Przedstawianie 20 informacji w skrócie z minionego tygodnia, jak to było dotychczas, to zdecydowanie za mało. Zbyt wiele kwestii umyka i tym samym nie zostaje przedstawiona szerzej. Poszczególne wydarzenia będą krótsze, za to będzie ich znacznie więcej.

Dzięki temu mniej istotnych wydarzeń pozostanie niezauważonych, a każdy będzie mógł sobie doczytać, o czym chce, jeśli coś go bardziej zainteresuje. Weekendami niewiele się dzieje, także podsumowania będą z dni roboczych.

Od 2 tygodni facebook.com/StartupCribsPL/ codziennie o 8:00 zaczęły pojawiać się prasówki w formie podsumowania dnia poprzedniego, co zostało dość dobrze przyjęte, także taka forma będzie kontynuowana. Jeśli nie śledzisz na bieżąco Facebooka, to w poniedziałek zbiorczo na blogu będzie pojawiać się również to zestawienie, które teraz czytasz.USA:

1. Elektrolux, wykupił za $250M Anova Culinary, gadżet z segmentu IoT do przyrządzania potraw sous vide – w wodzie o dokładnie określonej temperaturze, który możesz zgrać ze smartfonem. W 2013 zebrali $1,3M na Kickstarter
2. Google rozpoczyna współpracę z H&M nad aplikacją, która monitorując to, co śledzisz, będzie oferowała Tobie idealnie dopasowane ubrania, oczywiście do kupienia przez appkę. Myślą przewodnią ma być przekucie Twojego życia w styl ubierania się.
3. Uber ogłosił, że zaczyna rozwijać projekty latających pojazdów, zatrudniając tym samym weteranów-inżynierów z NASA. Zamów UFO, tylko przez Ubera, już wkrótce.
4. Nowy model Motoroli – Moto Z będzie posiadał funkcje rozpoznawania alkoholu w wydychanym, po czym ma przekonać człowieka do wzięcia taksówki, zamiast siadania za kółko. Powstało na MotoMod hackatonie w San Francisco.
5. Google Maps się zmienia, ogłosił, że dostarczać będzie więcej codziennych informacji, opartych o to, gdzie jesteś. Chodzi głównie o okazje jak „best dinners” oraz „nice to see”.

AZJA:

1. Chińskie inwestycje w sektor technologiczny USA rosną w zawrotnym tempie. W 2016 wyniosły $29 mld wobec jeszcze $10 mld w 2015.
2. Najnowsza funkcjonalność Ubera w Indiach pozwala zarezerwować zamówić auto z kierowcą na kilka kolejnych przejazdów, dla tych, którzy wybitnie nie chcą prowadzić sami.
3. Korea Południowa zapowiedziała, że zamierza wprowadzić większe regulacje zw. z bezpieczeństwem baterii po aferze z Galaxy Note 7

EUROPA:

1. Google i Facebook ogłosiły, że będą pomagać walczyć z fake newsami podczas wyborów prezydenckich we Francji, które odbędą się już na wiosnę. Projekt nosi nazwę „CrossCheck”.
2. N26 to berliński startup, który zamierza zrewolucjonizować sektor bankowy. Właśnie wprowadza usługę, dzięki której można uzyskać kredyt w 5 minut. Ponoć nie jest to chwilówka.
3. Sztokholmska Klarna (płatności online) przejęła za $75M niemiecki BillPay. Odkupiła go od popularnego serwisu Wonga.com
4. Francuski startup PIQ ogłosił współpracę z Rossignol nad inteligentnymi nartami. Będzie to gadżet wearable w formie światełek LED od tych pierwszych, który dostarczy informacje o prędkości, i przebytej trasie. Przyczepiane do samych nart.

GLOBALNIE:

1. Wychodzą kolejne raporty ws. globalnego rynku VC. 31% z nich dokonało mniej inwestycji niż przed rokiem, zaledwie 16% zrobiło ich więcej. 78% VC odnotowało zmniejszenie się wartości ich portfolio, zaledwie 8% odnotowało wzrost.
2. Dla kontrastu: 43% korporacji zrobiło więcej inwestycji niż w 2015. Zaledwie 18% wykonało ich mniej. Korpo nadrabiają „słabe czasy VC”.

