Kleiner Perkins to jeden z najbardziej popularnych funduszy inwestycyjnych w branży startupów, który od kilkunastu lat, nieprzerwanie inwestuje w ciekawe przedsięwzięcia. Wszystko wskazuje na to, że nadal będzie inwestować, bo właśnie zamknął 18 rundę finansowania. 600 milionów dolarów przeznaczy na startupy, które zachwycą pomysłem, ale i modelem biznesowym.

1. 10 milionów dolarów dla Sencrop — startupu tworzącego czujniki dla rolników

Ułatwić pracę rolnikom — taki cel postawili sobie twórcy francuskiego startupu Sencrop, którzy opracowali system czujników pilnujących upraw. Obserwują poziom wilgotności, ale też warunki atmosferyczne panujące w różnych miejscach pola. Startup otrzymał właśnie środki od inwestorów, które przeznaczy na rozwój przedsięwzięcia i zwiększenie produkcji czujników. Jedna stacja kosztuje od 340 do 570 dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

2. 80 milionów dolarów dla FabFitFun — subskrypcji produktów do dbania o cerę

Historia tego startupu zasługuje na sporo uwagi, choć założymy się, że wcześniej o nim nie słyszeliście. Dziewięć lat temu FabFitFun był magazynem online, jak domyślacie się, o tematyce fitnessowej. Później przerodził się w startup subskrypcyjny dostarczający produkt wspierające dbanie o cerę. Dziś nie zaprzestał sprzedawania pudełek, ale rozszerzył działalność o aplikację z rozszerzoną rzeczywistością.

Więcej na ten temat tutaj.

3. SoftBank inwestuje 100 milionów dolarów w Hims

Hims to sklep internetowy zajmujący się produkcją i sprzedażą produktów kosmetycznych dla mężczyzn. W ofercie znajdziemy szampony dostosowane do rodzaju włosów, kremy do skóry, witaminy i produkty wspomagające erekcję. Startup pozyskał właśnie 100 milionów dolarów i dołączył do klubu spółek technologicznych wycenianych na miliard dolarów. Wśród inwestorów znaleźli się: Forerunner Ventures, Founders Fund i  Redpoint Ventures.

Więcej na ten temat tutaj.

4. Twórcy kart kredytowych przyszłości pozyskali 30 milionów dolarów od inwestorów

Większe limity, dostosowane raty i brak opłat za korzystanie. To trzy główne wartości jakimi kierowali się i nadal kierują się twórcy Petal. Stworzyli oni kartę kredytową marzeń, która ułatwi korzystanie z tego sposobu płatności. Założyciele przeprowadzili w ubiegłym roku kampanię promocyjną i zebrali aż 100 tys. chętnych na otrzymanie nowoczesnej karty kredytowej. Pozyskane od inwestorów środki pozwolą na ich produkcję i utrzymanie.

Więcej na ten temat tutaj.

5. 500 milionów dolarów dla ubezpieczenia zdrowotnego — Clover Health

Branża zdrowotna od wielu lat budzi zainteresowanie inwestorów, jak i pacjentów. Specyfika rynku amerykańskiego spowodowała, że co rusz powstaje więcej ubezpieczycieli. Tematem zainteresowały się startupy, które opracowały plany ubezpieczenia zdrowotnego dla mieszkańców USA. Jeden z nich, Clover Health, otrzymał właśnie 500 milionów dolarów na rozwój i realizację założeń. Chce zapewnić pacjentom tanie wizyty u specjalistów.

Więcej na ten temat tutaj.

6. Spotify i Netflix mogą pozazdrościć temu startupowi. Scribd ma 1 mln subskrybentów

Scribd, startup udostępniający ebooki i audiobooki w modelu subskrypcji, właśnie ogłosił świetny wynik. Już milion użytkowników korzysta ze Scribd, a co ważniejsze płaci za dostęp do materiałów. To świetna informacja dla branży, bo pokazuje, że mimo wielu ostrzeżeniom, internauci chcą płacić za dostęp do dobrych treści. Startup powstał w 2013 roku i co miesiąc generuje ok. 200 mln odsłon w serwisie.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Knotch ma 20 milionów dolarów na rozwój narzędzia dla marketerów

Informacje o klientach, a jeszcze lepiej: informacje o potencjalnych klientach, to miód na uszy wielu marketerów. To właśnie dzięki danym dotyczącym upodobaniom klientów i potencjalnych klientów, marketer może dostosować przekaz i przygotować reklamę, która przełoży się na zarobione środki. Knotch nie tylko zbiera informacje, ale pomaga je wykorzystać.

