Jak co niedzielę, na Startup Cribs prezentowane są najciekawsze oraz najważniejsze wydarzenia branżowe z mijającego tygodnia. Zaglądaj od czasu do czasu w to miejsce, abyś mniej więcej wiedział, co wydarzyło się ostatnio na świecie w temacie startupów. 2-3-pazdziernik

 

Microsoft zagiął parol na Github.

Prawdopodobnie największy portal dla deweloperów, Github szykuje się do kolejnej rundy finansowania (poprzednia wynosiła $250 milionów). Serwis, wyceniany obecnie na około 1,5-2 miliardy dolarów, wraz ze swoim rozwojem przyciągnął uwagę Microsoftu, który chciałby przejąć część udziałów.

 

events

Facebook wypuszcza kolejną aplikację – tym razem do wydarzeń

650 milionów ludzi regularnie bierze udział w wydarzeniach na Facebooku, w tym aż 100 milionów każdego dnia. Zuckerberg zamierza monetyzować ten ruch również w osobnej aplikacji. Po Marketplace (która służy do ogłoszeń) to kolejna, która aplikacja od Facebooka, wkrótce ujrzy światło dzienne.

 

Rynek zamawiania jedzenia online w USA wynosi $10 miliardów.

Według badań Morgan Stanley reprezentuje to zaledwie 5% z całej wartości rynku restauracji, który w USA wart jest 210 miliardów dolarów. Co ciekawe, 60% rynku zamawiania jedzenia online przypada tylko i wyłącznie na… pizzę.

 

panoramio

Google zamyka serwis Panoramio.

Po niemal 9 latach od przejęcia, Google zamyka serwis do dzielenia się zdjęciami, którego nie udało się zmonetyzować, aczkolwiek który skupił wokół siebie relatywnie sporą rzeszę pasjonatów fotografii. Będący wsparciem dla Google Maps, Panoramio od dawna nie było priorytetem dla firmy, z tego też względu zwyczajnie go zamykają.

 

check

Check I’m Here pozyskuje milion dolarów wsparcia.

Platforma, która pomaga szkołom i uczelniom w Stanach monitorować zaangażowanie uczniów i studentów w życie szkoły, pozyskała Serię-A finansowania na dalszy rozwój. Obecnie wspiera 80 instytucji, docierając na terenie całego kraju do 400 000 studentów w 32 stanach. Link do strony: checkimhere.com

 

bmw

BMW, Toyota oraz Allianz wspólnie pracują nad autem bez kierowcy.

Coraz więcej firm interesuje się rozwojem tych technologii. Giganci motoryzacji w komitywie wsparli nieujawnioną sumą startup o nazwie NAUTO, który pracuje nad rozwiązaniami oferowanymi obecnie przez Ubera czy Teslę. Wcześniejsza inwestycja była na poziomie $12M, co każde sugerować, iż obecna jest nie mniejsza.

 

iwan

Irański klon Ubera – aplikacja Snapp – otrzymuje $20M wsparcia.

Inwestorzy z Iran Internet Group wsparli niemałą kwotą aplikację, która zrzesza w stolicy tego kraju, Teheranie, już ponad 10 000 taksówkarzy. Społeczeństwo tego dużego, niemal 80-milionowego kraju jest bardzo młode, składające się z ludzi poniżej 30 roku życia, stąd też Snapp stał się tak łakomym kąskiem dla funduszy VC.

 

snapchat

Snapchat wkrótce na giełdzie. Wycenia na ponad $25 miliardów. 

Startup, z którego każdego dnia korzysta 150 milionów ludzi na całym świecie, a marcu ma wejść na amerykańską giełdę. Jego wycena jest wręcz kosmiczna, a spekulanci sugerują, iż będzie jeszcze większa. W 2017 roku Snapchat ma osiągnąć ponad miliard dolarów przychodów.

 

vr

Facebook oraz jego Oculus zainwestują $250M w branże VR

Virtual Reality również nabiera rozpędu. Facebook oraz przejęty przez niego w 2014 roku Oculus zamierzają wydać aż $250M, inwestując i przejmując kolejne firmy i startupy, które siedzą w tym temacie. Deklarują, że $50M zamierzają przeznaczyć oczywiście na branżę gier.

 

prisma

Prisma dodaje swój efekt „prisma” do wideo oraz… gifów

Bacznie obserwując konkurencję, startup Prisma dostrzegł, iż rywale wprowadzają to co oni nie tylko do zdjęć, ale również do filmów wideo, dlatego robi to samo. Przed nimi zrobił to już PicsArt, także muszą mieć się na baczności. Wideo w „prismie” już jest. Gify dojdą w ciągu miesiąca.

 

twitter

Nikt nie chce Twittera… a jego akcje spadają o 20%

W ciągu ostatnich dni pojawiło się wiele informacji w prasie, że zarówno Google, Apple, Disney, a nawet SalesForce nie jest już zainteresowany zakupieniem Twittera. Tym oto sposobem w ciągu jednej nocy wyparowało skromne 2 miliardy dolarów z jego wartości.

