Pewne zmiany w formie prasówek. Przedstawianie 20 informacji w skrócie z minionego tygodnia, jak to było dotychczas, to zdecydowanie za mało. Z drugiej strony to i tak wiele godzin pracy (biorąc pod uwagę cały reseach i selekcję), jednak zbyt wiele interesujących kwestii umyka i tym samym nie zostaje przedstawiona szerzej.

Jest na to pewne rozwiązanie. Poszczególne wydarzenia będą krótsze, za to będzie ich znacznie więcej. Dzięki temu mniej istotnych wydarzeń pozostanie niezauważonych, a każdy będzie mógł sobie doczytać, o czym chce, jeśli coś go bardziej zainteresuje. Tym samym poniżej otrzymujesz nie 20, a 64 istotne newsy, które ukazały się w różnych startupowych mediach.

Ponadto, od tygodnia na fanpage facebook.com/StartupCribsPL/ codziennie o 8:00 rano zaczęły pojawiać się prasówki w formie podsumowania dnia poprzedniego, co zostało dość dobrze przyjęte, także taka forma będzie kontynuowana. Weekendami niewiele się dzieje, także podsumowania będą z dni roboczych.

Jeśli nie śledzisz na bieżąco Facebooka, to w poniedziałek zbiorczo na blogu będzie pojawiać się również to zestawienie, które teraz czytasz. W jednym artykule nie 20 a aż 64 wydarzenia, które jesteś w stanie ogarnąć w 5 minut. Po co to? W poszukiwaniu najlepszej formy na przedstawienie najważniejszych wydarzeń z branży startupowej z całego świata. Bardziej w skrócie się już ująć tego nie da.

USA:

1. Viber oferuje darmowe połączenia do 7 krajów, wobec których restrykcje wprowadził Donald Trump. Po Airbnb, Uberze oraz Lyfcie to kolejny startup, który chce pomóc imigrantom w ich obecnej sytuacji Stanach.
2. car2go, startup oparty o car-sharing, będzie miał auta niemal wyłącznie od Mercedesa.
3. Starbucks wprowadza Chat Bota „baristę”, przez którego będziesz mógł złożyć zamówienie.
4. Cafe X otwiera się w San Francisco, gdzie za przygotowanie kawy odpowiedzialne będą roboty.
5. Startup The Bouqs Company otrzymał $24M na dostarczanie kwiatów. To Runda-C finansowania. W sumie dostali już $43M.
6. Google tworzy fundusz o wielkości $4M aby również wspierać imigrantów, dotkniętych polityką Trumpa.

EUROPA:

1. DraftKings otrzymał licencję do rozpoczęcia działalności na Malcie, co ma być początkiem ekspansji na Europę bardzo popularnego w USA serwisu hazardowego.
2. UberEATS rozpoczyna również swoją działalność w Londynie. Chodzi o dostarczanie jedzenia. W poprzednim tygodniu weszli do Irlandii.
3. Daimler jest bliski przejęcia greckiego startupu Taxibeat, który jest ateńską wersją Ubera. Mówi się o zawrotnej kwocie opiewającej na $43M.

AZJA:

1. Grab zaczyna zatrudniać byłych polityków, aby lobbowali na rzecz zniesienia ograniczeń prawnych dot. przewozów osób w Indonezji.
2. Centralny Bank Indonezji stawia na startupy i powołuje fundusz dla branży fintech ze środkami o wielkości $15M.
3. Indie. Vodafone (200M użytkowników) rozmawia o połączeniu sił z Idea Cellular (177M) aby stworzyć największy telekom w tym kraju.

USA:

1. Slack (5M UU dziennie w tym 1,5M płatnych użytkowników) chce wejść na rynek wielkich korporacji, wypuszcza specjalnie przeznaczoną dla nich platformę, która nazwę „Slack Enterprice Grid”.
2. Apple ma się dobrze. Przychody ze sprzedaży iPhone’ów w 4Q wzrosły do rekordowych $54.4MLD, wobec $51.6MLD r/r (wzrost o 5%). W sumie sprzedali 78.3M smartfonów.
3. Wobec regulacji Białego Domu zw. z imigrantami, startupy z Doliny Krzemowej tworzą „plan awaryjny” i noszą się z zamiarem przeniesienia pracowników nie urodzonych w USA do specjalnych oddziałów, które mają powstać w Kanadzie.
4. Dziś oficjalnie zamknięto aplikację Beme, służącą do dzielenia się klipami video. Stworzona pod gwiazdę youtube’a Casey Neistat (>6M subskrypcji), który otrzymał na nią $2M finansowania. Powstała w 2015.
5. Facebook miesza w algorytmie wyświetlania treści na wall’u, tak, aby przedstawiać posty, które nie są fake’owe, click-baitowe, czy spamerskie.
6. Disney zamyka swoją platformę społecznościową dla dzieci – Club Penguin. W kontrze zamierza wypuścić już w marcu appkę społecznościową.
7. SoundHound, aplikacja do identyfikowania utworów muzycznych, dostała $75M finansowania. Na całym świecie używa jej 300M użytkowników.
8. Według TechCrunch w 2016 roku wyłoniło się 68% mniej jednorożców niż rok wcześniej.
9. Ilość wyjść ze startupów w 2016 roku globalnie wyniosła 3358. Składa się na to 3260 M&A (fuzji i przejęć) oraz 98 debiutów giełdowych (dane wg TechCrunch).

EUROPA:

1. Startup z UK z ogłoszeniami w branży nieruchomości – Zoopla, kupuje za $120M Hometrack, firmę analityczną z tej samej branży, aby oferować usługi zw. z big data w dla B2B.
2. Francuski Rząd zamierza wspierać równouprawnienie w branży technologicznej. Dlaczego? Według badań McKinsey Women okazuje się, że zróżnicowane zespoły są bardziej produktywne.
3. Właśnie ruszył nowa aplikacja społecznościowa dla… dzieci. Chodzi o LEGO Life – miejsce, gdzie dzieci mogą dzielić się swoimi konstrukcjami. Bez płatnych opcji, aczkolwiek z reklamami klocków Lego.

AZJA:

1. Radish oryginalna azjatycka aplikacja do tworzenia i dzielenia się zmyślonymi historiami, pozyskała właśnie $3M wsparcia.
2. Azjaci mają wyobraźnię. Astrologiczny startup Askmonk z Indii, pomaga korzystać z usług wróżbitów. Prosta forma – wysyłasz pytania, a każde kosztuje od $5 do $15. Branża spirytualna w tym kraju wyceniana jest na $40 miliardów. Właśnie rozpoczęli promocję poza Indiami.
3. Długo oczekiwany mariaż w Indonezji doszedł do skutku. GO-JEK łączy siły z największą korporacją taksówkarską – Blue Bird, aby zdetronizować w tym kraju Ubera.

USA:

1. Facebook osiągnął $8,8MLD przychodu w 4Q 2016. 84% pochodzi z reklam mobilnych. Zyski w 4Q wyniosły $3,5MLD. Ilość użytkowników przyrosła jednak najwolniej w historii, zaledwie o 3,9% wobec 4,7% w poprzednim kwartale.
2. GoPro wznowił sprzedaż „Karma” dronów. Z kamerą Hero 5 za $1099, bez niej za $799.To drugie podejście, wcześniej w październiku wycofał je po 16 dniach, bo zaczęły… spadać z nieba.
3. Amazon.com zapowiedział, że wybuduje w Cincinnati własny terminal lotniczy dla swoich paczek. Inwestycja na $1,5 MLD, która ma dać 2000 nowych miejsc pracy.
4. ClearMotion otrzymuje $100M na rozwój technologii stabilizacji podwozia samochodu podczas zderzeń i wypadków. Mają stanowić przyszłość dla autonomicznych aut.
5. Zirra, firma konsultingowa, sporządziła raport, w którym wynika, iż wyceny 20 najbardziej wartościowych startupów są średnio dwukrotnie zawyżone. Największa różnica to Airbnb: z $30MLD do realnych $13MLD.
6. Koszt przejęcia Oculusa właśnie stał się większy o $500M dla Zuckerberga. Tyle wynosi odszkodowanie z powodu pogwałcenia klauzul poufności oraz praw własności wobec ZeniMax. Związane z technologią VR.
7. Apple przeskoczył Samsunga w ilości sprzedanych smartfonów. 78M wobec 77M. Głównie związane to jest z wybuchowym Galaxy Note 7. Jednak w całym roku lepszy okazał się Samsung. 309M wobec 215M. Brązowy medal dla Huawei ze 138M sprzedanych sztuk.
8. Bostoński startup Inmoji, tworzący kampanie marketingowe w oparciu o emoji, pozyskuje $1,5M. Monetyzacja komunikatorów ma rozwijać się również w tym kierunku. W sumie zebrali $9,5M.

