Kolejne szczegółowe podsumowanie prasy ze świata na Startup Cribs. Od miesiąca, dzień po dniu, przedstawiamy Wam najciekawsze historie, które udało nam się uchwycić w minionym tygodniu. Europa, USA, Azja, Bliski Wschód.

Wcześniej, przez blisko pół roku prezentowane były wyłącznie tygodniowe podsumowania w formie 20 historii. Jednak zbyt wiele kwestii umykało po drodze, dlatego z biegiem czasu forma uległa lekkiej zmianie. Wprowadzone zostały dzienne prasówki oraz podsumowanie poprzedniego tygodnia zbiorczo na blogu.

Treści te publikowane są dzień po dniu na fanpage Startup Cribs w tym miejscu: StartupCribs. Jednakże nie wszyscy chcą i mają czas na to, aby na bieżąco monitorować Facebooka (zazdrościmy). W związku z tym w poniedziałek tego typu podsumowanie ląduje również bezpośrednio na blogu. 52 interesujące historie z branży startupowej poniżej. Inwestycje, przejęcia, nowe projekty, ciekawe problemy.

USA:

1. Aimco, firma zarządzająca 50,000 apartamentów, pozwała Airbnb o to, że celowo nakłania właścicieli nieruchomości do zrywania warunków umowy. Firma nie ujawniła dotychczas wielkości pozwu, jednak biorąc pod uwagę realia w USA, można spodziewać się dość sporych sum…
2. WhatsApp właśnie uruchomił „Status”, bliźniaczą funkcję do „Stories” Snapchata. Rozwiązanie polegające na przesyłaniu sobie znikających po 24h wideo oraz gifów. Wcześniej skopiował to Zuckerberg do Instagrama.
3. Zadziorny Kim Dotcom, twórca Megaupload, od wielu lat boryka się z problemami natury prawnej. Niestety i tym razem sprawy nie toczą się po jego myśli. Sąd w Nowej Zelandii, gdzie obecnie przebywa, zgodził się na jego ekstradycję do USA. Kim będzie się odwoływał, oby tym razem coś ugrał.
4. Snapchat rozpoczął sprzedaż Spectacles – swoich okularów z opcją nagrywania online. Cena to $130.

EUROPA:

1. Magic Leap, startup z branży rzeczywistości rozszerzonej, przejął dział 3D szwajcarskiej Dacudy. Największym paradoksem nie jest już nawet sam fakt, że Magic Leap dokonał kolejnego przejęcia, zanim nawet zaczął zarabiać. On już w sumie pozyskał $1,4 mld(!) inwestycji od inwestorów. To obecnie gracz nr 1 jeśli chodzi o AR.
2. UK: Monzo to startup budujący „smart bank”, bez placówek, ze 100,000 klientów mających dostęp do ich aplikacji mobilnej. Otrzymał kolejną rundę finansowania, opiewającą na £20M. Wcześniej otrzymał jeszcze £12.8.

AZJA:

1. Paytm, startup oferujący największy e-portfel w Indiach, zamierza przeznaczyć $90M na rozwój płatności mobilnych przy pomocy QR-kodów. W Chinach AliPay oraz WeChat bardzo mocno rozpycha się z podobnym rozwiązaniem. Paytm chce być liderem w Indiach.
2. Po miesiącach plotek i spekulacji Xiaomi ogłosił, że wchodzi do Pakistanu – szóstego, najbardziej zaludnionego państwa świata. Ekspansja zagraniczna prowadzona była dość spokojnie. Po debiucie w 2011 roku w Chinach, Xiaomi skupiało się głównie na rynku Azji Południowo-Wschodniej. Poprzednim, głośnym wejściem był rynek brazylijski w połowie 2015.
3. Chiński Mobike – startup, który umożliwia współdzielenie rowerów miejskich przez swoją aplikację, otrzymał kolejną (nieujawnioną) rundę inwestycji, przed wejściem do Singapuru. W sumie zebrał $300M, a w zaledwie 10 miesięcy obsłużył 10M ludzi w 21 miastach Chin, którzy skorzystali z rowerów ponad 200M razy.

