W ubiegłym roku weszła w życie ustawa, która zezwala na kupno leczniczej marihuany. Niestety dopiero w tym roku w Polsce pierwszy sklep uzyskał licencję na sprzedaż tego specyfiku. Zupełnie inaczej jest w Stanach Zjednoczonych, w których powstaje coraz więcej firm zajmujących się uprawą, ale i dystrybucją marihuany. O nich, i nie tylko, w dzisiejszej startupowej prasówce.

1. 15 milionów dolarów dla hiszpańskiego asystenta kierowcy — Sherpa

Sherpa, asystent głosowy, który pomaga w obsłudze nawigacji i smartfona, pozyskał właśnie rundę A finansowania. Przy okazji ogłosił przekroczenie progu 5 milionów użytkowników aplikacji. Zespół założycielski pozyskał środki na rozwój projektu, który nie ma być tylko asystentem kierowców, ale i mieszkańców domów, czy użytkowników przestrzeni publicznych. W planach ma stworzenie aplikacji do asystentowania życia jak w filmie pt. „Her”.

Więcej na ten temat tutaj.

2. 97 milionów dolarów dla NEXT — platformy do zamawiania transportu ciężkiego i nie tylko

Zapotrzebowanie na kierowców pojazdów ciężarowych jest tak duże, że wiele firm proponuje wysokie stawki za każdy przejazd. NEXT jest nie tylko platformą dla zleceniodawców, ale też dla kierowców zrzeszonych w firmie, którzy realizują zlecenia dostawy w wyznaczone miejsca.
Dzięki aplikacji mogą tak zaplanować sobie dzień, by ciągle być w ruchu, czyli ciągle zarabiać. Dołączając do zespołu NEXT dostają 1500 dolarów premii.

Więcej na ten temat tutaj.

3. 123 miliony dolarów dla startupu pozwalającego na płacenie za wakacje w ratach

Uplift współpracuje z najbardziej popularnymi w Stanach Zjednoczonych liniami lotniczymi i biurami podróży, po to by zapewnić użytkownikom jak najlepszą ofertę finansowania wakacji. Zamiast płacić za wszystkie koszty podróży od razu, mogą oni skorzystać z pożyczki, którą spłacą w ratach po powrocie do domu. Twórca startupu — Brian Barth — kilka lat temu sprzedał swój biznes za 200 mln dolarów i środki wykorzystał na stworzenie kolejnego.

Więcej na ten temat tutaj.

4. Andela — startup pomagający developerom z Afryki znalezienie pracy — pozyskał 100 milionów dolarów

Ponad 130 tys. aplikujących i 1,1 tys. zatrudnionych. To statystyki startupu Andela, który łączy pracodawców z programistami. Ci pierwsi mają dostęp do panelu administracyjnego, mogą publikować oferty pracy, ale i zarządzać aplikacjami. Drudzy mogą przeglądać opublikowane oferty, aplikować na stanowiska i kontaktować się z rekruterami. Andela od firmy otrzymuje od 50 tys. do 120 tys. dolarów, z czego jedną trzecią przekazuje developerowi, a resztę wydaje na jego szkolenie i podnoszenie kwalifikacji.

Więcej na ten temat tutaj.

5. Narzędzie do chatowania Electric pozyskał 25 milionów dolarów

Electric na rynku chatów, czyli narzędzi do szybkiej komunikacji z klientami, wyróżnia na pewno to, że jest zintegrowany ze Slackiem. Jeśli nasza firma korzysta z tego komunikatora, to zdecydowanie integracja ułatwi pracę. Pracownik działu Customer Care zamiast przełączać się pomiędzy platformami do komunikacji z klientami i z zespołem, może rozmawiać z poziomu jednej. Startup pozyskał właśnie środki na inwestycje w zatrudnienie i sprzedaż.

Więcej na ten temat tutaj.

6. 51 milionów dolarów dla The Pill Club

Tabletki antykoncepcyjne zawsze na czas — taka idea stała za twórca The Pill Club, którzy stworzyli usługę działającą w modelu subskrypcyjnym. Użytkownicy składają zamówienie, płacą za nie raz na miesiąc, a The Pill Club dostarcza pod wskazany adres tabletki. Startup zamknął właśnie rundę B finansowania i pozyskał 51 milionów dolarów, które przeznaczy na rozwój i zwiększenie zatrudnienia. Chce też wprowadzić nowe produkty.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Startup oferujący cash back za zakupy pozyskał 40 milionów dolarów

