Dzisiaj będzie i o małych, i o dużych, ale i o ogromnych sukcesach startupów. Pokażemy niewielkie inwestycje, ale też takie, które przekraczają miliarda dolarów. Nie zabraknie także historii porażek znanych startupów, np. Lyfta, który 2018 rok zakończył stratą 911 milionów dolarów. To wszystko znajdziecie w naszej startupowej prasówce, w której zbieramy najważniejsze newsy z minionego tygodnia.

1. Lyft kończy 2018 rok z ogromną stratą

Minus 911 milionów dolarów — takim wynikiem zakończył się ubiegły rok podatkowy dla Lyfta, który zarabia coraz więcej, ale ponosi coraz większe wydatki związane z rozwojem i promocją swoje biznesu. Do wyników finansowych spółki dotarli dziennikarze TechCruncha. Na pewno do sukcesów tej aplikacji z ubiegłego roku należy zapisać podpisaną umowę umowę z siecią przychodni, która będzie mogła taniej zamówić podwózkę dla swoich 180 tys. pacjentów.

Więcej na ten temat tutaj.

2. Rząd Zjednoczonych Emiratów Arabskich inwestuje 125 milionów dolarów w niemiecki startup

Twórcy Wefox Group potwierdzili wiadomość o zamknięciu rundy B finansowania opiewającej na 125 milionów dolarów. W gronie inwestorów znaleźli się Mubadala Ventures (kontrolowany przez rząd ZEA fudnusz z Abu Dhabi) oraz Creditease — chiński fundusz inwestycyjny. Startup zdobył duże zainteresowanie czytelników aplikacją mobilną, za pośrednictwem której możemy kontrolować swoją polisę ubezpieczeniową.

Więcej na ten temat tutaj.

3. 20 milionów dolarów dla Blueground — startupu z branży nieruchomości

Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Boston, Washington, Athens, Istanbul czy Dubai. W tych miastach działa Blueground, platforma do wynajmu zarówno krótko, jak i długoterminowego. To co wyróżnia startup to dobór lokalizacji mieszkań i loftów, które zdaniem twórców spełnią oczekiwania wszystkich. Projekt pozyskał środki od VentureFriends, Endeavor Catalyst, Jabbar Internet Group oraz przedsiębiorcy Kevina Ryana.

Więcej na ten temat tutaj.

4. 200 milionów dolarów dla Chime — amerykańskiego banku mobilnego

Świat aplikacji mobilnych od lat stał się punktem odniesienia dla wielu przedsiębiorców znających się na branży bankowej. Dlatego coraz częściej słyszymy o nowych bankach mobilnych działających wyłącznie online, bez placówek dla klientów. Tak też było w przypadku Chime, który pozyskując finansowanie podniósł wycenę spółki do poziomu 1,5 miliarda dolarów. Ze startupu korzysta 3 miliony użytkowników.

Więcej na ten temat tutaj.

5. 52 miliony dolarów dla Eargo — nowoczesnego aparatu słuchowego

Eargo powstał dla tych, którzy stracili słuch, bądź mają inne problemy ze słuchem. Twórcy tego aparatu stworzyli słuchawki na wzór AirPodów, tak by były mniej widoczne, ale nadal spełniały funkcje lepiej niż starodawne aparaty słuchowe. Właśnie pozyskali środki na rozwój, ale też na promocję i sprzedaż swojego sprzętu. Cena jednego zestawu wynosi 2,550 dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

6. Munchery złożył wniosek o upadłość. Dłużnicy czekają na 6 milionów dolarów

Munchery to startup, o którym najgłośniej zrobiło się wtedy, gdy przestał realizować zamówienia. Na początku zestawy obiadowe dostarczał na czas, z czego byli zadowoleni użytkownicy. Od kilku miesięcy większość z nich żywi urazę do twórców Munchery. Kilka tygodni temu strona, za pomocą której można było składać zamówienia, została zamknięta. Według relacji użytkowników, firma jest im dłużna 3 miliony dolarów, drugie tyle należy się dostawcom.

Więcej na ten temat tutaj.

