługuje 4000 klientów na całym świecie, w tym NASA czy Uniwersytet Stanforda oraz Studio Universal.

 

 

 

Napisz coś od siebie!