— Bez punktów. Bez kuponów. Po prostu czysta gotówka — czytamy na stronie produktowej Dosh Cash. Zespół stojący za tym startupem stworzył aplikację mobilną z ofertami cash backu za zakupy w wybranych sklepach. Dosh Cash nawiązał współpracę z dużymi markami, by zachęcić użytkowników do skorzystania właśnie z ich oferty. Do dziś użytkownicy dzięki niej „zaoszczędzili” 50 milionów dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

8. 82 miliony dolarów dla francuskiego startupu Wynd

Wszyscy restauratorzy, czy właściciele sklepów i lokali usługowych borykają się z wyzwaniami związanymi z walką o klienta. Jednym z kierunków rozwinięcia swoich przedsięwzięć jest wejście do świata online. Jak jednak pogodzić ze sobą sprzedaż w modelu tradycyjnym, jak i online? Wystarczy skorzystać z narzędzia przygotowanego przez zespół Wynd, który postanowił połączyć informacje o sprzedaży w wielu miejscach na raz.

Więcej na ten temat tutaj.

9. 150 milionów dolarów od Axa Venture Partners na fundusz inwestycyjny

AVP Early Stage II — tak nazywa się nowy fundusz inwestycyjny, który uzyskał wsparcie od grupy ubezpieczeniowej Axa. W 2015 roku fundusz pozyskał 110 milionów dolarów, które wydał na inwestycje w ciekawe przedsięwzięcia z wielu branż — wsparł m.in. Hackajob, K4Connect, Zenjob oraz Happytal. Teraz pozyskał środki na kontynuowanie swojego dzieła i wspieranie kolejnych biznesów.

Więcej na ten temat tutaj.

10. Just Eat kupił software dla restauratorów za 22 miliony funtów

Flyt od lat służył restauratorom, jak i dostawcom produktów, do współpracy. Za jego pomocą Ci pierwsi mogli szybko zamówić brakujące produkty, a drudzy je dostarczyć. Flyt pozwalał także przyjmować płatności, ale też wystawiać faktury za usługi. Software zainteresował założycieli Just Eat — platformy do zamawiania jedzenia. Postanowili przejąć to narzędzie i zaoferować skorzystanie z niego swoim dotychczasowym klientom.

Więcej na ten temat tutaj.

11. Varsity Tutors przejął konkurenta Veritas Prep

Varsity Tutors, platforma e-learningowa działająca od 2007 roku, przejęła konkurenta. Z tej pierwszej do dziś skorzystało 150 tys. studentów, którzy za pośrednictwem filmów, materiałów i warsztatów online pozyskiwali wiedzę na wybrany temat. Varsity Tutors przygotował bowiem materiały z języków obcych, przedmiotów ścisłych, ale też z finansów, historii czy nauki języka angielskiego. Startup przygotowuje także do uzyskania certyfikatów potwierdzających wiedzę.

Więcej na ten temat tutaj.

12. Muchnery zebrał 125 milionów dolarów i zakończył działalność

Branża dostaw jedzenia od lat wzbudza zainteresowanie, ze względu na ogromne wsparcie inwestorów, którzy uwierzyli, że to wyjątkowy rynek, na którym mogą zarobić. Tak też jest w większości przypadków, ale jak to w biznesie bywa, nie każdy może osiągnąć sukces. (Anty)Przykładem jest Munchery, startup z San Francisco, który w ciągu całej swojej historii pozyskał 125 milionów dolarów. Właśnie ogłosił upadłość.

Więcej na ten temat tutaj.

13. Były CEO Yahoo inwestuje w startup sprzedający leczniczą marihuanę

Carol Bartz, były CEO Yahoo, i legenda futbolu amerykańskiego, Joe Montana, właśnie zainwestowali 75 milionów dolarów w startup Caliva, którego celem jest ułatwienie dostępu do leczniczej marihuany. Każdy z użytkowników z poziomu strony może zamówić wskazaną ilość, zapłacić za przesyłkę, bądź osobiście odebrać paczkę w punkcie sprzedaży. Caliva w ofercie ma nie tylko susz, ale i ciasteczka oraz gumy.

Więcej na ten temat tutaj.

14. Job board z ofertami pracy w branży marihuany ma 10 milionów dolarów

Branża upraw konopii indyjskich i innych odmian tej rośliny rośnie w zaskakującym tempie. W Stanach Zjednoczonych coraz więcej osób jest zainteresowanych leczniczymi właściwościami suszu. Dlatego firmy zajmujące się uprawą, ale i dystrybucją marihuaną rosną jak grzyby po deszczu. Twórcy Vangst postanowili wyjść na przeciw i pomóc w znalezieniu wykwalifikowanych pracowników. Na rozwój job boardów pozyskali 10 mln dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

Napisz coś od siebie!