Kolejny tydzień za nami. Kolejne startupowe historie do przedstawienia. Poniżej znajduje się subiektywne zestawienie najciekawszych historii z branży startupowej z całego świata. Inwestycje, przejęcia, czy też kolejne, ciekawe inicjatywy, które wyszły na światło dzienne. 

Trump tworzy wokół siebie technologiczną Ligę Mistrzów.

Elon Musk, Bezos z Amazona, Kalanick z Ubera, Larry Page z Google, Tim Cook z Apple, przedstawiciele Facebooka, Oracle, Microsoftu czy Palantir. Spotkanie światowych liderów, ludzi, którzy mogą coś zmienić, dotyczyło krytycznych kwestii związanych z tworzeniem nowych miejsc pracy i innowacjami w USA. Nie zabrakło też córki Trumpa, Ivanki z mężem (pytanie tylko, po co).

 

Yahoo dało sobie ukraść dane do miliarda kont.

Co ciekawsze, nawet nie wie, jak do tego doszło. Amerykański gigant nie ma ostatnimi laty dobrej passy, we wrześniu tego roku ujawnili, że doszło do wycieku danych do 500 milionów kont. Teraz miliard. Yahoo zostało przejęte przez Verizon za $4,8 miliarda w czerwcu tego roku. Pomyśleć, że na przełomie tysiącleci byli warci ponad 100 miliardów $.

 

Mimo zakazu Uber wprowadza autonomiczne auta na drogi SF

Kalifornijski Departament Motoryzacji zabronił wprowadzania na rynek autonomicznych aut, twierdząc, iż wymagają one kompleksowych testów. Uber broni się, że już to zrobił i nie będzie zmieniał swojej decyzji, argumentując to również tym, iż jeśli Tesla nie potrzebuje takich pozwoleń, to oni tym bardziej.

 

Autonomiczny wóz od Google zmienia nazwę na Waymo

Jeżeli ktoś może mówić o autonomicznych samochodach, to przede wszystkim Google, którego auta przejechały w sumie ponad 3 miliony mil, dopracowując Google maps. Wszystko pod marką, którą przejęli jakiś czas temu – Alphabet. W kontraście do Ubera czy Tesli, zamierzają skupić się nie na masowej produkcji przede wszystkim, a na technologii. Moce przerobowe zapewnić ma Chrysler.

 

 Facebook rozpoczyna walkę z fake newsami

Zuckerberg wprowadza ciekawą funkcjonalność, dzięki której będziesz mógł zgłosić każdy news na portalu – jako potencjalnie fałszywy. Facebook sprawi również, ze news zgłoszony wielokrotnie za fałszywy – będzie mniej widoczny dla społeczności. Zmiana w dobrym kierunku, aczkolwiek może dojść do wypaczeń, w sytuacji gdy masowo zgłaszane będą prawdziwe newsy, niekoniecznie wygodne dla ludzi o innym światopoglądzie. Tyle w tym dobrego, iż same zgłoszenia mają być dodatkowo weryfikowane przez Snopes, FactCheck.org, Politifact, ABC News czy Associated Press.

 

Nintendo idzie za ciosem i wypuszcza Super Mario na iOS

Po gigantycznym sukcesie Pokemon Go, na którym posiadający 30% Niantic Labs, Nintendo, zarobiło ponoć $300 milionów, w końcu zdecydowali się wejść na rynek gier mobilnych. 15-tego grudnia wypuścili kultową grę Super Mario Run na iOS w modelu freemium, do której pełny dostęp kosztuje $9,99. Mario to marka sama w sobie, także i tym razem również powinno pójść im dobrze. Wynik dość ambiwalentny – 5 milionów pobrań zaledwie pierwszego dnia, lecz połowa recenzji to zaledwie 1 gwiazdka.

 

Gates, Bezos, Ma, tworzą super fundusz cleantech. 

W zasadzie nie tylko oni, bowiem do tematu zaprosili jeszcze kilkunastu innych miliarderów, z których każdy obiecał wpompować co najmniej miliard dolarów na innowacje w branży cleantech. Fundusz nosi nazwę Breakthrough Energy Ventures. Do 2020 roku koalicja „All Stars” zamierza zebrać środki w wysokości $30 miliardów. Ambitne, aczkolwiek stawiają sobie za cel „zmianę przyszłości na lepsze”, co przecież wymaga wymiernych nakładów.