POLSKA:

1. Your MUSE pozyskało 1M PLN inwestycji. USA:

1. Kalifornijski Goat.com zbiera $25M na rozwój swojego marketplace do sprzedaży i wymiany unikalnych sneakersów. Funkcjonuje tylko na mobile.
2. PayPal wprowadził bota, który przeleje $ do Twoich kumpli. Pierwszą jego integracją jest oczywiście Slack
3. Pozostając przy Slacku, został on wybrany najlepszym startupem 2016 przez TechCrunch. W tym roku byli również najszybciej rosnącym startupem.
4.Startup Chorus.ai otrzymał $16M Serii A na rozwiązanie do oceny rozmowy sales’ów oraz jej skuteczności pod kątem tego, jak się wypowiadają i prowadzą rozmowę.
5. Hootsuite przejął AdEspresso, startup, który umożliwia tworzenie A-B testów na Fb oraz Insta. Właściwe uzupełnienie do narzędzi do zarządzania social media, jakie oferuje ten pierwszy.
6. We wtorek miał miejsce oficjalny launch Ona, coach’a, terapeuty oraz aplikacji match-makingowej w jednym. Komputer radzi człowiekowi w relacjach damsko-męskic. Jakie to smutne.
7. YouTube oficjalnie wyszedł z bety ze swoim Super Chatem, czyli kolejną opcją monetyzacji, gdzie youtuberzy >10k subów mogą otrzymywać $ od fanów podczas live-streamingu, np. gdy ich wypowiedź ma zostać wyróżniona na chacie.
8. Tenkalabs.com zebrał $2,1M inwestycji na naukę inżynierii wśród dzieci na specjalnych zestawach klocków Lego.

AZJA:

1. Indyjski TravelTriangle otrzymał $10M Serii B na rozwój swojego marketplace’a do bookowania lotów i hoteli, w którym wprowadzają tradycyjne agencje turystyczne do sieci.
2. Rywal Ubera w Azji Południowo-Wschodniej, Grab, wprowadził właśnie możliwość wynajęcia busów. W 3 opcjach do wyboru: 13, 23 i 40 miejsc.
3. Chińska aplikacja do dzielenia się zdjęciami Kuaishou.com ogłosiła, że wkrótce będzie chciała wejść na giełdę. To nic innego jak kopia Insta, która ma 40M unikalnych użytkowników dziennie i 100M UU/ miesięcznie. Wyceniany na $3 mld. Dla przykładu Snap z 150M UU wycenia się na $20 mld.

EUROPA:

1. Londyński AirSorted zebrał £1.5M. Jeden z wielu startupów, które organizują wszystko dla hostów z Airbnb, dostarczanie kluczy, pranie, bookingi, reklamacje, tak, aby zarobili właściciele zarobili jak najwięcej.USA:

1. Startup edukacyjny Udacity udostępnił symulator jazdy dla autonomicznych aut. Po co? Oczywiście nie dla graczy. Tego typu rozwiązania najpierw testowane są właśnie w wirtualnej rzeczywistości, a oni chcą to ułatwić wszystkim poprzez swoje open-source’owe rozwiązanie.
2. Tymczasem Facebook Lite, czyli jego odchudzona aplikacja dla krajów z beznadziejnym dostępem do internetu dobiła do 200M użytkowników. Poza tym, wprowadził dziś nową funkcjonalność, związaną z rozbudowaną prognozą pogody.
3. Jeden z najsłynniejszych startupowych akceleratorów na świecie Y Combinator, otwiera się na społeczność, która od dziś może polecać startupy z całego świata poprzez rekomendowanie Founderów do YC. Jak widać ciężko im samym znaleźć wartościowe pomysły, albo nie mają już na co wydawać $$$.
4. Startup Pley, dzięki akceleratorze Disneya (jak to brzmi) rozpoczął sprzedaż pudełek jego zabawek w modelu subskrypcyjnym. Ponadto sprzedaje tak np. Lego.

EUROPA:

1. Startup CINEMOOD pozyskał $2,5M na mini-projektor dla małych dzieci. W 2015 zebrali $150,000 na platformie crowdfundingowej Indiegogo.
2. Portal Ideal Flatmate wprowadza funkcjonalność rodem z Tindera, przy pomocy której studenci mogą znaleźć idealną osobę do… wspólnego mieszkania razem.
3. Internetowy portfel Revolut wprowadza funkcjonalność imitującą własne konto bankowe, na które możesz otrzymywać przelewy również z pracy. To de facto pierwszy krok do tego, aby stali się bankiem.
4. Właśnie ruszył niemiecki startup Zeitgold, który chce ogarniać całą papierkową robotę dla small-biznesu. Dają pudełko, do którego składasz rachunki. Ktoś z zewnątrz po nie przychodzi, skanuje i wklepuje wszystko do systemu.
5. Światło dzienne ujrzała aplikacja FaceApp, która przy pomocy sieci neuronowych potrafi zmienić… mimikę Twojej twarzy (zachowując realizm zdjęcia). Stworzona przez mały zespół z Petersburga.

