To podsumowanie 52. tygodnia 2016 roku. Okres między Świętami a Nowym Rokiem, który jest raczej senny, dlatego Startup Cribs za Ciebie postara się wyszukać, co ciekawego wydarzyło się w tym czasie. Nie było tego zbyt wiele, aczkolwiek kilka ciekawych historii z USA czy Europy warto poznać. 

 

Snapchat przejął izraelski Cimagine za $30-$40M

To bardzo ciekawe przejęcie tego oryginalnego rozwiązania, bazującego na rzeczywistości rozszerzonej. W czym rzecz? Otóż startup Cimagine specjalizuje się w wizualizacji np. mebli, ale w taki sposób, aby można było z poziomu tabletu ustawić go w swoim sklepie. Dzięki kamerze od razu sobie wszystko ustawiasz w rzeczywistości, lecz tej rozszerzonej. Ciekawy temat, szczególnie, gdy pozna się w jaki sposób działa. Najlepiej prezentuje to poniższe wideo. Myślą przewodnią startupu jest „kliknij – wizualizuj – sprzedawaj”.

 

Medytuj z Aura Health w zależności od tego, jaki masz humor

Trochę dziwne określenie, aczkolwiek taka jest główna misja startupu, którego aplikacja ukazała się niedawno w AppStore. Generalnie problem z tego typu apkami jest zawsze ten sam, ludzie je instalują, po czym korzystają przez 2-3 tygodnie i już im się nie chce? Aura Health uważa, iż to przez to, że medytacje nie są dostosowane do tego, jak się aktualnie czujesz, oraz są za długie. Dzięki startupowi będziesz mógł medytować przez 1 do 3 minut. Weźmie także pod uwagę, czy jesteś zmęczony, zirytowany, lub wyluzowany, abyś uzyskał jak najlepsze efekty z tak krótkiej sesji medytacyjnej. Startup udostępnia 200 medytacji. Użytkownicy premium za $12,99 miesięcznie mają dostęp do 7-minutowych medytacji.

 

Aplikacje Facebooka oraz Google najpopularniejszymi w 2016

Jak to końcówka roku, to i wiele podsumowań, tym razem padło na najbardziej popularne aplikacje, których ranking zdetronizował Google i Facebook W pierwszej dziesiątce jest kilka aplikacji Marka Zuckerberga. #1 Facebook z 150 milionami użytkowników miesięczne, #2 Messenger i 130 milionów, #3 Youtube i 113 milionów, #4 Google Maps – 105 milionów, #5 Google Search – 103 miliony, #6 Google Play – 100 milionów, #7 Gmail – 88 mln, #8 Instagram – 84 mln, #9 Apple Music – 68 mln, #10 Amazon App – 65 mln. Podsumowując Mark Zuckerberg = 364 mln vs 509 mln Google. Naturalnie większość użytkowników Google posiada zarówno mapy, wyszukiwarkę, czy Gmaila lub Youtube.

 

Oculus przejął startup do ruchu gałek ocznych The Eye Tribe

Perspektywa, w której to będziesz za pomocy samego ruchu oczu kontrolował otaczającą Ciebie rzeczywistość, wydaje się być coraz bliższa. Na początek oczywiście tylko tą wirtualną, aczkolwiek sam motyw wydaje się być interesujący. Oculus potwierdził tę informację, aczkolwiek cena pozostaje tajemnicą. Startup wypuścił na rynek swoje urządzenie po $99, forma taka sama jak gogle do VR. Więcej w wideo:

 

Twitter wprowadza live streaming video.

Na próżno było szukać pozytywnych newsów odnoszących się do Twittera w 2016 roku. Zdecydowanie więcej było tych kompromitujących, szczególnie o tym, że nikt nie chce ich kupić. Także chociaż tyle dobrego w tym roku dla nich. Live streaming jest w formie 360-stopni z wykorzystaniem Periscope, aplikacji de facto wykupionej przez Twittera w 2015 roku – co ciekawe – jeszcze przed oficjalnym startem aplikacji, za sumę równie zawrotną, powyżej $50 milionów.

 

Byte Foods dostaje $5,5M na inteligentne maszyny vendingowe

1,5 z 17 milionów maszyn vendingowych na całym świecie, połączonych jest do internetu. Do 2020 roku ma ich być 3,5 miliona, a Byte Foods zamierza zgarnąć większość tego rynku dla siebie. Typowy IoT, czyli cały soft do tego, co jak często i z jakich półek schodzi, kiedy trzeba uzupełniać dostawy, generalnie maszyny vendingowe + google analytics. Ponadto chodzi o to, aby jedzenie było świeże, bo na takim asortymencie koncentruje się startup (zamiast batonów i coca coli). Twórcy Byte Foods twierdzą, iż tak zaawansowana technologia do obsługi tego typu automatów nie istnieje nigdzie indziej na świecie.

 

Volkswagen przejmuje startup do kupowania biletów parkingowych

Chodzi o PayByPhone, aplikację, która umożliwia Tobie płacenie za bilety parkingowe oraz za sam parking przez smartfona. Startup wywodzi się z Kanady, natomiast zyskał coraz większą popularność również w Europie (Francja, UK, Szwajcaria). W 2016 zanotował obrót w wysokości $250M od 12,5 miliona ludzi. Takimi wynikami mogą pochwalić się sprzedawcy biletów, ale lotniczych, nie tych za parking. Tym bardziej robi to spore wrażenie. Do Polski chyba jeszcze nie doszło.

 

Runway otrzymuje pozyskuje $60M na rozwój swojego sklepu.

Ten nowojorski startup sprawił, że luksusowe marki stały się bardziej dostępne dla kobiet, ponieważ zwyczajnie wyprzedaje je z dużą obniżką, dzięki czemu ma ponad 6 milionów członków w samych Stanach. Co ciekawe, nie trzeba kupować tam kreacji, można je równie dobrze wyłącznie wypożyczyć. Runway powstał w 2009 roku, od tego czasu zebrał $174M, a jego zyski za 2016 roku przekroczyły $120M.

 

Ciekawy precedens – Amazon Echo może pomóc znaleźć mordercę. 

Internet Rzeczy, czy też po prostu IoT, przydaje się do niezliczonej ilości spraw w życiu codziennym, aczkolwiek nikt nie przypuszczałby, że mogą pomóc w rozwikłaniu zagadki morderstwa. W skrócie, uważaj, co mówisz w obecności Amazon Echo, ponieważ Twoje słowa mogą zostać zarejestrowane i użyte przeciwko Tobie. W tym wypadku chodzi o sprawę utopienia (w jacuzzi) w Arkansas. James Andrew Bates, skazany za zabójstwo pierwszego stopnia, ma alibi, a także inteligentny dom, naszpikowany technologią IoT. Historia długa, z pewnością precedens, więcej pod tym linkiem.

 

HealthyMe dostaje $1M na walkę z otyłością w Indiach.

Wydawać by się mogło, że gdzie jak gdzie, ale w Azji i Afryce problemy tego typu są dosyć marginalne (bo zapewne są), aczkolwiek biorąc pod uwagę wielkość całej populacji, problem istnieje i dotyka relatywnie wielkiej grupy osób. Inwestor z Dubaju wykłada okrągły milion, a sam startup z siedmioma poprzednimi na koncie staje się aplikacją z największym wsparciem w branży „healthy lifestyle” w Indiach. To coś w stylu rozbudowanego Endomondo wraz z prywatnym licznikiem kalorii. Link tutaj.

Napisz coś od siebie!