 

Apple wypuszcza na rynek bezprzewodowe słuchawki za $69

Rynek hearables był tym, gdzie Apple zdecydowanie odstawał. Wszedł już mocno w wearables przez swój smart watch, ale o słuchawkach była cisza. Do czasu, bowiem 15 grudnia wypuścił na rynek swoje AirPods za „symboliczne” $69. Cena oczywiście jak za parę słuchawek, umówmy się, mocno średniej jakości, nazbyt wygórowana, aczkolwiek entuzjaści marki daliby i drugie tyle.

 

Snapchat wprowadza nową funkcjonalność Groups.

Cały czas starają się jeszcze bardziej angażować swoją społeczność wewnątrz aplikacji. Tym razem wprowadzają rozwiązanie, dzięki któremu można stworzyć zamkniętą grupę znajomych (do 16 osób), w celu prowadzenia konwersacji i dzielenia się snapami. Funkcjonalność zawiera również możliwość prowadzenia indywidualnych rozmów z każdym członkiem grupy. Trochę na siłę, czas pokaże, jak się przyjmie.

 

Wsparty przez Jay-Z JetSmarter, pozyskuje $105M aby być Uberem dla czarterów.

JetSmarter to nic innego jak aplikacja do zamawiania prywatnych odrzutowców. Ciekawy model biznesowy, bo o ile każdy może pobrać aplikację, to już za dostęp „bezpłatny” do czarterów, trzeba zapłacić symboliczne $15,000 na start. Następnie będziesz mógł latać za darmo, a płacić będziesz tylko za pasażera, który będzie podróżował z Tobą. Spore wsparcie finansowe w zasadzie nawet przed rozpoczęciem funkcjonowania, ma pomóc w ekspansji globalnej.

 

Hopper – aplikacja do przewidywania cen biletów lotniczych dostaje $61M

Jeżeli nie zamierzasz  skorzystać akurat z prywatnego odrzutowca, to może chociaż spróbuj znaleźć możliwie najtańszy lot. To właśnie oferuje startup Hopper, który skutecznie konkuruje na bardzo już zapchanym rynku biletów lotniczych. Ten kanadyjski startup zebrał w sumie ponad $77M, a także twierdzi, iż zaledwie w ciągu roku zwiększył sprzedaż biletów 23-krotnie, a dzienny obrót przekracza milion dolarów. Secret souce to właśnie owe przewidywanie cen biletów, nawet 95% trafność do roku w przód.

 

Mojio otrzymuje kolejne $7M na rozwój platformy do współdzielenia aut

Podczas gdy jedni łączą już prywatne odrzutowce, inni natomiast w dalszym ciągu starają się wycisnąć ile się da z rynku car-sharingu. Tak też powstał startup Mojio, który stworzył aplikację do wynajmowania własnego samochodu innym. W sumie od 2012 roku zebrali już $17 milionów, co jest dosyć imponującym wynikiem, jak na aplikację, o której praktycznie nikt nie słyszał.

 

Airbnb pozyskuje $153M więcej podczas Rundy-F

Znana wszystkim dobrze platforma do krótkoterminowego wynajmowania apartamentów kilka miesięcy temu otrzymała $555 milionów od inwestorów, lecz jak widać już jej mało. Przy wycenie startupu na poziomie $30 miliardów te $153M to ledwie drobne, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że ściągnęli już od inwestorów $3 miliardy. Testują obecnie średnio-terminowe wynajmowanie apartamentów, np. na miesiąc, abyś mógł poznać, czy chcesz wprowadzić się do danej dzielnicy. Czekam na coś podobnego w naszym kraju, bez umów, zaliczek i targania się z agencjami czy właścicielami.

 

GameHedge oferuje zwrot 50% biletu, jeśli Twój zespół przegra.

Bardzo oryginalny startup powstał w USA, który oferuje zwrot 50% zakupionego biletu, jeśli zespół gospodarzy, delikatnie mówiąc „nie popisze się” i przegra 20 punktami (NBA), 17 punktami (Football Amerykański), czy 4 bramkami (NHL). Jeżeli zatem wybierasz się na mecz i gospodarz nie dostarcza dobrego widowiska, to GameHedge zwróci Tobie na kartę kredytową 50% kwoty, jaką wydałeś na bilet. Rzeczywiście, jest pewna forma hedgingu od słabego widowiska. Dobre!

 

Trivago wchodzi na giełdę i notuje 8% wzrost.

Najbardziej agresywnie reklamujący się w ostatnim czasie w Polsce portal do wynajmowania hoteli, Trivago, wszedł na giełdę, oferując $11 za akcję. Udało się zebrać z rynku $287 milionów, które mają zostać wykorzystane na przeprowadzenie strategicznych przejęć startupów i innych ciekawych technologicznie rozwiązań z branży. W 2016 roku ich przychód wyniósł dotychczas $425M, przy $325 rok temu.