7. 60 milionów dla Shift Technology — startupu antyfraudowego

Bessemer Venture Partners, Accel, General Catalyst, Iris Capital oraz Elaia Partners — to inwestorzy, którzy uczestniczyli w rundzie finansowania startupu z siedzibą w Paryżu. Zadaniem Shift Technology jest zadbanie o bezpieczeństwo danych firm ubezpieczeniowych i zapobieganie oszustwom. Firma zatrudnia 200 osób, które każdego dnia czuwają nad bezpieczeństwem milionów klientów międzynarodowych ubezpieczalni.

Więcej na ten temat tutaj.

8. 100 milionów dolarów dla Go-Jek. Ale to nie koniec tej rundy finansowania

Uber i Go-Jek od lat walczą o tych samych klientów, dlatego mają podobną strategię realizacji swoich wizji. Go-Jek właśnie ogłosił kolejnego członka rundy F finansowania, który zainwestował 100 milionów dolarów. Zdaniem TechCruncha to tylko jeden z uczestników rundy, której łączna kwota ma wynieść 2 miliardy dolarów. Go-Jek pozyskane środki chce wykorzystać na promocję swojej usługi realizacji podwózek w Południowej Azji.

Więcej na ten temat tutaj.

9. 27 milionów dolarów dla Moka — chińskiego startupu z branży HR

Burger King’s, Xiaomi i McDonald’s — to kilka z pięciuset firm, które w 2018 roku skorzystały z oferty tego startupu. Moka wykorzystuje analizę danych do tego, by ułatwić rekruterom proces znajdowania pracowników na terenie Chin — zajmuje się organizacją wszystkich etapów rekrutacji. Startup właśnie pozyskał rundę B finansowania, w której uczestniczyli: Hillhouse Capital, Xianghe Capital, GSR Ventures czy GGV Capital.

Więcej na ten temat tutaj.

10. 30 milionów dolarów dla Voi Technology — wypożyczalni e-hulajnóg w Europie

Elektrycznie napędzane hulajnogi zdobyły największe polskie miasta i nie tylko. Na ulicach świata co rusz znajdziemy reklamy wypożyczalni hulajnóg albo rozstawione w różnych miejscach pojazdy. Do wszystkich z nich możemy dostać się za pomocą aplikacji właściciela danego pojazdu. Dziś 30 milionów dolarów pozyskał Voi Technology, który działa w takich krajach jak Francja, Portugalia, Hiszpania, Szwecja i Dania.

Więcej na ten temat tutaj.

11. ARIA zainwestowała min. 1 mln euro w SDA

ARIA zainwestowała w SDA w ramach ticketu od 1 do 5 mln euro. Kapitał przeznaczony zostanie na międzynarodową ekspansję i dywersyfikację biznesu poprzez rozpoczęcie świadczenia usług w trybie online. SDA prowadzi kursy programowania dla klientów indywidualnych, firm i instytucji. Obecna jest w Polsce, a także w Rumunii, Estonii, na Litwie i Łotwie. W 2018 roku „wypuściła” na rynek 1 500 programistów.

Więcej na ten temat tutaj.

12. Grab wyceniany na 14 miliardów dolarów

Grab, aplikacja za pomocą której możemy zamówić posiłek ze zrzeszonych restauracji, właśnie zamknął kolejną rundę finansowania. Tym razem od inwestorów otrzymał 1,46 miliarda dolarów od Softbank Vision Fund. Środki przeznaczy przede wszystkim na promocję i sprzedaż swojej usługi w Południowej Azji. Startup niespełna pół roku temu zamknął rundę opiewającą na 200 milionów dolarów.

Więcej na ten temat tutaj.

13. 6 milionów dolarów dla Tasso — plastra pobierającego krew do badań

Im więcej lekarstw bierzemy, tym częściej powinniśmy sprawdzać ich wpływ na nasz organizm. Z takiego założenia wyszli twórcy Tasso, którzy stworzyli prosty zestaw do pobierania próbki krwi. Plaster przyklejamy na ramię, a po wypełnieniu fiolki zdejmujemy i wysyłamy do laboratorium. Znacznie skraca to czas związany z pobieraniem krwi w klinice. Zespół Tasso dzięki pozyskanym środkom wprowadzi na rynek produkt do końca tego roku.

Więcej na ten temat tutaj.

Napisz coś od siebie!