Kolejne podsumowanie prasy ze świata na Startup Cribs. Na co dzień zbyt wiele kwestii umyka i tym samym nie zostaje przedstawiona szerzej. Dotychczas mogłeś zapoznać się z 20 historiami w tygodniu, od jakiegoś czasu ta forma uległa zmianie.

Poszczególne wydarzenia będą krótsze, za to będzie ich znacznie więcej. Dzięki temu mniej istotnych wydarzeń pozostanie niezauważonych, a każdy będzie mógł sobie doczytać, o czym chce, jeśli coś go bardziej zainteresuje. Weekendami niewiele się dzieje, także podsumowania będą z dni roboczych.

Od 3 tygodni facebook.com/StartupCribsPL/ codziennie o 8:00 zaczęły pojawiać się prasówki w formie podsumowania dnia poprzedniego, co zostało dość dobrze przyjęte, także taka forma będzie kontynuowana. Jeśli nie śledzisz na bieżąco Facebooka, to w poniedziałek zbiorczo na blogu będzie pojawiać się również to zestawienie, które teraz czytasz.USA:

1. CIekawy startup https://8i.com/ z branży AR otrzymał $27M Serii B na rozwój hologramu przeznaczonego dla celebrytów. Technologia kilkunastu kamer nagrywa daną osobę w 3D, której hologram można następnie udostępnić w każdym środowisku. Krzysztof Ibisz wkrótce w każdym domu. Can’t wait.
2. Apple dołączył do „Wireless Power Consortium”, co wzmaga plotki o to, że kolejny iPhone będzie posiadał opcję bezprzewodowego ładowania.
3. Youtube zacznie tworzyć swój własny content dla dzieci przez aplikację Youtube Kids, która zawierać będzie wyłącznie treści video przeznaczone dla najmłodszych.
4. San Francisco: BirdEye zebrał $25M na rozwój swoich narzędzi do zbierania ocen i recenzji produktów, usług i marek. Więcej: birdeye.com
5. W 2016 sprzedano w USA 2,5M dronów, a do 2020 liczba ta osiągnie 20M, także ryzyko tragedii związanych z ich użyciem znacznie wzrośnie. Brakuje systemu do ich wykrywania. To dostacza Dedrone, który właśnie pozyskał $15M Serii B na wykrywanie niepożądanych dronów na niebie. Więcej: www.dedrone.com
6. Yelp wypłacił już okrągłe $17,000 w nagrodach dla programistów za wykrywanie błędów na ich stronie. Taka forma bonusu ma pozytywny wpływ na pracowników, a także pokazuje, że startup poważnie podchodzi do kwestii security.

EUROPA:

1. Jaguar Land Rover uruchamia w Londynie akcelerator dla branży motoryzacyjnej i transportowej. InMotion Accelerator będzie inwestował do 15 startupów rocznie.
2. Światło dzienne ujrzała nowa aplikacja randkowa DatePlay, która łączy w sobie randkowanie z elementami gamingu. Oryginalna appka zadaje Ci pytania np. o to, jakie jest Twój zawód marzeń, jakie auta lubisz, lub jakim bohaterem z Family Guy jesteś, a Ty zdobywasz punkty, co dopasowuje Ciebie do drugiej połówki.
3. Duńska firma PAL-V zbiera pre-ordery na latające samochody. Symboliczne $400,000 od sztuki za podstawowy model. Zamierzają wypuścić maszyny już 2018 i zapraszają do składania bezzwrotnych depozytów na kwotę $25,000. Ambitnie. Pracują nad tym od 2009.

AZJA:

1. Grab, wyceniany na $3 mld, dokonuje pierwszej dużej akwizycji w tym roku. Przejmuje indonezyjski startup płatności online Kudo za kwotę $100M.
2. Singapurski startup Musica.ly, (100M użytkowników) umożliwiający udostępnianie krótkich filmów video, wypuścił aplikację do komunikacji w formie video o nazwie Ping Pong.

AUSTRALIA:

1. Projekt z Kickstartera – Nura, otrzymał $4,6M finansowania seed na rozwój słuchawek, które dostosowują się do tego, jak słyszysz. Wcześniej zebrali z kampanii $1,8M. Więcej: nuraphone.com

AFRYKA:

1. Nigeryjski startup Kudi, wsparty przez Y Combinator będzie pomagał mieszkańcom Afryki w rozwiązaniu problemu płatności mobilnych, do których dostęp ma ledwie 30% ludzi. Dzięki niemu będzie można zapłacić rachunki, a także wysyłać sobie pieniądze, wykorzystując tylko numer telefonu odbiorcy.