EUROPA:

1. Francuski startup Yomoni otrzymał $5,4M na rozwój autorskiego narzędzia do inwestowania. Algorytmy startupu samodzielnie lokują środki w potencjalnie atrakcyjne aktywa, zupełnie bez ingerencji klienta.
2. Startup z Manchesteru www.digitalbridge.eu/ oferuje możliwość redekoracji własnego mieszkania poprzez wizualizacje, wchodzi na rynek B2B i zaczyna oferować swój SaaS dekoratorom wnętrz. Pozyskał też w sumie £700k.
3. Konsolidacja na rynku gamingowym. Take-Two Interactive, twórca takich klasyków jak GTA, Cywilizacja i BioShock, przejmuje kataloński Social Point, wchodząc tym samym na rynek gier mobilnych. Deal za $250M robi wrażenie.

AZJA:

1. Nintendo zaniepokoiło swoich użytkowników faktem, że Switch będzie dodatkowo płatny. Dziś potwierdzili, że roczna opłata będzie wynosić $17-$26.
2. Chińska aplikacja do czytania newsów Toutaio przejęła amerykański Flipagram. Kwota nieujawniona, ale w 2015 ten drugi otrzymał $70M Serii B, także transakcja należy raczej do tych sporych.
3. Nintendo otrzymuje tylko część zysków za Pokemon Go, ale i tak w 4Q 2016 osiągnął dzięki nim zysk w wysokości $569M. Duża różnica, wobec $57M straty w poprzednim kwartale.

USA:

1. Travis Kalanick, CEO Ubera, opuścił radę doradców biznesowych Trumpa po aferze związanej z #DeleteUber i licznych protestach przeciwko niemu, w tym blokowaniu siedziby Ubera w San Francisco.
2. Snapchat ogłosił, że za 2016 zanotował stratę w wysokości $516M i ostrzega przy tym, że „może nigdy nie być zyskowny”. Powodem ogromne inwestycje i zwiększenie zatrudnienia. Ciekawe deklaracje w kontekście marcowego IPO na poziomie $3MLD.
3. MapAnything, startup umożliwiający wizualizację danych na mapie, ogłosił, że otrzymał $33M inwestycji. Powstały w 2009, posiada 1,400 klientów, a jego usługi SaaS kosztują od $30/użytkownika miesięcznie. Środki przeznaczy na strategiczne akwizycje w branży geolokalizacyjnej oraz IoT.
4. Mimo tego, że Amazon.com ogłosił wzrost sprzedaży o 22% w 4Q’16 wobiec 4Q’15, to inwestorzy spodziewali się lepszych wyników, akcje spółki spadły o 4%
5. Google będzie utrzymywał całą infrastrukturę Snapchata w chmurze. Umowa została podpisana na 5 lat po $400M rocznie. Good deal.

EUROPA:

1. Fundusz Rocket Internet wsparł berliński startup Pflegetiger, zajmujący się opieką domową. Oferuje on sprawdzonych opiekunów domowych w coraz szybciej starzejącym się niemieckim społeczeństwie.
2. Angielski twórca gier mobilnych Hutch otrzymał $5,5M od włoskiego funduszu VC Index Ventures. Środki mają pomóc stworzeniu kolejnych tytułów w tematyce gier wyścigowych.

AZJA:

1. Uber ogłosił, że po 4 latach i obsłużeniu 15M pasażerów, wycofuje się z Tajwanu. Powód? Nieustanne grzywny od $3,100 do nawet $790,000 za „nielegalne przewozy pasażerskie”.
2. Japoński komunikator LINE, (200M UU miesięcznie), któremu topnieje baza użytkowników (-3M od Nowego Roku), wypuszcza właśnie rywala dla Slacka – Line Works.
3. Startup Grab, rywal Ubera na indonezyjskim rynku, zamierza zainwestować $700M w swój „2020 Master Plan” dla tego kraju. Zatrudni przy tym 150 programistów oraz powoła fundusz o wielości $100M do inwestycji w południowoazjatyckie startupy.
4. Azja jest obecnie największym rynkiem dla Facebooka. Korzysta z niego tam aż 396M użytkowników, wobec 262M w Europie, 180M w USA i Kanadzie oraz 388M w sumie w innych częściach świata.
5. Indyjski startup randkowy Woo przejął Dus, aplikację randkową dla społeczności azjatyckiej w USA. Chcą tym samym promować wolność wyboru swoich partnerów niezależnie od kraju pochodzenia, w czym dostrzegają ogromny potencjał. Ciekawe co na to Donald Trump.
6. W Singapurze rozpoczął swoje działanie DishDash, startup z branży kateringowej, który umożliwia grupowe zamawianie jedzenia do pracy z różnych lokali, bez ponoszenia kosztów dowozu.

USA:

1. Greenlight Card startup z Atlanty, który wprowadza karty pre-paid’owe dla dzieci, właśnie otrzymał $3M finansowania. Od teraz możesz dać dziecku kieszonkowe.. przelewem. Przynajmniej nie zgubi. Koszt? $4,99/m-c na rodzinę do 5 dzieci.
2. Nowojorski startup Conductor wypuścił aplikację, która pokazuje, czego ludzie szukają w sieci przez smartfony w danym temacie. Idea prosta, wpisujesz hasło, a appka przedstawia, jakie frazy z nim związane są wyszukiwane najczęściej.
3. Sieć Domino’s Pizza wprowadza funkcjonalność, dzięki której będziesz mógł zamówić wszystko z ich menu przez Messengera. Bez rejestracji, loginu, czy zakładania konta.
4. Medium ogłosiło, że wprowadzi produkt w modelu subskrypcyjnym jako kolejne (poza reklamami) źródło swojego przychodu. Ostatnio zwolnili 50 osób i szukają kolejnych form monetyzacji. Powstali w 2011. W sumie zebrali od inwestorów $132M, wyceniani obecnie na $600M.
5. Ostatnie dane pokazały, że wzrost Snapchata zdecydowanie wyhamował po wprowadzeniu przez Zuckerberga na Instagram bliźniaczej funkcjonalności „Stories”. Wzrost użytkowników Snapa w 4Q16 wyniósł ledwie 3,2%. Wobec jeszcze 17% w 2Q2016.

EUROPA:

1. Przejęcie w Szwajcarii. BLINQ, aplikacja randkowa, została wykupiona APG l SGA – Out of Home Media, która rozwija sieć interaktywnych billboardów w oparciu o beacony. W 2017 wprowadzą ich 20,000 na swoje billboardy. 400k użytkowników BLINQ ma pomóc rozwinąć im sieć reklamową.
2. Estoński Funderbeam, pierwsza platforma equity crowdfundingowa dla startupów, na której użytkownicy mogą handlować akcjami między sobą, wychodzi na rynek międzynarodowy, wprowadzając trzy kolejne startupy: Frank z Estonii, Sonocase z Łotwy oraz VTC z UK.

AZJA:

1. W Indiach, startup medyczny http://ten3thealth.com/ stworzył wearable, działający w formie EKG, który mierzy na bieżąco puls i temperaturę oraz kilka innych aspektów zdrowia osoby chorej, która przebywa obecnie w domu. Gdy stan się pogarsza, urządzenie wysyła informacje lekarzowi, który od razu po przyjeździe chorego może postawić mu diagnozę, bez konieczności szczegółowego badania, oszczędzając często bezcenny czas.
2. Hinduski startup Truworth Wellness, który w opozycji do coraz to bardziej innowacyjnych aplikacji, oferuje po prostu tradycyjne masaże w miejscu pracy dla korporacji, zamierza wejść do krajów Bliskiego Wschodu. Obecnie zatrudnia 120 osób, współpracuje z ponad setką dużych firm w Indiach i obsłużył ponad 600 tys. ich pracowników.

AFRYKA:

1. Nation Media Group, jedna z największych afrykańskich agencji mediowych, wykupiła KenyaBuzz oraz UgandaBuzz, startup sprzedający bilety na wydarzenia sportowe i kulturalne. Ma to na celu dywersyfikację źródeł przychodu, jako że monetyzacja reklam online wciąż jest na kontynencie afrykańskim w powijakach.

Napisz coś od siebie!