USA:

1. Verizon określił dokładną sumę, po jakiej przejmie Yahoo. W związku z ostatnimi problemami, udało im się zbić cenę jeszcze o $350M do $4,48 mld. Deal ma dość do skutku w II kwartale tego roku.
2. Aplikacjami, które mogą poszczycić się największym wzrostem przychodów, są te z segmentu TV: Netflix, Hulu, HBO NOW. Średni wzrost zakupów wewnątrz tych aplikacji wyniósł 130% rok do roku
3. Dobrze znany raper Jay-Z zamierza stworzyć swój własny fundusz VC. Bzdura? Nic bardziej mylnego. Regularnie inwestuje on w startupy. Dla przykładu, dołożył się do Serii-B dla Ubera, gdy ten był wart $300M. Tylko z tego deal’u zarobił 200x tyle.
4. Los Angeles: Skurt, startup dostarczający Tobie auto na wynajem pod drzwi, zebrał właśnie $10M finansowania. Zamawiasz sobie samochód przez aplikację, kiedy kończysz, możesz go zostawić, gdzie zechcesz.
5. MobiTV otrzymało właśnie wsparcie w wysokości $21M na wprowadzanie kolejnych programów telewizyjnych na platformy mobilne.
6. Marki wydają $225M miesięcznie na promocję wśród influencerów. Właśnie światło dzienne ujrzała platforma Dovetale, która udostępnia influencer marketing każdemu. Jak? umożliwia ona odpalanie kampanii wśród influencerów. Określasz ilość followersów, budżet oraz tematykę, a Dovetale samodzielnie rozsyła propozycje do influencerów, następnie mierzy zasięgi oraz efekty takiej kampanii.

EUROPA:

1. Szwajcarski startup Terpon tworzy kamery VR, które nie są na sprzedaż, za to można je wyłącznie wypożyczyć po $30/miesięcznie. Przeznaczone są one do dość specyficznej branży… porno. Biznes opierać się ma na zaangażowaniu twórców w branży do tworzenia unikalnego contentu 3-D.
2. Szkocki startup od analityki danych reklamowych TVSquared, otrzymał $6,5M na rozwój swojej platformy do mierzenia i optymalizacji kampanii reklamowych w TV.

AZJA:

1. Należący do Alibaby Ant Financial, rozwija się w Korei, gdzie własnie zainwestowało symboliczne $200M w Kakao Pay, jeszcze niewypuszczoną na rynek funkcjonalność od wycenianego na $5 mld komunikatora Kakao Talk.
2. Największa chińska wyszukiwarka Baidu ogłosiła, że należący do niej serwis iqiyi.com (481M aktywnych użytkowników miesięcznie) zebrał $1,5 mld na rozwój platformy do streamingu video. Jest to bardzo szybko rosnący rynek w Chinach, gdzie Baidu chce zdetronizować należący do Jacka Ma serwis Youku. Zarówno jeden jak i drugi serwis zarabia na abonamencie za dostęp do treści, który średnio wynosi $30/ rocznie.

USA:

1. Hashtag #DeleteUber powraca jak bumerang. Tym razem za sprawą rzekomego wykorzystywania seksualnego, którego miał dopuścić się jeden z inżynierów Ubera. Poprzednio chodziło o kwestię imigrantów. Od tego czasu The New York Times podaje, że aplikację usunęło 200 tysięcy ludzi. Przy 40M korzystających miesięcznie to ledwie kropla w morzu.
2. Earin to startup, który tworzy bezprzewodowe słuchawki otrzymał $3,5M na wypuszczenie kolejnego modelu swoich wearables. Powstali w 2015 jako projekt z Kickstartera
3. Pozostając w projektach crowdfundingowych: Fitbit ujawnił, że zapłacił $23M za przejęcie tonącego w dłuchach Pebble watch, który w 2013 zebrał $20M także z Kickstartera.
4. Knotel to startup, który oferuje usługę „headquarters as a service”, czyli po prostu urządza biura pod klucz, otrzymał $25M finansowania. Niczego u nich nie kupujesz, tylko wynajmujesz, to wystarczy.
5. Światło dzienne ujrzała aplikacja Tap, która opowiada różne historie, przedstawiając je w formie czatu. Appkę wypuścił Wattpad, platforma służąca do social publishingu, zrzeszająca 45M ludzi na całym świecie. Jest ona płatna: $2,99/mies.
6. Clinc Inc. to startup, tworzący AI dla systemów bankowych, wirtualnych asystentów, mających docelowo przejąć obsługę klienta po ludziach, otrzymał właśnie $6,3M na ten cel.
7. Instagram udostępnił nową funkcjonalność, dzięki której to można publikować do 10 zdjęć lub wideo w formie jednej karuzeli.
8. Ciekawostka. Serwis do wysyłania maili dla – Mailgun, odłączył się od Rackspace i pozyskał $50M finansowania. Spora kwota, szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę, że serwisy służące do cold mailingu nie są jakimś gorącym tematem. Mailgun wyróżnia się jednak tym, iż jest przeznaczony dla deweloperów i posiada bardzo rozbudowane API, które pozwala śledzić i analizować wysyłkę lepiej niż konkurencja.

EUROPA:

1. Disney po cichu przejął londyński startup, drukujący lalki 3D: Makielab.
2. Project A – to fundusz VC z Berlina. Ogłosił własnie powołanie do życia drugiego funduszu o kapitale €140M. Wejścia na poziomie €300,000-€5M. Sporo pieniędzy ma trafić na europejski rynek. (Może w końcu będzie o czym pisać..?)

AZJA:

1. Snapdeal, odpowiednik Allegro w Indiach, szykuje masowe zwolnenia (nawet pół tysiąca ludzi). Powód? Wzrost konkurencji ze strony Flipkart oraz Amazon na tym rynku. Sam startup został wsparty w przeszłości przez eBay, Alibabę i Softbank, a jego wycena sięga $6,5 mld.

USA:

1. Facebook zaczyna testować wprowadzanie najbardziej chamskich reklam w trakcie oglądania danego klipu video. Póki co tylko z wybranymi wydawcami. Będzie dzielił przychody z reklam w proporcji Fb 45%-55% wydawcy.
2. NY: Hiatus otrzymuje $1,2M rundy seed na rozwój aplikacji, która będzie śledzić wszystkie Twoje płatne abonamenty, łączyć je w całość oraz negocjować ich niższe stawki.
3. Światło dzienne ujrzała interesująca platforma Signal. Tworzy ekosystem funduszy VC oraz Founderów, gdzie kluczowe jest dobre intro do właściwego inwestora. Platforma pokazuje między innymi zainteresowania inwestorów, średnie wejścia. Projekt jest darmowy (póki co). Więcej: https://signal.nfx.com
4. Myślisz, że widziałeś już wszystkie startupy dostarczające jedzenie w modelu subskrypcyjnym? To poznaj Thistle – które dostarcza jedzenie (warzywa, owoce, zieleninę) dla małych dzieci – do przygotowania posiłków czy robienia shake’ów.
5. Seattle: Privacy Labs to startup, który dostał właśnie $4M choć nie posiada nawet produktu. Co zamierza robić? Chce oddać przywrócić każdemu kontrolę nad ich danymi w sieci. Jak? To póki co tajemnica poliszynela.
7. Podczas gdy Uber wizerunkowo dostaje w kość, Lyft, jego największy rywal w USA, właśnie ogłosił, że wchodzi do kolejnych 54 miast w tym kraju.
8. AirMap, startup będący mapą dla dronów, właśnie zebrał $26M na rozwój rozwiązania służącego do monitorowania ich lotu w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa. Obecnie skupiają się na budowaniu partnerstw z największymi producentami.

