W tym tygodniu wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę przygotowując dla Was zbiór najciekawszych informacji ze świata startupów minionego tygodnia. Tak dużo działo się w przeciągu ostatnich kilku dni, że postanowiliśmy wprowadzić limit wysokości inwestycji, o której napiszemy. Poniżej znajdziecie najciekawsze inwestycje powyżej 10 milionów dolarów w jeden startup.

1. Startup Lukasza Gadowskiego zebrał 55 milionów dolarów

Flash to odpowiedź założyciela grupy Delivery Hero, ale także funduszu inwestycyjnego Team Europe, na panujący na świecie trend związany z wypożyczalniami elektrycznie napędzanych hulajnóg. Flash działa w Berlinie, ale pozyskał już środki na rozwój i ekspansję. Startup, w przeciwieństwie do konkurencji, nie nastawia się na wypożyczanie e-hulajnóg użytkownikom, a chce ułatwić pracę dostawcom jedzenia czy kurierom.

Więcej na ten temat tutaj.

2. 11,5 miliona dolarów dla SeeTree

Sadownicy muszą doglądać owoców wiszących na drzewach niemal codziennie. Nie jest to trudne zadanie, gdy na naszym polu posadziliśmy kilkadziesiąt drzew. Co gdy nasz sad liczy sto, pięćset, a nawet tysiąc drzew? Wtedy potrzebujemy innego rozwiązania, które sprawi, że będziemy mogli trzymać cały czas rękę na pulsie. Jest nim SeeTree, startup, który za pomocą dronów obserwuje rozwój owoców naszych drzew.

Więcej na ten temat tutaj.

3. 33 miliony dolarów dla Pro.com — serwisu z majstrami

Czeka Cię remont łazienki? A może rozbudowa garażu albo budowa patio? Jeśli tak, to na pewno czeka Cię szukanie wykonawców i umawianie się z nimi na realizację zlecenia. Trudno znaleźć jednak takich fachowców, którzy spełnią nasze wszystkie oczekiwania, ale ratunkiem może okazać się Pro.com. Startup zajmuje się całym procesem od znalezienia wykonawcy, po umówienie terminu prac, realizację i płatność za usługę.

Więcej na ten temat tutaj.

4. 15 milionów dolarów dla byłego inżyniera Facebooka

Rzucił korporację, by założyć swój startup. Nieraz pewnie czytaliście artykuły z podobnymi tytułami. Ten będzie będzie o Serkanie Piantino, byłym Director of Engineering for Facebook AI, który postanowił pójść na swoje i stworzyć startup Spell. Za jego pomocą możemy przeprowadzać eksperymenty z zakresu machine learningu. Piantino przygotował dwie wersje serwisów: dla developerów i dla firm, które są zainteresowane uczeniem maszynowym.

Więcej na ten temat tutaj.

5. Microsoft VC inwestuje 11 milionów dolarów w Innovaccer

Reforma służby zdrowia — to slogan, który przewija się w ciągu kampanii wyborczych wszystkich państw na świecie. Zdarza się, że odnogą tego hasła jest cyfryzacja służby zdrowia. Akurat w tym aspekcie pomocnym narzędziem może okazać się Innovaccer, który właśnie zamknął rundę finansowania. Zespół stworzył rozwiązanie, za pomocą którego lekarze mają lepszy wgląd w historię leczenia pacjentów.

Więcej na ten temat tutaj.

6. 40 milionów dolarów dla Personio

Personio to platforma dla pracowników HR, dzięki której mogą przygotować proces rekrutacji, ale też onboardingu nowych pracowników. Narzędzie, które przechowuje dane kandydatów, pozwala na łatwe przeglądanie ich referencji, ale też kontakt z nimi. Z Personio korzysta obecnie 900 firmy z rynku niemieckiego. Twórcy startupu pozyskali właśnie środki, które chcą wykorzystać na ekspansję na rynki europejskie.

Więcej na ten temat tutaj.

