Czas na budowlańców. W tym tygodniu aż dwie inwestycje w startupy branży budowlanej przykuły naszą uwagę, dlatego postanowiliśmy je opisać. Nie zabrakło także wiadomości o chyba najgorętszej w tym roku branży: wypożyczalni e-hulajnóg. Opisaliśmy kolejne inwestycje w startupy zajmujące się udostępnianiem mieszkańcom jednośladów. Więcej dowiecie się z poniższego podsumowania mijającego tygodnia (10-14.12.2018).

1. YayPay — bat na dłużników — otrzymał 8,4 miliona dolarów finansowania

Startup powstał z myślą o dużych firmach z rozbudowanymi działami księgowymi. Pracownicy z branży finansowej, dzięki YayPay, mogą odzyskać pieniądze za nieopłacone faktury. Na podstawie poprzednich faktur i historii płatności, narzędzie ocenia, którego klienta warto przypilnować prewencyjnie. Przygotuje też wiadomość do niego i będzie przypominać o mijającym terminie płatności. Twórcy startupu pozyskane środki wykorzystają na ekspansję.

Więcej na ten temat tutaj.

2. 250 milionów dolarów za sklep online ze sneakersami

Farfetch kupił za ćwierć miliarda dolarów jeden z największych e-sklepów, w którym znajdziemy takie marki jak Nike, Yeezy czy Off-White’y. Spółka za udziały w Stadium Goods zapłaci w gotówce, a część w akcjach. Stadium Goods to startup stworzony w 2015 roku, który po kilku latach zbudował ogromne zainteresowanie. Ma prężnie rozwijający się e-sklep, ale też stacjonarny sklep, odwiedzany przez tysiące klientów.

Więcej na ten temat tutaj.

3. 90 milionów dolarów dla startupu ze zdrowymi warzywami

GV, Temasek, Almanac Ventures, General Catalyst, GGV Capital i First Round Capital. To tylko kilku inwestorów, którzy uwierzyli w startup Bowery. Celem zespołu stojącego za tym projektem jest precyzyjne uprawianie ekologicznych warzyw tak, by spełniały wymagania największych smakoszy. Twórcy szczycą się tym, że ich farmy powstają w miastach, dzięki czemu są łatwo dostępne dla sprzedawców detalicznych.

Więcej na ten temat tutaj.

4. Startup dla majstrów pozyskał 40 milionów dolarów

Finalcad to narzędzie dla wszystkich uczestników procesu stawiania budynku. Od projektanta, konstruktora, po kierownika budowy czy majstrów. Za pośrednictwem tej aplikacji webowej każdy z nich może uczestniczyć w procesie realizacji inwestycji budowlanej i komunikować się z innymi członkami zespołu. Startup zamknął właśnie rundę C finansowania, a uczestniczyli w niej Draper Esprit, Cathay Innovation oraz m.in. Salesforce Ventures.

Więcej na ten temat tutaj.

5. 208 milionów dolarów dla Minted.com

Startup Minted zajmuje się sprzedażą online dzieł swoich użytkowników. Ci ostatni tworzą dzieła sztuki w postaci obrazów, grafik, plakatów, ale też personalizowanych albumów czy serwetek. Zespół stojący za tym projektem zajmuje się sprzedażą tych produktów, a w szczególności przyciągnięciem potencjalnych klientów. Na przyszłe lata Minted chce zwiększyć zatrudnienie, ale też pozyskać więcej twórców ciekawych produktów.

Więcej na ten temat tutaj.

6. Procore — narzędzie dla budowlańców — pozyskało 75 milionów dolarów

Zarządzanie i dostęp do wielu projektów z poziomu jednego panelu. Delegowanie zadań poszczególnym członkom grup. Stały podgląd do finansowej strony inwestycji, czyli poniesionych i planowanych kosztów. Dostęp do wszystkich danych o projekcie z poziomu aplikacji na smartfona. To główne zalety tego startupu do zarządzania procesem realizacji inwestycji budowlanej. Procore pozyskał środki na ekspansję i rozwój.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Faire — startup sprzedający rękodzieła — ma 100 milionów dolarów na rozwój

Ponad 2 tysiące detalicznych producentów torebek, galanterii, kosmetyków, akcesoriów kuchennych czy dekoracji, postanowił otworzyć swój mały sklep online właśnie na portalu Faire. Ten wymaga od twórców, by zgodzili się na restrykcyjne zasady sprzedaży. Każdy z kupujących może zamówić produkt i po aż 60 dniach zwrócić go bez podania przyczyny. Startup pozyskał środki na rozwój, a jego wycena sięgnęła 535 milionów dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

8. 11 milionów dolarów dla aplikacji Wisdo

Zdrowie fizyczne, zdrowie psychiczne, samopoczucie, seksualność, tożsamość i rodzina. To kategorie, które znajdziemy w aplikacji Wisdo. Za jej pomocą poprawimy swoje samopoczucie, relaksując się i wykonując ćwiczenia fizyczne. Poprawimy też kondycję zdrowia psychicznego słuchając ciekawych wykładów. Aplikacja pozwala także na kontaktowanie się z innymi użytkownikami i wspólne omawianie swoich problemów.