Więcej na ten temat tutaj.

8. Verbit — startup transkrypcyjny — pozyskał 23 miliony dolarów

Twórcy tego startupu postanowili stworzyć narzędzie do przepisywania plików audio oraz wideo, przy użyciu sztucznej inteligencji. Wystarczy, że prześlemy Verbitowi plik do przepisania, ten wyceni pracę i po naszej akceptacji przepisze słowa na tekst. Viola Ventures. Vertex Ventures, HV Ventures, Oryzn Capital, Vintage Venture Partners oraz ClalTech wsparli milionami dolarów ten biznes z siedzibami w Nowym Jorku i Tel Avivie.

Więcej na ten temat tutaj.

9. 17 milionów dolarów dla pomocnika w pisaniu kodu — Kite

Kite, wykorzystując sztuczną inteligencję, wspiera nas w pisaniu poprawnego kodu w Pythonie. Śledzi to co już napisaliśmy i podpowiada kolejne metody, byśmy sprawniej napisali daną aplikację. W biznes uwierzył fundusz Trinity Ventures, oraz obecny CEO GitHuba — Nat Friedman. Zespół pozyskane środki chce wykorzystać na promocję produktu, z którego dziś korzysta 30 tys. developerów.

Więcej na ten temat tutaj.

10. 55 milionów dolarów na technologię nowych tabletek

Jedna tabletka na tydzień — to główny cel zespołu Lyndra Therapeutics, który w ubiegłym roku opublikował prototyp swojego dzieła. Jest nim tabletka, która przez tydzień rozkłada się w żołądku, dawkując środki zgodnie z przeznaczeniem. Dzięki niej nie będziemy musieli codziennie łykać tabletek, a połknąć jedną na tydzień. Technologia wymaga jednak dopracowania, na co zespół pozyskał właśnie środki.

Więcej na ten temat tutaj.

11. 100 milionów dolarów dla Collibra — narzędzia do zarządzania swoimi danymi

Dzięki Collibra możemy z poziomu jednej strony zarządzać danymi użytkowników, które zebraliśmy prowadząc np. sklep internetowy. Collibra pozwala także użytkownikom dowiadywać się, jakie dokładnie dane wykorzystujemy i w jaki sposób może je usunąć, bądź zmodyfikować. Startup spotkał się z dużym zainteresowaniem już w 2008 roku, gdy banki w Stanach Zjednoczonych musiały uporać się z nową ustawą dot. danych osobowych.

Więcej na ten temat tutaj.

12. SAP stworzył fundusz do inwestowania w startupy sportowe i medialne

Sapphire Ventures, bo tak nazywa się fundusz inwestycyjny stworzony przez SAP, pozyskał właśnie 115 milionów dolarów na nowe inwestycje. Szuka ciekawych projektów z takich branż jak technologie, sport, media i rozrywka. Fundusz planuje dokonać 5-6 inwestycji każdego roku, mniej więcej po 3 miliony dolarów dla jednego startupu. W zarządzie funduszu jest m.in. Michael Spirito — członek studia 21st Century Fox.

Więcej na ten temat tutaj.

13. 600 milionów dolarów dla Kleiner Perkins

Amazon, AOL, Google, Compaq czy Netscape. To tylko kilka z ponad 900 inwestycji, które na przestrzeni lat dokonał Kleiner Perkins — najpopularniejszy fundusz inwestycyjny w Dolinie Krzemowej. Właśnie ogłosił pozyskanie 18 rundy, dzięki której będzie mógł dalej wspierać ciekawe przedsięwzięcia. Tym razem na wydanie ma aż 600 milionów dolarów. I na pewno ma już na oku kilka ciekawych startupów, które potrzebują środków na rozwój.

Więcej na ten temat tutaj.

Zdjęcie główne artykułu pochodzi z pexels.com.

Napisz coś od siebie!