7. 17 milionów dolarów dla organizatora wyników badań

Ciągle wizyty u lekarzy, masa dokumentów i potrzebnych od zaraz dawnych wyników badań. Każdy kto chorował wie, że zalecenia lekarzy trzeba traktować poważnie, choć trudno mieć wszystkie dokumenty zawsze przy sobie. Dlatego powstało narzędzie Citizen, które przechowuje wszystkie potrzebne informacje w jednym miejscu i pozwala z nich skorzystać w dowolnej chwili. Ponadto pozwala na łatwe dzielenie się wyników badań z lekarzami.

Więcej na ten temat tutaj.

8. 145 milionów dolarów na studio gier z Los Angeles

Jam City, studio gier stojące za takimi produkcjami jak Cookie Jam, Sugar Smash czy Harry Potter, pozyskał właśnie 145 milionów dolarów finansowania od: JPMorgan Chase Bank, Bank of America, Merrill Lynch, Silicon Valley Bank, SunTrust Bank oraz CIT Bank. A jest w co inwestować, bo Jam City ma w planach stworzenie kolejnych popularnych aplikacji. Najpopularniejsza z dotychczasowych: Harry Potter, przyniosła 100 mln dolarów dochodu.

Więcej na ten temat tutaj.

9. 400 milionów dolarów dla Knock — startupu z branży nieruchomości

Knock to ciekawy startup z branży nieruchomości, który sprawia wiele radości tym, którzy są na etapie sprzedawania starego domu. Jeśli już upatrzyli nowe lokum, Knock kupi je za gotówkę, pomoże wyremontować stary dom, by właściciele mogli go szybciej sprzedać. Wtedy spłacą inwestycję Knock i będą mogli cieszyć się nowym miejscem zamieszkania. Przez cały czas trwania procesu będą mogli mieszkać w nowym domu.

Więcej na ten temat tutaj.

10. 382 miliony dolarów dla Maverick Ventures

Zenefits, Y Combinator czy Cityblock, to jedne z kilkudziesięciu inwestycji, których dokonali inwestorzy zrzeszeni w Maverick Ventures. Fundusz ten, działający od blisko 25 lat na rynku Stanów Zjednoczonych i nie tylko, pozyskał własnie kolejne środki na inwestycje w ciekawe przedsięwzięcia. Do dziś fundusz wsparł blisko 100 firm, a 13 z nich stało się nosorożcami, czyli ich wycena sięgnęła ponad miliard dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

11. 20 milionów dolarów dla brazylijskiego narzędzia do faktur online

International Financial Corp., Quona Capital, Quadrant, Fintech Collective, Kaszek Ventures, e.Bricks, Endeavor Catalyst oraz Curitiba Angels to inwestorzy narzędzia do wystawiania faktur, ale i prowadzenia całej księgowości dowolnej firmy. Brazylijski startup Contabilizei ma spore ambicje do tego, by stać się najlepszym systemem do fakturowania. W ciągu najbliższych trzech lat chce urosnąć 15 razy. Trzymamy kciuki za sukces tej firmy!

Więcej na ten temat tutaj.

12. 30 milionów dolarów dla HyperScience

Coraz częściej słyszymy o narzędziach i startupach wykorzystujących machine learning, które wzbudziły zainteresowanie inwestorów. Tak było też w tym przypadku. HyperScience pozyskał właśnie 30 milionów dolarów w rundzie B finansowania, a do dziś pozyskał łączne finansowanie na poziomie 50 milionów dolarów. Misją firmy jest zautomatyzowanie procesów związanych z pozyskiwaniem i przetwarzaniem informacji.

Więcej na ten temat tutaj.

13. 40 milionów dolarów dla Tessian — antywirusa chroniącego nasze wiadomości e-mail

Tim Sadler, Tom Adams oraz Ed Bishop już w 2013 roku zauważyli problem z bezpieczeństwem skrzynek pocztowych. Przez ten czas popularność e-maili wzrosła i choć producenci takich narzędzi robią wszystko, by chronić swoich użytkowników przed nieuprawnionym wykorzystaniem danych — nie zawsze im się to udaje. Dlatego powstał Tessian, który do ochrony naszych skrzynek wykorzystuje machine learning.

Więcej na ten temat tutaj.

Napisz coś od siebie!