USA:

1. Startup Caavo dostał $15M na połączenie wszystkich abonamentów i subksrypcji telewizyjnych. To modem z wejściami na 8 kabli HDMI, który zaspokoi wszystkich tych, którzy nie widzą życia poza swoim telewizorem.
2. PayPal przejął TIO Networks za $233M w gotówce. To firma, która umożliwia Amerykanom opłacanie swoich rachunków w kioskach. Grupa ludzi, której spora część nie posiada nawet rachunku w banku. Plan prosty, sprzedawać im usługi PayPala, przerzucić do sieci.
3. Facebook zamierza konkurować z YouTube. W tym celu będzie umożliwiał oglądanie Apple TV, Amazon Fire TV oraz Samsung Smart TV przez dedykowaną aplikację stworzoną stricte po to, aby ludzie oglądali więcej filmów na Fejsie.
4. Etsy.com właśnie uruchomiło swój marketplace, na którym użytkownicy mogą sprzedawać sobie rzeczy „hand made”. Dotychczas na stronie dostępny był wyłącznie sklep.
5. Intuition Robotics otrzymał $6M inwestycji na rozwój robota ElliQ, który pomaga ludziom starszym w kontakcie ze światem zewnętrznym, a także stara się zachęcać do choć symbolicznej aktywności fizycznej.
6. Aplikacja SmartUp dostaje finansowanie na poziomie $5,5M. To appka, dzięki której możesz szybciej nauczyć się danego tematu, przez zaangażowanie społeczności w proces nauki. Idea taka, aby można było uczyć się od siebie i wymieniać interesującymi treściami w danym temacie, dołączając do określonych grup zainteresowań. Świetne.
7. Get Wivvit to startup powstały w 2014, który dzięki drukowi 3D tworzy wkładki do butów, na które właśnie otrzymał symboliczne $4M. Do tej pory sprzedali ich już ponad 10,000. Przejęli również startup ESoles, dzięki czemu mają teraz dostęp do skanów 3D stóp ponad 50,000 osób.
8. San Francisco: wirtualna pielęgniarka – startup Sense.ly otrzymuje $8M inwestycji na rozwój swojej aplikacji, która usprawnia kontakt pacjenta z lekarzem. W praktyce jest to awatar wirtualnej asystentki na ekranie smartfona do pierwszego kontaktu z lekarzem.

AZJA I BLISKI WSCHÓD:

1. W Dubaju jeszcze w lecie 2017 zamierzają wprowadzić latające taksówki w postaci quado-copterów. Maszyny, które będą wykorzystywać w tym celu to EHang 184.
2. Indyjski twórca gier Nazara.com, który inwestuje od 2013 w startupy z branży gier, ogłosił, że zainwestuje $20M w stworzenie profesjonalnej ligi dla e-sportu w tym kraju. W czym chcą konkurować na świecie? W Dota 2 i Counter Strike’u.

EUROPA:

1. MyTripCar to startup z hiszpańskiego Alicante – porównywarka wynajmu samochodów na całym świecie (lecz głównie w Europie). Zebrał właśnie €1.2M od grupy nieznanych brytyjskich oraz hiszpańskich inwestorów. Platforma oficjalnie ruszyła w 2016, notując 30% wzrost obrotów miesięcznie, rezerwując dotychczas już 10,000 aut na tym coraz bardziej konkurencyjnym rynku.
2. Nasz rodzimy CallPage ogłosił, że wykupił swojego pierwszego inwestora, który zarobił 10-krotność swojego wkładu. Powstali w 2015 roku i od tego czasu zebrali ponad 4M PLN. Planują w tym roku osiągnąć $100k miesięcznego dochodu.

GLOBALNIE:

1. News w sam raz na walentynki. Okazuje się, że fundusze VC nie są już tak bardzo przekonane do aplikacji randkowych jak kiedyś, bo zdecydowana większość z nich nie zarabia. W ostatnim roku zainwestowano w nie $280M z czego $240 tylko w chińską appkę Baihe.

USA:

