Jak co niedzielę, na Startup Cribs prezentowane są najciekawsze oraz najważniejsze wydarzenia branżowe z mijającego tygodnia. Zaglądaj od czasu do czasu w to miejsce, aby być na bieżąco z tym, co wydarzyło się ostatnio na świecie w temacie startupów. 

26-wrzesnia-2-pazdziernik-4

vine

Twitter zamyka serwis Vine

Proza życia. Vine, 4-lata temu sprzedne za $30 milionów, a wczoraj Twitter oficjalnie ogłosił plan zamknięcia serwisu. Mimo 200 milionów odwiedzin miesięcznie… ciekawe. Wymowny tweet byłego właściciela: „Don’t sell your company!” najlepszym komentarzem do całej sytuacji.

 

apple_watch_2

Spada sprzedaż smartwatch’y 

Wielkość sprzedaży inteligentnych zegarków zdecydowanie maleje. W III kwartale 2016 roku była ona mniejsza aż o 51,6% niż w analogicznym okresie sprzed roku. 2,7 miliona zegarków obecnie w porównaniu z 5,6 miliona w 2015. Liderem pozostaje Apple, który sprzedał 1,1 miliona zegarków w III kw. 2016.

 

atnt

AT&T kupuje Time Warner za 85 miliardów dolarów

Rekordowa transakcja na rynku mediowym, AT&T za gigantyczne pieniądze (gotówkę i akcję) przejmuje takie marki jak HBO, CNN oraz Warner Bros. Ciekawe szczególnie pod tym względem, iż marki jak Apple, Facebook oraz Google stają się powoli również w coraz większym stopniu spółkami mediowymi.

 

Amazon pozywa ponad 1000 oszustw o oszustwa na portalu

Gigant stawia na przejrzystość i robi to stanowczo. Chodzi o ponad tysiąc osób, które oferowały pisanie fałszywych komentarzy i rekomendacji. Unikalny użytkownik Amazona jest 5x wart niż użytkownik eBaya. Średnio przynosi bowiem Amazonowi $189 przychodu. W przypadku eBaya jest to zaledwie $39.

 

snap

Snapchat ma zamiar zebrać $4 miliardy podczas swojego debiutu giełdowego

Wycena startupu ma wynieść już nie $25 miliardów, o których mówiło się przed miesiącem, ale około $35 miliardów. W tym roku jego przychody będą wynosić od 250-350 milionów dolarów. Facebook podczas swojego debiutu giełdowego zebrał $16 miliardów, a Twitter niespełna $2 miliardy.

 

irisvr

IrisVR zbiera $8M na przeniesienie VR do projektowania budynków i wnętrz

Nowojorski startup ogłosił, że udało mu się pozyskać Serię-A finansowania na rozwój technologii, która umożliwi ludziom wejście w formie wirtualnej rzeczywistości 3D w każdy projekt i design. Chodzi o stworzenie nowego kanału komunikacji dla firm projektowych z klientami.

 

selency

Selency pozyskuje $3,3 miliona na marketplace z używanymi meblami

Internetowe sklepy meblarskie są czymś powszechnym, jednakże co z antykami? Francuski startup Selency skupia się właśnie na nich, tworząc sklep w stylu vintage, który ma odpowiadać na wciąż rosnący popyt na używane meble „z historią”.

 

vessel

Verizon przejmuje subskrypcyjny startup Vessel, po czym zamyka go.

Vessel to oryginalny startup, który umożliwia dostęp do klipów video swoich ulubionych youtuberów przed ich oficjalną publikacją, w zamian za miesięczny abonament w wysokości $2,99. W ciągu 18 miesięcy zebrał $130 milionów od inwestorów. Został sprzedany i zamknięty przez Verizon 31 października. Strony nie podają wielkości transakcji.

 

smartfrog_application-areaSmartfrog pozyskuje 20 milionów euro na rozwój inteligentnych kamer

Berlińsko-irlandzki startup, uzyskał kolejną rundę finansowania rozwoju inteligentnych kamer domowych, dzięki których to każdy może przez aplikację podejrzeć, co dzieje się w domu, pod jego nieobecność. Startup sprzedaje już do 130 krajów na całym świecie, a jego zespół powiększył się z 22 do 60 osób.

 

lifewire

About.com uruchamia nowy serwis technologiczny Lifewire.com

Serwis rusza z 16 000 porad od 40 różnych autorów. Lifewire to jeden z pięciu serwisów, które w krótkim czasie ma wydać na świat About.com. Kolejne będą poświęcone jedzeniu oraz wszystkiemu, co związane jest z domem. Twórcy twierdzą, iż tematyczne serwisy to przyszłość, stąd też rozbicie na węższe specjalizacje. Pierwszą jest właśnie Lifewire.

 

clarify

Startup Clarifai otrzymuje $30M na rozwój wyszukiwania po zdjęciach

Ten interesujący startup rozwija wyszukiwarkę, która pozwala na wyszukiwanie interesujących Ciebie produktów wyłącznie po samym zdjęciu. Początkowo trzeba je oznaczyć odpowiednimi tagami, następnie mechanizmy AI Clarifai są w stanie wyszukać podobne produkty. W sumie pozyskali już $41 milionów od inwestorów.

 

slack-dau-paid-oct16

Problemy Slacka? Coraz wolniejszy wzrost.

Slack w dalszym ciągu powiększa swoją bazę klientów, aczkolwiek już nie w takim tempie jak wcześniej. Około 30% z ich 4 milionów użytkowników płaci za korzystanie z aplikacji, aczkolwiek w ciągu ostatnich 5-ciu miesięcy wzrost jest zauważalnie wolniejszy. Przyczyną mogą być problemy z retencją (utrzymaniem) klientów u siebie oraz coraz większa konkurencja na rynku.

