W tym tygodniu inwestorzy nie oszczędzali. Od sum jakie wyłożyli na rozwój startupów może zaboleć głowa — mimo wszystko polecamy zajrzeć, jakie branże tym razem wzbudziły zainteresowanie. W dużym skrócie: startupy z branży do zamawiania jedzenia w tym tygodniu pozyskały 600 milionów dolarów. Dużym zainteresowaniem cieszy się także branża podwózek i ubezpieczeń na życie oraz domów.

1. E-hulajnogi to nie konkurencja dla Ubera? Już tak

Lime, startup znany z wypożyczalni rowerów, a od niedawna e-hulajnóg dostępnych także w niektórych polskich miastach, właśnie ogłosił, że udostępni użytkownikom miejskie samochody. Oczywiście do krótkoterminowego wypożyczenia. W Seattle niebawem będziemy mogli skorzystać z LimePodów, Fiatów 500 z logiem Lime. Firma na razie udostępni 50 pojazdów, które będziemy mogli otworzyć za pomocą aplikacji mobilnej.

Więcej na ten temat tutaj.

2. Kolejna aplikacja na rynku komunikatorów. Truecaller ma 250 mln użytkowników

Szwedzka firma podbija międzynarodowy rynek komunikatorów na smartfony. Aplikacja Truecaller pomaga m.in. rozpoznać, kto do nas dzwoni, ale też automatycznie zablokować połączenia marketingowców, jeśli przez innych użytkowników aplikacji zostali uznani za rozpowszechnianie spamu. Aplikacja pozwala również na łatwiejszą komunikację ze znajomymi, ale i na dzielenie rachunku za lunch w restauracji.

Więcej na ten temat tutaj.

3. 8 milionów dolarów dla Heydey — startupu do umawiania wizyt kosmetycznych

Heydey możemy podzielić na dwa produkty: jeden to sprzedaż produktów kosmetycznych, dostosowanych do potrzeb użytkowników, drugi: to salony kosmetyczne, które udostępniły swój kalendarz wizyt online. Korzystając z tego startupu możemy więc umówić się z kosmetyczką, która wykona na nas dowolny zabieg, a później, w ramach subskrypcji, korzystać z produktów przez nią używanych.

Więcej na ten temat tutaj.

4. Startup dla startupów z podwózkami pozyskał finansowanie

RideCell pozyskał 60 milionów dolarów, które chce wykorzystać na ekspansję. Celem zespołu stojącego za tym startupem jest pomoc wszystkim zainteresowanym branżą wypożyczania pojazdów mechanicznych oraz podwożenia mieszkańców w wybrane miejsca. RideCell udostępnia platformę do zamówienia podwózki, ale też cały mechanizm związany z wypożyczeniem danego pojazdu i zapłaceniem za usługę.

Więcej na ten temat tutaj.

5. 3 miliardy dolarów dla WeWorka. SoftBank zwiększa swoje udziały

Kiedy dojdzie do wypłaty ostatniej transzy inwestycji SoftBanku, WeWork osiągnie próg 42 miliardów dolarów wartości. SoftBank po raz kolejny zwiększa swoje udziały w startupie, za pomocą którego możemy wynająć biuro w dowolnym miejscu na ziemi. Cały proces wynajmu biura w co-worku przejdziemy online. W przyszłym tygodniu ma zostać otwarte pierwsze w Polsce biuro spod marki WeWork.

Więcej na ten temat tutaj.

6. 400 milionów dolarów dla brazylijskiego startupu — iFood

390 tysięcy zamówień każdego dnia — to wynik zespołu iFood, startupu za pomocą którego możemy zamówić jedzenie online. Zespół przez lata pracował nad produktem obsługującym zamówienia różnych restauracji, by pozyskać finansowanie na ekspansję. Pieniędzy jest dużo, więc firma planuje otworzyć się na wiele rynków. Wszystko wskazuje na to, że to mocna konkurencja takich projektów jak np. Zomato czy PizzaPortal.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Ten startup chce zmienić przyjmowanie płatności w sklepach stacjonarnych

Wielu sprzedawców boryka się z problemem z serwisami do przyjmowania płatności za zakupy dokonane w ich sklepach. Gdy chcą zmienić dostawcę usługi, muszą czekać na przyjazd przedstawiciela, który zabierze terminal ze sobą. Temu zapobiec chce zespół Poynt, który opracował nowoczesny terminal z dostępem do aplikacji wielu serwisów do przyjmowania płatności. Startup pozyskał właśnie 100 milionów dolarów na rozwój.

Więcej na ten temat tutaj.

8. Aplikacja do medytacji pozyskała 10 milionów dolarów od inwestorów

Simple Habit to trzecia najczęściej pobierana aplikacja do medytacji na systemy iOS. Po pobraniu tego programu możemy wybrać spośród wielu opcji sposób medytacji na dzisiaj. Programy zazwyczaj trwają pięć minut i pozwalają odprężyć się użytkownikowi. Podczas każdego z nich otrzymujemy instrukcje dotyczące tego, co mamy robić, by się uspokoić. Startup pozyskał właśnie środki na rozwój i marketing swojego produktu.

Więcej na ten temat tutaj.