1. Google ogłosił challange w dziedzinie machine learning, na stworzenie najlepszego skryptu do automatycznego tagowania wideo w sieci. Pula nagród wynosi $100,000.
2. Facebook oficjalnie wypuścił funkcjonalność zw. z publikacją ofert pracy na swoim portalu. Udostępnił to póki co w USA i Kanadzie. Na początku skupia się na „part-time” job.
3. Ozobot otrzymał $3M wsparcia dla swojego oryginalnego robota, który uczy dzieci podstaw programowania i porusza się po liniach narysowanych kredkami na papierze. Można sterować nim również z poziomu appki.
4. San Francisco: VitalSource, startup wspierający w nauce niepełnosprawnych uczniów, zadeklarował, że zamierza przejąć Verbę – porównywarkę cen podręczników, współpracującą z 350 college’ami w USA.
5. Lytro, startup, który jako pierwszy wprowadza do kin rozwiązania VR, otrzymał $60M Serii-D finansowania.
6. Vungle, platforma dla marketerów do zarządzania reklamami mobilnymi ogłosiła, że osiągnęła $300M przychodów z reklam, a jej rozwiązania wykorzystuje już 40,000 aplikacji na całym świecie.
7. Disney Pixar rozpoczął oferowanie darmowych kursów ze story-tellingu przez Khan Academy.
8. StockX otrzymał $6M wsparcia na rozwój swojego marketplace do handlu limitowanymi edycjami sneakersów. Ciekawy w swej formie, gdzie wykresy cen przypominają nieco te giełdowe, a Adidas, czy Nike ma swoje główne indeksy, których wartość zmienia się w czasie rzeczywistym.

EUROPA:

1. Po 7 miesiącach Atomico zebrało w sumie $765M i utworzyło największy fundusz VC w Europie. Strategia pozostaje niezmienna, czyli skupiać się będą w dalszym ciągu na Rundach A finansowania (zazwyczaj $3M-$8M).
2. Podróż ze swoim pupilem do weterynarza bywa kłopotliwa, a w 80% jest zwyczajnie rutynowa. Brytyjski startup PawSquad wychodzi z usługą zamawiania weterynarza do domu na wezwanie. Wcześniej oferowali zdalne konsultacje.

AZJA:

1. Singapurski startup mClinica.com otrzymał $6,3M na mapowanie wszystkich danych związanych z branżą medyczną w Azji Południowo-Wschodniej. Współpracuje głównie z aptekami, które mogą oferować zniżki dla swoich klientów przez mClinica. Co ciekawe, nie potrzeba do tego żadnej appki, wystarczy numer telefonu, co jest ruchem w kierunku tych najstarszych.

USA:

1. Na początek ciekawostka. YouTube ogłosił, że technologia automatycznego rozpoznawania mowy (od Google) sprawiła, że na portalu jest już ponad 1 miliard filmów z napisami. Ich oglądalność jest na poziomie 15M dziennie.
2. Skoro startupy oddają $ za udziały w biznesie, aby następnie za $ zatrudnić deweloperów, to dlaczego nie oddawać % bezpośrednio programistom? To właśnie robi startup loom.co, który umożliwia zatrudnianie deweloperów za udziały.
3. YotaScale otrzymał $3,6M na udoskonalenie usług w chmurze, które oferuje, przez wprowadzenie machine learning. Pozwala on zbalansować wykorzystanie oraz koszty z tym związane.
4. Konkurencja Amazon Echo – Google Home, wprowadził możliwość robienia zakupów głosem, a zamówienie dokonane będzie przez sieć swoich partnerów zrzeszonych w Google Express.
5. Nowojorski PS DEPT. to ciekawy startup, tworzący apkę opartą na AI w branży modowej. Posiada bazę całego inwentarza największych marek modowych i pełni rolę prywatnego stylisty. Tzn idziesz do sklepu X po buty, a appka podpowiada, co jeszcze może pasować z aktualnego inwentarza, dobierając to pod kolor, sugerując rozmiar, ewentualnie odsyłając po coś do sklepu Y.
6. Snapchat określił już konkretnie widełki swojej wyceny podczas IPO na $16,2-$18,5. Planuje zebrać z rynku $3,2 mld. Moim zdaniem będzie to niewypał, ponieważ wkrótce nie będzie niczym wyróżniał się od Instagrama/ Facebooka.
7. Brightwheel to startup, który stworzył kompleksową appkę do kontaktu z Twoim dzieckiem gdy te jest w przedszkolu. Rodzice dostają feedback w stylu „Bryan zjadł śniadanie”, „Jessica właśnie leżakuje”, „Vanessa bawi się w piaskownicy”. Dostali na to $10M. …
8. „Systemem operacyjnym” dla aplikacji finansowych zamierza stać się OpenFin, który otrzymał $15M na udoskonalanie środowiska do tworzenia aplikacji dla banków i funduszy inwestycyjnych. Obecnie wykorzystywany jest przez 35 największych banków i funduszy hedgingowych w USA.
9. Tinder przejął startup Wheel, który oferuje to samo, co Snapchat. Także wkrótce nowe funkcjonalności również tam.