 

cardio

Cardiogram uzyskuje $2M wsparcia na rozwój swojego wearable

To startup, który rozwija technologię analizy akcji serca przy użyciu inteligentnych zegarków. Jego aplikacja na Apple Watch pomaga monitorować akcję serca, analizuje jego rym, a następnie daje odpowiedni feedback gdy dostrzeże nieprawidłowości. Na dzień dzisiejszy z aplikacji korzysta 100 osób, co jest bardzo dobrym wynikiem, jak na branżę wearables.

 

Imagination Day - 2016 Tribeca Film Festival

Twórca Braintree inwestuje $100M w badania nad rozwojem mózgu

Dziś ciało, jutro umysł. To hasło przewodnie startupu Kernel, któremu przewodzi Bryan Johnson. Inwestuje zawrotne $100 milionów z własnych środków na rozwój badań nad zwalczeniem Alzheimera czy demencji starczej. Johnson uważa, że ludzkość zrobiła bardzo wiele do tego, aby nasze ciała były sprawniejsze, zdrowsze i silniejsze, lecz w dalszym ciągu wiele do zrobienia pozostaje w kwestii ludzkiego mózgu. Chce to zmienić.

 

bumpers

Bumpers pozyskuje $1M na rozwój aplikacji do tworzenia podcastów.

W dalszym ciągu stworzenie podcastu wymaga pewnej wiedzy i sprzętu, co pochłania sporo czasu i energii. Aplikacja Bumpers została stworzona do tego, aby tworzenie podcastów stało się dziecinnie proste. Umożliwia cięcie i edycję nagranego głosu, a następnie proste udostępnienie go w sieci. Wszystko to z dbaniem o jakość. Możesz nagrywać solo, lub z kimkolwiek zechcesz.

 

kalanick

Już 40 milionów osób miesięcznie korzysta z Ubera

Twórca Ubera – Travis Kalanick twierdzi, że jego prawo jazdy już się przedawniło. Utrzymuje również, że w przyszłości nikt nie będzie musiał zdawać prawka, ponieważ wszystkich z nas będą wozić autonomiczne samochody. Jego Uber miesięcznie obsługuje 40 milionów klientów, którzy w ciągu jednego miesiąca wydają średnio $50 na przejazdy przez Ubera.

 

higherme

HigherMe pozyskuje $1,5M na zatrudnianie pracowników na godziny

Aplikacja oparta na geolokalizacji umożliwia oferowanie pracy określonej w konkretnych ramach czasowych. Głównym  targetem są restauracje, a także firmy specjalizujące się w handlu detalicznym. Przez appkę potencjalni pracownicy mogą również wysyłać listy motywacyjne w formie wideo.

 

photo-frame

Startup sprzedający interaktywne ramki na zdjęcia pozyskuje $2.5M

Joy to 13,3-calowa ramka na zdjęcia, która funkcjami i samym designem nie różni się za bardzo od typowego tabletu. Na fali rosnącej popularności udało się pozyskać finansowanie. Jej koszt to $299 oraz $499, wciąż taniej od iPada, aczkolwiek klient kupuje zaledwie jedną funkcjonalność. Dla kontrastu Zoom.me Mateusza Kusznierewicza zostało okrzyknięte jedną z największych porażek technologicznych w 2014 roku.

 

jackma

Jack Ma już drugim najbogatszym Chińczykiem wg Forbes

Prestiżowy magazyn finansowy zaktualizował listę najbogatszych Chińczyków. Najbogatszym pozostaje cały czas Wang Jianlin, potentat w branży deweloperskiej. Jednakże dogania go Jack Ma, którego majątek w ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększył się o $6 miliardów do okrągłych 30 miliardów dolarów. Trzeci jest twórca WeChat, Ma Huateng, z 25 miliardami na koncie.

 

didi

Chińska aplikacja Didi obsługuje już 20 milionów przejazdów dziennie

Didi to chiński startup, który w przeciwieństwie do Ubera nie zrzesza prywatnych kierowców, a taksówkarzy, jest największą tego typu aplikacją na świecie. Pół roku temu obsługiwał 10 milionów przejazdów dziennie, w październiku pochwali się, że podwoił tą wartość. Planuje również w końcu wyjść poza Chiny, gdzie działa w 400 różnych miastach.

 

indiann

Ogromny boom na starupy w Indiach.

Do 2020 roku w Indiach ma powstać 10 tysięcy startupów, które zatrudniać będą ponad 200 tysięcy ludzi. Według badań Nasscom, w tym roku powstało 650 startupów, które łącznie uzyskały 4 miliardy dolarów od inwestorów. Obecnie w branży startupowej pracuje w Indiach 100 tysięcy osób, są trzeci pod tym względem na świecie. W kraju funkcjonuje również 130 akceleratorów oraz 350 aniołów biznesu.

 

lynk-co

Pierwszy SUV z przyciskiem „share”.

To samochód o nazwie „01”, wyprodukowany wspólnie przez chińskiego producenta ze stajni Volvo – Geely/Link&Co. Trudno na chwilę obecną ocenić możliwość wynajęcia innym kierowcom swojego auta. Czas pokaże na ile jest to wyłącznie tani chwyt marketingowy, czy funkcjonalność, która ma jakąkolwiek wartość. Więcej zdjęć oraz informacji o SUVie wielkości audi A3 znajdziesz tu.

Napisz coś od siebie!