9. SmartRent pozyskuje 5 milionów dolarów na rozwój

Dzięki tej aplikacji możemy, jako właściciele mieszkań, podzielić się elektronicznym kluczem dostępu np. do garażu, czy skrzynki na listy, z nowymi mieszkańcami. Cały proces możemy przeprowadzić zdalnie. Zaletą SmartRent jest także kontrola. Aplikacja pozwala sprawdzać np. czy mieszkańcy wychodząc z domu zamknęli mieszkanie, czy bramę do garażu. Startup pozyskał środki na rozwój od Real Estate Technology Ventures.

Więcej na ten temat tutaj.

10. Twórcy aplikacji Calm inwestują 3 miliony dolarów w XpresSpa

Jesteś zmęczony po długiej podróży albo zdenerwowany opóźnionym lotem na wakacje? Przydałby Ci się masaż — tak mogłyby brzmieć reklamy XpresSpa, grupy tworzącej mini salony masażu na lotniskach na całym świecie. Zadaniem tego zespołu jest zbudowanie wielu placówek do obsługi pasażerów, którym pracownicy zaproponują usługę masażu. Twórcy Calm, aplikacji relaksacyjnej, właśnie zostali udziałowcami spółki.

Więcej na ten temat tutaj.

11. 5 miliony funtów dla Anorak, startupu, który znajdzie nam ubezpieczenie na życie

— Coś więcej niż porównywarka. Załatwiamy za Ciebie papierkową robotę — takie hasło znajdziemy na stronie Anorak, startupu z branży ubezpieczeń. Jak działa Anorak? Przygotowuje serię pytań, dzięki którym dowiaduje się o naszej sytuacji finansowej i rodzinnej. Pozwoli to przygotować najlepszą ofertę, dostosowaną do naszych potrzeb. Firma pozyskała właśnie inwestora i środki, które pomogą w rozwoju.

Więcej na ten temat tutaj.

12. 5 miliony euro Mintos, litewskiego startupu z branży pożyczek online

Z tego startupu mogą skorzystać dwa rodzaje użytkowników. Pierwszy, to inwestor, który chce zarobić na pożyczaniu swoich pieniędzy. Przekazuje je platformie Mintos, która zajmuje się całym procesem udzielania pożyczki oraz zarobieniu na niej. Drugi rodzaj użytkownika Mintos, to pożyczkobiorca, który po przejściu weryfikacji i wybraniu oferty inwestora, podejmuje środki na przykład na zakup AGD.

Więcej na ten temat tutaj.

13. 70 milionów dolarów dla startupu z branży ubezpieczeń domów

— Nie czekaj aż 15 minut na przygotowanie spersonalizowanej oferty. My przygotujemy ją w 60 sekund — mówi lektor materiału promocyjnego startupu Hippo, który właśnie zamknął rundę finansowania na poziomie 70 milionów dolarów. Po odpowiedzi na serię krótkich pytań, Hippo przedstawia, na początku, trzy oferty ubezpieczeń domu z wyróżnieniem najważniejszych aspektów, w tym kwoty miesięcznej za korzystanie z ubezpieczenia.

Więcej na ten temat tutaj.

14. Platforma do zamawiania zdrowych posiłków wyceniana na miliard dolarów

Sweetgreen.com — tak nazywa się jedna z najbardziej popularnych platform do zamawiania posiłków przygotowanych z upraw lokalnych rolników. Wystarczy wejść na stronę, wybrać lokację i potrawę. Startup niedawno pozyskał rundę finansowania, ale dopiero teraz świat dowiedział się o jej wysokości. Twórcy pozyskali 200 milionów dolarów, dzięki czemu ich biznes przekroczył próg wartości 1 miliarda dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

15. 120 milionów funtów dla startupu do kupowania domów

Sprzedajesz swój dom, bo jest dla Ciebie za mały? Nie masz jeszcze tyle pieniędzy, by kupić wymarzoną posiadłość? Skorzystaj z Nested, wirtualnej agencji, która wyceni dom, który chcesz sprzedać i pomoże w zakupie nowego, nawet jeśli nie pozyskaliśmy jeszcze środków ze sprzedaży dawnego domu. Do dziś z projektu skorzystało ponad 400 właścicieli posesji. Nested w przyszłym roku chce wejść na giełdę.

Więcej na ten temat tutaj.

16. Startup do przeprowadzania ankiet sprzedany za 8 miliardów dolarów

SAP, gigant branży technologicznej, ogłosił, że kupi startup Qualtrics. Twórcy tego projektu od lat rozwijają narzędzie/wtyczkę pozwalającą uzyskać opinie naszych klientów dotyczących nabytych produktów. Jeśli prowadzimy hostel, za pomocą Qualtrics możemy dowiedzieć się od klientów o tym, jak oceniają pobyt i co zarządzający mogliby poprawić. Z Qualtrics skorzystało już 9 tys. korporacyjnych klientów.

Więcej na ten temat tutaj.

17. Potrzebujesz finansowania? Weź inwestycję, oddaj kiedy zarobisz

To chyba marzenie każdego startupowca. Wziąć przez internet kredyt/pożyczkę/inwestycję do miliona dolarów miesięcznie i zacząć spłacać, kiedy startup zacznie wreszcie zarabiać. Oczywiście pozyskujemy środki na procent, czyli oddajemy więcej niż pożyczyliśmy, ale to idealne rozwiązanie dla startupów w trudnych branżach. Jak promuje się ClearBanc? Pisze: Bez udziałów, bez zgromadzeń zarządu i bez ściemy.

Więcej na ten temat tutaj.

Napisz coś od siebie!