AZJA:

1. Koreański Samsung wprowadza swoją aplikację do płatności bezgotówkowych Samsung Pay w Tajlandii. Ciężki start wobec funkcjonujących już Apple Pay oraz Android Pay na tym rynku. Walka o azjatyckie smartfony (a raczej portfele) zacznie nabierać rumieńców.
2. Indyjski startup Zenatx otrzymał $2,5M na rozwój urządzenia do monitorowania zużycia energii elektrycznej. Powód? Zużycie energii wzrasta niewspółmierne do rzeczywistego zapotrzebowania, dostawcy ledwo to wszystko spinają, a ma być tylko gorzej.
3. Eduardo Saverin, współtwórca Facebooka, inwestuje $25M w warty już ponad $100M marketplace connexionsasia, który oferuje ubezpieczenia oraz pakiety wellness pracownikom korporacji. Co ciekawe, założyła go w 2013 Rosaline Koo, która poświęciła na to oszczędności swojego życia i wzięła kredyt, aby tylko stworzyć swój startup. Szacuneczek.

USA:

1. San Francisco: Powstały ledwie przed 4 laty startup Zenefits, oferujący software do HR, a zarabiając równolegle jako broker ubezpieczeniowy, zbiera milionowe kary w kilku stanach, bo sprzedawał je bez licencji. Skutek? Ogłosił, że zmuszony jest zwolnić pół tysiąca pracowników. Kadra przez rok skurczyła się o 2/3 bo jak podaje CEO „za szybko rośli”. Ciekawe.
2. Dawno nie było żadnych smutnych wieści na temat Twittera. Można było się zacząć martwić, czy może przypadkiem nie zaczynają wychodzić na prostą. Nic bardziej mylnego. Ogłosił rekordowo niskie przychody z reklam od początku wejścia na giełdę. Spadek o 0.5 proc do $638M. Powód? Ledwie 3 proc. wzrost liczby użytkowników Q/Q do 319M. Mówiło się o przejęciu przez Disneya, ale to chyba jednak nie jego bajka.
3. Światło dzienne ujrzała aplikacja Peanut, która w modelu match-makingowym Tindera, paruje ze sobą… matki, wychowujące dzieci. Macierzyństwo jest bardzo absorbujące, startup chce pomóc mamom zawierać nowe znajomości.

EUROPA:

1. Oslo: Xeneta to startup, który umożliwia ocenę spedytorów morskich, w ciągu 2 lat zwiększył bazę statków na swojej platformie z 2M do 23M, pozyskał $12M Serii B finansowania. W ciągu roku zwiększył przychody o 200 proc.
2. Monachium: Timify pozyskał €4M od inwestorów na rozwój platformy zintegrowanej z kalendarzem platformy do umawiania spotkań z klientami.

AZJA:

1. Fundusz Jacka Ma i jego Alibaby, Ant Financial, który ma przejmować startupy na rynku amerykańskim, ogłosił w tym celu pozyskanie kredytu na $3 mld. Tydzień temu przejął Moneygram za $880M, dostarczyciela płatności mobilnych. Było to pierwsze przejęcie firmy z USA. Ant Financial to największy dostarczyciel płatności online w Chinach z 450M użytkowników. Do 2020 chce ich mieć 2 miliardy. Ambitnie.
2. Zbyt mocno napompowany balonik rynku VR w Chinach właśnie pękł. Po prostu nikt nie chce tego kupować. Właśnie na światło dzienne wyszły dane, wg których w ciągu roku zamknięto 2/3 z 30 000 sklepów oferujących gogle do VR, a tylko 20 proc. jeszcze zarabia. Jak się okazuje, czas wirtualnej rzeczywistości dopiero ma nadejść.
3. Jednym z najszybciej rosnących rynków internetowych w Azji okazuje się być Pakistan. 195M populacja, której ledwie 14M korzysta z internetu w smartfonie przy 35M użytkownikach sieci w ogóle. Rocznie przybywa ich 20 proc. przy globalnej średniej na poziomie 10 proc.

