W nowym roku wracamy do Was ze wspaniałymi wieściami ze świata startupów. Wspaniałymi dla startupowców i inwestorów, którzy nie dali o sobie zapomnieć. W tym tygodniu doszło do wielomilionowych inwestycji, a w jednym przypadku nawet do wielomiliardowej rundy finansowania. O tym wszystkim dowiecie się z wydania startupowej prasówki opartej o wybrane wydarzenia od 7.01 do 11.01.2019 roku.

1. 100 milionów dolarów dla Postmates

Postmates to jeden z pierwszych startupów z branży dostaw jedzenia, o którym zrobiło się głośno w świecie startupów. Jego twórcy opracowali system zarządzania kurierami/użytkownikami aplikacji, którzy mogli dostarczać zamówienia do klientów końcowych — często używając do tego rowerów miejskich. Startup pozyskał właśnie 100 milionów dolarów na rozwój, do dziś spółka pozyskała łącznie 681 milionów dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

2. 12 milionów dolarów dla Mr Jeff — pralni z dostawą do domu

Zespół stojący za tym startupem postanowił zcyfryzować proces prania. Wielu mieszkańców dużych miast zamiast kupować pralkę, woli brudne rzeczy prać w lokalnych pralniach. Zaniesienie, wypranie i odebranie rzeczy zajmowało jednak sporo czasu. Mr Jeff postanowił to zmienić. Odbierze pranie z domu użytkowników, wypierze i wyprasuje, a na koniec w ciągu 48 godzin dostarczy je właścicielowi pod drzwi. Usługę można subskrybować.

Więcej na ten temat tutaj.

3. Sztuczna inteligencja do dobierania współlokatorów ma 30 mln dolarów

Badi, startup z Barcelony, pozyskał właśnie środki na rozwój swojego oprogramowania do zarządzania wyborem współlokatorów. Celem zespołu było stworzenie algorytmu, który dopasuje, po cechach obecnych mieszkańców, kolejnego lokatora tak, by szybko zaaklimatyzował się w nowym miejscu, ale też, by pasował na ekipy. Startup zamknął właśnie drugą rundę finansowania i planuje ekspansję.

Więcej na ten temat tutaj.

4. Konkurent Udemy pozyskał 40 milionów dolarów. Poznajcie EMERITUS

Startup powstał po stworzeniu szkoły Eruditus w 2014 roku. Ze względu na duże zainteresowanie nauką online, szkoła postanowiła stworzyć platformę e-learningową Emeritus, za pośrednictwem której każdy student może ukończyć kilkadziesiąt kursów. Ułatwia to podniesienie swoich kwalifikacji, ale też przyswojenie wiedzy potrzebnej do zaliczenia egzaminu.

Więcej na ten temat tutaj.

5. 300 milionów dolarów dla wirtualnego banku N26

N26 zamknął właśnie rundę D finansowania na poziomie 300 milionów dolarów, co pozwoliło podnieść wycenę spółki na 2,7 miliarda dolarów. N26 dołączył więc do grona unicornów, czyli startupów wycenianych na ponad miliard dolarów. Twórcy startupu opracowali system do rejestracji konta bankowego i pozyskania karty płatniczej za pośrednictwem krótkiego formularza online. Założyciele zaledwie roku temu pozyskali 160 milionów dolarów od inwestorów.

Więcej na ten temat tutaj.

6. Bird — wypożyczalnia e-hulajnóg — zgarnęła ogromną rundę finansowania

Kolejny duży gracz w walce o pierwsze miejsce na świecie w wypożyczalni elektrycznie napędzanych hulajnóg wyszedł na prowadzenie. Twórcy startupu Bird ogłosili właśnie, że pozyskali 300 milionów dolarów na rozwój i ekspansję swojego produktu. Stworzyli oni system do odblokowywania e-hulajnóg rozmieszczonych po całym mieście. Środek lokomocji możemy za pomocą kilku kliknięć wypożyczyć, ale też zostawić w widocznym miejscu.

Więcej na ten temat tutaj.

7. Aurora — twórca autonomicznych samochodów — został wyceniony na 2 miliardy dolarów

To pokłosie ostatniej rundy finansowania, która zasiliła konta spółki. Trafiło tam, prawdopodobnie, bo informacja nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona, aż 500 milionów dolarów. Wszystko za sprawą nowego inwestora — znanego funduszu inwestycyjnego Sequoia Capital, który dołączył do grona udziałowców. Wcześniej w Aurora uwierzył m.in. współzałożyciel LinkedIna — Reid Hoffman.

Więcej na ten temat tutaj.

8. Miało być 2 miliardy dolarów, będzie 16 miliardów dolarów dla WeWork

Financial Times dotarł do informacji dementujących, że SoftBank ma zainwestować dwa miliardy dolarów w WeWork. Według poprzednich doniesień medialnych SoftBank miał zainwestować 2 miliardy dolarów razem z funduszem Vision Fund (finansowanym przez rząd Arabii Saudyjskiej). Reporterzy dotarli do informacji, że zarząd Vision Fund miał wycofać się z transakcji, ale SoftBank postanowił zainwestować jeszcze więcej, niż planował.

Więcej na ten temat tutaj.

9. 18 milionów funtów dla Gousto — konkurenta HelloFresh

Gousto to startup z branży food, za pomocą którego możemy zamówić wszystkie składniki do przygotowania posiłków z karty dań. Na świecie działają już startupy dostarczające gotowe potrawy, ale Gousto powstał dla pasjonatów gotowania, którzy nie mają czasu na zakupy i szukanie świeżych składników. Wolą zdać się na zespół Gousto, który dobiera najlepsze produkty do wyjątkowych przepisów.

Więcej na ten temat tutaj.

10. 12 milionów dolarów dla Bowery Valuation — startupu z branży nieruchomości

Bowery Valuation zajmuje się odciążeniem agencji nieruchomości od formalności związanych z rejestracją, czy uzyskaniem informacji o wynajmującym. Użytkownicy Bowery Valuation mogą dzięki programowi szybciej dowiedzieć się o najemcach bądź właścicielach zarządzanych nieruchomości. Wcześniej poświęcali na te czynności zdecydowanie więcej czasu. Startup pozyskał środki na rozwój i ekspansję.

Więcej na ten temat tutaj.

11. 25 milionów dolarów dla Tidelift — społeczności gotowej na testowanie produktów

Stworzyłeś własny produkt, oprogramowanie, czy software dla klienta i potrzebujesz informacji na temat jego działania w “prawdziwym życiu”? Warto pomyśleć o użytkownikach, którzy chętnie poświęcą czas na szukanie bugów i podsuwanie pomysłów na kolejne funkcjonalności. Takich wartościowych userów znajdziesz na Tidelift — w startupie, który zebrał społeczność developerów gotowych na dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Więcej na ten temat tutaj.

12. Startup do inwestowania na giełdzie ma 2,1 miliona dolarów na rozwój

Twórcy Ajaib stworzyli aplikację dla wszystkich mieszkańców Indonezji, zainteresowanych rynkiem giełdowym. Zespół przygotował dla nich program na smartfony, za pośrednictwem którego mogą na bieżąco przeglądać oferty sprzedaży akcji, czy zarządzać swoim portfelem inwestycji. Zespół stojący za tym startupem ma spore szanse na sukces z dwóch powodów: jest po akceleracji w Y Combinatorze, a inwestorem został doświadczony fundusz SoftBank.

Więcej na ten temat tutaj.

Napisz coś od siebie!