AZJA:

1. Marketplace używanych aut w Indiach – Truebil, otrzymał $5,5M Serii-A na rozwoj swojego startupu. Wyróżniają się tym, że umożliwiają handel wyłącznie między właścicielem auta, a potencjalnym kupcem, wykluczając pośredników, czy innych „Mirków handlarzy-sprzedawców”. Ma to po prostu wpłynąć pozytywnie na odbiór portalu. Po inwestycji widać, że ma to sens.
2. Chińska wyszukiwarka Baidu inwestuje w AI. Ogłosiła właśnie przejęcie Raven Tech, startupu, który tworzył wirtualnego asystenta do rozpoznawania głosu. Przejmuje całą technologię oraz 60 osób załogi.

EUROPA:

1. Tym razem już oficjalnie: hamburskie MyTaxi (powstałe w 2009) przejęło największą grecką aplikację w stylu Ubera – Taxibeat (stworzony w 2011) za kwotę €40M. To 8000 taksówkarzy i 540.000 klientów w Atenach i Salonikach. Tylko dwa miasta i aż €40M.
2. Berliński startup Modomoto pozyskał €6M na rozwój internetowego stylisty, który świetnie ubierze mężczyznę przez a następnie wyśle mu przygotowane dla niego zestawy ubrań. Z tym samym modelem przebijają się w Polsce nasze rodzime Luxsfery.

USA:

1. Światło dzienne ujrzała TesLab – aplikacja dla szczęśliwych posiadaczy Tesli, która pokaże Ci, jak wyciągnąć maxa z tego auta. Appka mierzy wszystkie parametry podczas jazdy, które na bieżąco dla Ciebie analizuje. Ponadto Elon Musk chciał stworzyć społeczność wokół marki.
więcej na: http://teslab.happyfuncorp.com/
2. Kolejną ciekawą aplikacją, która ukazała się szerszej publiczności jest Blin.gy. Jeśli zmiana tła do selfie wydawała Ci się czymś ciekawym, to oni poszli o kilka kroków dalej. Appka umożliwia wklejenie swojego wideo, na którym tańczysz, do teledysku Twojego ulubionego piosenkarza, lub dowolnego klipu, który Ci się podoba. Wideo jest tłem, a Twoja wycięta postać jest na pierwszym planie. Efekty są prześmieszne: http://blin.gy/
3. Startup, który pozwala znaleźć pracę studentom WayUp przejął konkurencyjne rozwiązanie Looksharp, który posiada bazę ponad 10 milionów studentów, dla których w zautomatyzowany sposób tworzy atrakcyjne CV na podstawie ich profilów na Linkedin.
4. Startupy dostarczające jedzenie nie są niczym nowym, jednakże kolejny z nich otrzymuje ogromne wsparcie w wysokości $15M. Sun Basket dostarcza zdrowe jedzenie „gluten-free” już od $9,99/ posiłek. Była to Seria-C finansowania, a w sumie zebrał już $43M. Inwestycja ma pomóc w budowie nowych centrów dystrybucji, aby tym samym wyjść poza największe aglomeracje w USA i dotrzeć do 80 proc. więcej ludzi.

AZJA:

1. Właśnie powołany do życia został singapurski fundusz inwestycyjny CapBridge Investment Trust, o niezbyt przyjemnym skrócie „CIT”, który posiadać będzie $100M na inwestycje w startupy w fazie „pre-IPO”.
2. Czy słyszałeś kiedyś o smartfonach marki OPPO? To chiński producent, dotychczas słabo znany na świecie, który osiągnął drugą pozycję na malezyjskim rynku, wyprzedzając Huawei. Jego sprzedaż wzrosła tam o 66 proc. r/r. Dostarczył 900 tysięcy smartfonów, podczas gdy lider Samsung – 3 miliony. Trzeci Huawei – 850 tysięcy.
3. Azjatycki Playlab inwestuje $1M w brazylijski startup Cupcake Entertainment, twórcę gier w Ameryce Łacińskiej. Startup ten notował imponujący, średnio 45-procentowy wzrost przychodów miesiąc do miesiąca w ciągu ostatniego 1,5 roku na przychodach z reklam i płatnych opcji wewnątrz swoich gier.

EUROPA:

1. Sztokholm: Soundtrack Your Brand to startup, który dystrybuuje usługi Spotify dla biznesu, dostarczając np. legalną muzykę w tle, której często nikt nawet nie kupował do komercyjnego użytku, tylko po prostu ściągał. Otrzymał inwestycję w wysokości $22M od skandynawskich VC, chociażby z tego powodu, że zwiększył swoje przychody i bazę klientów o 400 proc.
2. Berlin: światło dzienne ujrzał startup Event Flavour – platforma do promocji oraz organizacji różnych wydarzeń i spotkań. Pomaga on przede wszystkim w znalezieniu odpowiedniego miejsca na eventy, możesz przez nią sprzedawać bilety, a także otrzymasz pieniądze od razu po wpłacie od uczestnika, a nie po skończeniu eventu.

Napisz coś od siebie!