EUROPA:

1. Amsterdam: Politwoops uruchomił w 54 krajach na świecie ciekawą funkcjonalność, dzięki której można śledzić skasowane tweety polityków. Prowadzi statystyki w czasie rzeczywistym. Pod tym linkiem zobaczysz wszystkie usunięte tweety przez polskich polityków: https://politwoops.eu/g/poland
2. Szwajcaria: MyKronoz to producent zegarków, który właśnie pokazał światu pierwszą hybrydę między smart watch’em a tradycyjnym zegarkiem. Zwykły pasek + stalowa klamra z wbudowanym 2-3 calowym ekranem dotykowym. Styl retro dociera tym samym również do smart watch’y.
3. Londyński Monzo to startup, który stworzył aplikację bankową, otrzymał £19.5M od inwestorów z USA. W najbliższej przyszłości planuje zebrać kolejne £2.5M w formie crowdfundingu. De facto bardziej chodzi zapewne o formę promocji i rozbudowę bazy użytkowników appki.

AZJA I BLISKI WSCHÓD:

1. Z tygodnia na tydzień w Azji powstają nowe fundusze z gigantycznymi środkami do inwestycji w startupy. Tym razem pora na Indonezję, gdzie Kejora otwiera kolejny fundusz z kapitałem $80M.
2. Pozostając przy Indonezji – startup Printerous otrzymał $1,4M na rozwój platformy internetowej drukarni z wieloma szablonami na do popularnych materiałów marketingowych, których wysyłkę można również od razu zamówić.
3. Izraelski Wix, kreator prostych stron-wizytówek, przejmuje pełen unikalnego contentu serwis dla artystów DeviantArt. Deal opiewa na $36M.

USA:

1. SoFi to startup z San Francisco, który przeszedł ciekawą ewolucję. Początkowo oferował konsolidację kredytów studenckich (które w USA spłaca każdy), następnie wszedł w kredyty hipoteczne i planowanie finansowe. Dotychczas udzielili 16 mld kredytów dla 250 000 studentów. Własnie pochwalili się $500M wsparcia od funduszu Silver Lake.
2. Layer, platforma dla deweloperów do tworzenia komunikatorów głosowych oraz tekstowych, która wygrała w 2013 TechCrunch Battlefield, otrzymała $15M i przejęła inny startup, tworzący komunikatory – Cola, Inc..
3. Nieco z innej beczki (sorry, w pt niewiele się działo): Cena Bitcoina poszybowała powyżej historycznych maksimów. $1,186 – tyle musisz zapłacić za 1 BTC. To o $20 więcej niż w listopadzie 2013. Spekulanci bawią się w najlepsze.
4. Bigscreen to startup, który tworzy ogromne, virtualne ekrany do gier VR. Otrzymał właśnie $3M wsparcia od funduszu Andreessen Horowitz, który dotąd nie wchodził w nie-hardware’owe tematy z branży VR.

AZJA:

1. Indyjski startup Stayzilla, odpowiednik Airbnb, zwija interes. Oferowali ponad 55 tysięcy miejsc do spania w miastach, wioskach, a nawet dżungli. Jednak okazuje się, że „zmieniają model biznesowy”, a każde z obecnych miejsc do spania jest „wyprzedane”. CEO między wierszami dał znać, co się święci.
2. Jedna z najbogatszch filipińskich rodzin, Ayala, której majątek szacuje się na $4,1 mld, wykupiła 49% akcji w ZALORA, modowym ecommerce. 51% należy wciąż do niemieckiego Rocket Internet – największego funduszu VC w Europie.
3. Chińska kopia Twittera – Weibo – na koniec 1. kwartału 2017 będzie miała prawdopodobnie więcej użytkowników niż oryginał. Twitter oscyluje w granicach 320M UU/mies. Weibo ma wskoczyć na poziom 330M UU/ mies. Już jest wyceniane wyżej od Twittera, na $13 mld vs $11 mld.

EUROPA:

1. Londyn: Startup HOSTMAKER oferuje zarządzanie apartamentami w Airbnb, tylko twierdzi, że robi to „lepiej” – optymalizując cenę, zarządzając mieszkaniem, wynajmując je bez ingerencji właściciela. Zebrali $6,5M od paryskiego funduszu VC: DN Capital. Współpracuje z ponad 1000 najemców w całej Europie.

Napisz coś od siebie!