AFRYKA:

1. Senegalskie Wari Group, afrykański lider oferujący usługi finansowe online, wykupił sieć komórkową Tigo Senegal za zawrotną jak na tamtejsze realia kwotę $129M.
2. Kameruński MetroCredit chce stać się mikro-bankiem. To startup oferujący preferencyjne pożyczki dla rolników w Kamerunie, przeznaczone na innowacje.
3. Bantu Shoes, kenijski producent eleganckich butów, które sprzedaje w internecie, pochwalił się rekordowym wynikiem sprzedaży w 2016 na poziomie 2.000 par butów oraz osiągnięciu całych $40.000 przychodu. Roczny popyt na buty w Kenii wynosi od 24M-32M par. Producenci są w stanie dostarczyć ich jedynie 4M, a reszta pochodzi z importu. Coż, Afryka.

USA:

1. Genialna sprawa. NeuroQore, Inc. z San Francisco, chce zrewolucjonizować leczenie depresji. Okazuje się, że leki nie mają wpływu nawet na 30% pacjentów. Zamiast faszerowania tabletkami, zespół tego startupu odkrył, że kierowanie odpowiednich impulsów magnetycznych wprost do mózgu chorego daje zdumiewające efekty – aż 87% pacjentów opornych na leki wykazało poprawę po ich terapii. Więcej: http://www.neuroqore.com/
2. Coś dla inwestorów. Aplikacja Trump2Cash (a de facto bot napisany w Pythonie), śledzi feed social media Trumpa oraz przeprowadza analizę sentymentu każdego tweet’u na temat jakiejkolwiek firmy czy branży, a następnie daje rekomendacje do inwestycji. Na ten moment osiągną 59% skuteczność.
3. Pod wpływem nacisków z branży reklamowej i wielu błędów w liczeniu zasięgu w 2016, Facebook przystał na zewnętrzny audyt jakości wyświetlania reklam. Wkrótce będzie dostarczał informacje, jak wiele milisekund wyświetlana była dana reklama, kiedy została przerwana, a także dopracuje algorytm obliczania rzeczywistego zasięgu, który okazuje się być dość niedokładny (na niekorzyść reklamujących się). Zuckerberg nieco przyparty do ściany, wkrótce wprowadzić także ma opcję rozliczania się tylko za wyświetlenie reklamy w całości. Obecnie na Facebooku reklamuje się 4 miliony podmiotów z całego świata.
4. Twitter podchodzi całkiem serio do live-streamingu. Zamierza transmitować Puchar Sześciu Narodów – to najważniejsze międzynarodowe zawody w rugby w Europie.
5. Ford ogłosił, że w ciągu 5 lat zamierza zainwestować okrągły $1 miliard w startup Argo AI, założony przez byłych pracowników Google oraz Ubera. Celem jest wypuszczenie 2021 roku autonomicznych aut na rynek, nad rozwojem których pracuje startup. Mają rozmach.

EUROPA:

1. Po raz pierwszy do Europy wchodzi Women Startup Challange, event przeznaczony wyłącznie dla kobiet, founderek startupów, które będą prezentować swoje startupy przed inwestorami. Konkurs będzie miał miejsce 3 maja w Londynie. Nagroda to €50,000.
2. Wiedeński startup Finnest.com pozyskuje €1 million na rozwój swojej platformy do zarządzania finansami w korpo. Celem jest wyjście poza Austrię oraz Niemcy. Startup stworzony w 2014 przez byłych bankierów.

AZJA:

1. Dawanie sobie prezentów jest bardzo popularne w Chinach. Dlatego WeChat umożliwia tam podarowanie kumplowi kawy w Starbucksie na chacie. Inicjatywa wyszła ze strony tego drugiego, który dopiero wchodzi do Chin. Dziennie z WeChat korzysta już 768M ludzi na całym świecie.
2. Qourier, sigapurski startup, ogłosił otrzymanie $630,000 finansowania seed na rozwój rozwiązania, które określa „Uberem dla logistyki”. Twórcy mają ambitny plan, abyś przez ich appkę mógł wysłać paczkę do każdego zakątka świata – w 3 dni. Obecnie, wysyłka paczki do USA z Singapuru to średni koszt $100. Przez Qourier – $30. Mają obecnie 5,000 kurierów na swojej platformie. Co ciekawe, może nim być zupełnie każdy, nie musisz mieć auta. Możesz nawet przenieść sobie paczkę z punktu A do B. Brzmi abstrakcyjnie, ale przekonali już pół tysiąca firm do współpracy, w tym oczywiście sporo startupów. Nie wiem, jak transportują paczki przez Ocean, ale pozostaje mieć nadzieję, że nie płyną wpław. Po więcej: http://qourier.com/

Napisz coś od siebie!