 

instagram-stories

Instagram Stories ma już 100 milionów aktywnych użytkowników

Niespełna dwa miesiące temu Instagram wprowadził uderzająco podobną funkcjonalność do Snapchata, z której obecnie korzysta dziennie tyle osób, ile wynosi 2/3 ruchu na Snapie. Co miesiąc z Instagrama korzysta 500 milonów ludzi, natomiast z Facebooka – okrągły miliard.

 

twyla

Oryginalny startup Twyla otrzymuje $14M wsparcia.

Zaledwie po 1,5 roku od startu, bardzo ciekawy startup Twyla, na którym to możesz zakupić dzieła sztuki, otrzymuje aż $14 milionów. Średnie ceny na portalu wahają się w przedziale od $1,000-$5,000. Tworzenie obrazów na zamówienie to coś, co wyróżnia startup.

 

sigfox

Startup z branży IoT otrzymuje ok $150M na rozwój

Sigfox to francuski startup, którego wycenia się już obecnie na $600M. Stara się on rozpowszechnić branżę Internet of Things, tworząc globalną sieć połączonych ze sobą urządzeń, które dzięki sygnałom radiowym mogą być kontrolowane oraz monitorowane. Temat cały czas w powijakach, jednak po cichu rośnie jeden z liderów.

 

nba

NBA zorganizowało własny hackaton

Na Manhattanie odbył się pierwszy hackaton poświęcony NBA. Jednym z ulubionych sportów amerykanów jest właśnie koszykówka i tematowi nowatorskiego wykorzystania statystyk w tej dyscyplinie było poświęcone to wydarzenie. Co ciekawe, udział w nim był wyłącznie na zaproszenie.

 

mars

Wyścig na Marsa trwa. Boeing wkracza do gry.

Dennis Muilenburg, CEO Boeinga odważnie stwierdził, iż jego firma pokona SpaceX Elona Muska i jako pierwsza dowiezie człowieka na Marsa. Deklaracja złożona nie przez byle kogo, co tylko sprawi, iż temat kolonizacji czerwonej planety stanie się jeszcze bardziej fascynujący.

 

common-lit

CommonLit otrzymuje $3.9M grant na rozwój czytania u dzieci

Technologiczny startup non-profit, CommonLit, zdobył grant z Departamentu Edukacji USA. Jak działa? Na portalu uczeń zakłada konto, gdzie otrzymuje cyklicznie quizy oraz zadania do rozwiązania, które poprawiają jego umiejętności czytania. Dobrze, że takie inicjatywy znajdują uznanie.

 

flors

Clearpath otrzymuje $30M na rozwój pojazdów do fabryk.

Startup właśnie otrzymał kolejną już inwestycję w wysokości $30 milionów na rozwój pojazdów do fabryk, które samodzielnie przewożą palety i ciężkie towary. Technologiczna firma z Ontario chce być Teslą wśród urządzeń do fabryk, które nie potrzebują ingerencji człowieka.

 

spielberg-ma

Steven Spielberg oraz Jack Ma łączą siły

Amblin Partners, należąca do Spielberga firma, będąca producentem filmów oraz programów telewizyjnych łączy siły z Alibaba Pictures, którego właścicielem jest Jack Ma. To strategia, która zbliżyć ma Alibabę do Hollywood. Jack Ma rozpoczął w tym celu również współpracę z… Kobe Bryantem.

 

vr-ciekawe

Gra o Tron wkrótce w technologii VR

Pewien startup o nazwie Littstar chce, abyś mógł obejrzeć swój ulubiony film lub serial właśnie z perspektywy 360 stopni i w wersji Virtual Reality. Facebook już w kwietniu tego roku wydał trailer Gry o Tron właśnie w takiej formie. Littstar będzie konwertował nagranie z 360 stopni na film w VR. To cały czas nisza, którą chce wypełnić.

 

TripAdvisor zamierza połączyć puste brzuchy z pustymi talerzami

Inwestuje w tym celu w startup z Tajlandii, eatigo, który służy do rezerwacji miejsc w restauracjach. Pomaga on zapełniać restauracjom te miejsca, które są zazwyczaj puste, oferując zniżki na jedzenie. Bardzo prosty schemat. Startup działa w 3 miastach, współpracując z 700 restauracjami. W grudniu Eatigo otrzymał Serię-A na poziomie $15,5M, natomiast wielkość obecnej inwestycji pozostaje nieznana.

 

wietnam

PropertyGuru inwestuje w rynek nieruchomości w Wietnamie

Jedna z największych wyszukiwarek na świecie zainwestowała w portal nieruchomości z Wietnamu o nazwie Batdongsan. Strony nie ujawniają wielkości transakcji. Sam PropertyGuru chwali się 15 milionami użytkowników miesięcznie oraz obrotami na poziomie 15 miliardów dolarów rocznie. Inwestycje w Wietnamie traktują jako „strategiczną”.

 

Napisz coś od siebie!