 

$30M Rundy-C finansowania dla Managed By Q

To startup, który zajmuje się kompleksową obsługą nieruchomości i biur. Od dostarczania papieru toaletowego, po wymianę żarówki, sprzątanie czy drobne naprawy. Wycena usług oparta jest o stawkę godzinową, w związku z czym wszystko jest w pełni transparentne. Może poza samą stroną, która jest dosyć enigmatyczna i ogólnikowa. Link. W każdym razie dostać 30 milionów na takie coś, robi wrażenie.

 

Polski ExplainEverything otrzymuje $3,7M wsparcia!

Powód do dumy, gdy na zagranicznych portalach można przeczytać informację o tym, że polski startup otrzymał wsparcie rzędu kilku milionów dolarów. Chodzi o aplikację na iPada w formie interaktywnej tablicy do nauki o otaczającym nas świecie. Na ten moment została pobrana już 4 miliony razy i liczy sobie 840 tysięcy aktywnych użytkowników miesięcznie.

 

Dzięki Amino każdy może stworzyć społeczność. Startup otrzymał $19M.

Startup o nazwie, którą statystyczny Polak kojarzy wyłącznie z zupkami błyskawicznymi, stara się redefiniować pojęcie internetowych for tematycznych. Każdy za pomocą ich aplikacji może stworzyć społeczność, a jest ich blisko 250 tysięcy. Tematyka nieskończona. Od Star Wars, po AirMaxy, balet, czy Minecraft. te największe liczą sobie ponad 100 tysięcy członków. W poprzednim tygodniu otrzymali spore finansowanie, a w sumie zebrali już ponad $25M. Link do aplikacji: aminoapps.com

 

Elitarny marketplace dla deweloperów otrzymuje $1,6 od inwestorów.

Wsparcie może nie jest na „elitarnym” poziomie, ale startup dopiero zaczyna. Chodzi o Codementor, który umożliwia wsparcie 1 na 1 przy rozwiązywaniu problemów informatycznych. Przez platformę deweloperzy mogą połączyć się z ekspertami, którzy pomogą rozwiązać problemy z działaniem ich aplikacji czy tego, nad czym pracują. Wsparcia można uzyskać na dwa sposoby: w formie 1 na 1 lub długoterminowej umowy.

 

$25M dla Stash na rozwój mobilnej platformy do inwestowania

To startup skrojony pod pokolenie millenialsów, którzy nie mają dużego doświadczenia w inwestowaniu i chcieliby nie tylko inwestować ale również zrozumieć, o co w tym chodzi. Ładna, kolorowa aplikacja, która pobiera opłatę początkową w wysokości $1 miesięcznie dla kont poniżej $5000 i 0,25% rocznie dla tych powyżej. Ledwie kilka miesięcy temu otrzymali już $9,25M Serii-A. W kontraście do innych tego typu rozwiązań, Stash nie pobiera opłaty od wolumenu obrotu. Pozyskują średnio 10 tysięcy użytkowników tygodniowo.

 

Survios – studio gier VR zbiera $50M na rozwój

Branża Virtual Reality jest jedną z najbardziej gorących w tym roku na rynku, choć symboliczny ułamek konsumentów korzysta z tego typu rozwiązań. To przede wszystkim melodia przyszłości, potencjalnie gigantyczny rynek, w którym każdy chce mieć swój udział, dlatego za wczasu inwestuje się gigantyczne pieniądze w firmy i startupy będące ledwie na początku tej drogi. Survios zebrało aż $50M, wyłącznie dlatego, że ich gra „Raw Data” została jedną z najpopularniejszych gier w tej branży w historii, osiągając $1M przychodu od miesiąca po starcie. Więcej o Survios.

 

Boom.tv otrzymuje $3,5M na wprowadzenie streamingu 3D do e-sportu

To pierwsza platforma tego typu w e-sporcie. Startup oferuje graczom na implementacje swojego rozwiązania wprost do wykorzystywanych przez nich do streamingu aplikacji, bez żadnych skomplikowanych instalacji. Gracz po prostu gra, a Boom robi resztę. Co więcej, oglądający dzięki technologii 3D będą mogli oglądać stream z różnych ujęć i kątów, czego jeszcze nie było. Jakbyś zapomniał, to branża e-sportu jest wręcz gigantyczna – tylko na 2016 to 290 milionów graczy, fanów i ludzi w temacie.

 

Napisz coś od siebie!