Więcej na ten temat tutaj.

9. Afrykański fintech otworzy się na rynek azjatycki

Jumo na ten cel pozyskał 12,5 miliona dolarów. Celem twórców tego zespołu jest połączenie technologii z danymi o użytkownikach, by dostarczyć im dopasowane produkty finansowe, szczególnie tym, którzy zostali odrzuceni przez tradycyjne banki. Za pomocą Jumo mieszkańcy Afryki mogą nie tylko pożyczać pieniądze np. na rozbujanie swojej firmy, ale też otworzyć konto oszczędnościowe i na nim przechowywać środki.

Więcej na ten temat tutaj.

10. Były twórcy potentata wypożyczalni e-skuterów otwiera swój biznes

Maxim Romain, były współtwórca Ofo — startupu wypożyczającego e-hulajnogi, po siedmiu miesiącach pracy w Ofo, zrozumiał, że mógłby sam rozwinąć ten biznes, dlatego zdecydował się otworzyć nową wypożyczalnię e-hulajnóg. Skierował się jednak na rynek europejski i jego Dott już udostępniło pierwsze jednoślady z napędem elektrycznym. Pozyskał też 20 milionów euro na rozwój nowego biznesu.

Więcej na ten temat tutaj.

11. Startup dla inwestorów nieruchomości pozyskał inwestycję

Juniper Square zamknął rundę C finansowania i pozyskał 25 milionów dolarów. Zespół stworzył narzędzie dla inwestorów, którzy swoje środki lokują w branży nieruchomości. Za pomocą tej aplikacji każdy z nich może przeglądać dane finansowe spółki giełdowej, jej historię, ale też szukać innych informacji dotyczących ciekawych firm. Z Juniper Square korzystają setki użytkowników z milionami dolarów na koncie.

Więcej na ten temat tutaj.

12. Future Family ma 100 milionów dolarów dla bezdzietnych małżeństw

Claire Tomkins, założycielka Future Family, na pomysł na biznes wpadła, gdy poczuła na własnej skórze, jak drogie jest leczenie problemów z płodnością. Postanowiła stworzyć firmę, która pomoże małżeństwom sfinansować cały proces leczenia. Zamiast udzielać pożyczek młodym rodzinom, chce przekształcić ten model na comiesięczną subskrypcję jej aplikacji z poradami. Firma otrzymane środki wykorzysta na sfinansowanie pomocy dla użytkowników.

Więcej na ten temat tutaj.

13. 50 milionów dolarów dla AtScale

Startup pomaga firmom przenieść przechowywane dane do narzędzi analitycznych. Dzięki temu firmy mogą dowiedzieć się więcej o sobie, jak i o swoich klientach. AtScale dba także o bezpieczeństwo informacji zawartych w plikach. Z projektu korzystają przede wszystkim duże firmy, które samodzielnie nie radzą sobie z przetworzeniem danych. Do dziś startup pozyskał łącznie 120 milionów dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

14. Vroom — startup skupujący używane samochody — ma 146 milionów dolarów na rozwój

250 tysięcy pojazdów. Tyle udało się do dziś sprzedać zespołowi stojącemu za startupem Vroom. Skupują używane samochody, naprawiają je i sprzedają z zyskiem. Zanim to się stanie, każdy z nich zostaje skatalogowany i zamieszczony na stronie internetowej, z poziomu której możemy dokonać zakupu pojazdu. Startup prowadzi także stacjonarne miejsca sprzedaży. Niedawno jednak jeden komis w Dallas musiał zamknąć.

Więcej na ten temat tutaj.

15. 250 milionów dolarów dla fintechu — Plaid

Andreessen Horowitz, Index Ventures, Norwest Venture Partners, Coatue Management, Goldman Sachs, NEA oraz Spark Capital dołączyli do grona inwestorów tego projektu. Plaid to software dla banków i innych startupów z branży finansowej, które chcą, by za pośrednictwem ich aplikacji można było dokonywać płatności. Zamiast samodzielnie tworzyć system przyjmujący środki, mogą skorzystać z gotowca od Plaid.

Więcej na ten temat tutaj.

16. ParkJokey dzięki inwestycji SoftBanku jest wyceniany na 1 miliard dolarów

ParkJokey zamknął kolejną rundę finansowania. Pozyskane środki od razu wykorzystał na zakup konkurentów: Imperial Parking Corporation i Citizens Parking. Niestety nie znamy szczegółów żadnych z tych trzech transakcji. Eksperci przypuszczają jednak, że inwestycja SoftBanku należy do tych „strategicznych”. Zainwestował ostatnio w producenta pojazdów (różnego rodzaju) napędzanych elektrycznie. Teraz będzie miał gdzie lokować stacje ładujące.

Więcej na ten temat tutaj.


Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com.

Napisz coś od siebie!