Informacje w skrócie: Branża: IT/HR/Programowanie | ilość pracowników: <10 | Adres: Gdynia, PPNT | strona www: sphere-research.com | spoj.com

1.Bardzo miło mi powitać na łamach Startup Cribs legendarny i świetnie znany praktycznie każdemu studentowi informatyki w Trójmieście – SPOJ! właśnie.. Kim jesteście? Co stworzyliście? Przedstawcie się na początek wszystkim, którzy niekoniecznie Was jeszcze znają.

spojj1Zacznijmy od tego, że Spoj, to tylko jeden z wielu projektów. Fundamentem firmy Sphere Research Labs, bo tak się nazywamy, jest nasza autorska technologia – Sphere Engine. Rozwiązanie to służy do testowania umiejętności programistycznych,  świetnie sprawdzając się w edukacji i rekrutacji. Spoj również korzysta z naszej technologii,  ale to coś więcej –

to portal i społeczność skupiająca entuzjastów programowania z całego świata, którzy dzięki dostępowi do ogromnej ilości zadań mogą rozwijać swoje umiejętności.

Obok Spoja wśród naszych produktów znajdują się także: Ideone.com – darmowa platforma do testowania fragmentów kodu online, Sphere Contest – platforma do organizowania konkursów programistycznych oraz wspomniany już Sphere Engine, czyli jak sama nazwa wskazuje, silnik obsługujący testowanie umiejętności, który również udostępniamy naszym klientom.

2. Jakie były Wasze początki? Jak powstała sama idea związana właśnie z tego typu rozwiązaniem.

Nasz system powstał przed laty na Politechnice Gdańskiej jako narzędzie pomagające w nauce programowania. Służył wykładowcom, którzy dawali studentom możliwość rozwiązywania zadań na zajęciach laboratoryjnych, ale też mieć do nich dostęp i ćwiczyć w domu.  Dzięki niemu wykładowcy zostali odciążeni przy sprawdzaniu rozwiązań zadań, a studenci mogli trenować z naszym system całą dobę.

Spoj to 150 tys. zarejestrowanych użytkowników z Indii, ponad 100 tys. z Chin oraz ponad 50 tysięcy z Indonezji i Polski. To także kilkanaście innych krajów. W sumie blisko pół miliona.

3. Jesteście w skrócie polskim startupem i to o iście globalnym zasięgu. Opowiedz proszę w jakich krajach na świecie wykorzystuje się to, co stworzyliście?

Nasze dwa główne narzędzia spoj.com oraz ideone.com są używane przez użytkowników na całym świecie. Od samego początku produkty były dostępne w wersjach anglojęzycznych (i nie tylko). Najbardziej obecni jesteśmy w Indiach, to nasz główny rynek i tam mamy najwięcej partnerów. Nie ma się co zresztą dziwić, gdyż właśnie tam panuje prawdziwy boom na programowanie: szkoli się  tam dziś najwięcej programistów a wiele dużych korporacji przenosi do Indii swoje działy IT.

Flagowe produkty Sphere Research Labs

4. Wasz produkt ma tak wiele zastosowań, że aż trudno byłoby mi je wymienić. Przedstaw może jednak trzy podstawowe, flagowe rozwiązania.

Skupmy się na jednym, za to kluczowym: jak sprawdzić czyjeś umiejętności programistyczne? Są sytuacje,  gdy ktoś musi w krótkim czasie przetestować kilkadziesiąt lub nawet kilkaset osób – na przykład podczas egzaminu na studiach lub podczas rekrutacji na dane stanowisko w firmie. Najprostszym sposobem wydaje się być przedłożenie  danemu osobnikowi kilku zadań i danie mu czasu na ich rozwiązanie.

Problem w tym, że przy tak dużej liczbie osób samo sprawdzanie trwałoby niesłychanie długo. My oferujemy rozwiązanie, które świetnie działa  zarówno w edukacji jak i rekrutacji a nasza technologia pozwala ocenić rozwiązanie szybko i przede wszystkim automatycznie.

Ideone to obok SPOJ jeden z dwóch flagowych projektów Sphere Reseach Labs, z którego korzystają setki tysięcy studentów informatyki na świecie.

Są z resztą także inne sposoby na wykorzystanie tego co stworzyliśmy – dzisiaj na rynku panują specyficzne realia, które sprawiają, że to firmy walczą o pracowników. Jednym z pomysłów na przyciągnięcie najlepszych a przy tym  uatrakcyjnienie wydarzenia (np. konferencji lub targów IT) jest zorganizowanie konkursu programistycznego, takie rzeczy też mamy w swojej ofercie.

5. pochwalcie się nieco liczbami. Jak wiele osób wykorzystuje na co dzień rozwiązania przez was stworzone?

Wg statystyk ponad milion użytkowników miesięcznie + użytkownicy naszych klientów których nie zliczamy. Sam Spoj to społeczność globalna, w tej chwili mamy ponad 150 tys. Zarejestrowanych użytkowników z Indii, ponad 100 tys. z Chin, ponad 50 tysięcy z Indonezji i Polski a to tylko kraje ze ścisłej czołówki.

Rozwój i plany na przyszłość

6. Jakie są wasze plany rozwoju? W którym kierunku chcecie, aby podążał SPOJ / Sphere Engine

Planujemy dalsze integracje naszego systemu ze szkołami oraz firmami, które chcą szkolić swoich pracowników. Nie przestajemy pracować nad integracją kolejnych języków programowania, obecnie obsługujemy ponad 60, ale na tym nie poprzestajemy. Niedługo w naszym systemie weryfikacji kompetencji zintegrujemy także nowe narzędzia. Możliwe będzie np. rozwiązywanie zadań związanych z takimi tematami jak Big Data, co z pewnością uprości rekrutację także w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

siedziba Sphere Research Labs mieści się obecnie w Gdyńskim Parku Naukowo Technologicznym

Siedziba Sphere Research Labs mieści się obecnie w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym

7. Cały czas pozostajecie bardzo niewielkim zespołem. Wyjaśnij, dlaczego tak jest. Czy to się może wkrótce zmienić? Jeśli tak, to jakich ludzi widzicie u siebie w drużynie?

Chętnie przywitamy w naszych szeregach ambitnych programistów, którzy szukają nieszablonowych projektów, jesteśmy także w trakcie poszukiwania osób mogących układać zadania programistyczne. Mamy także wakat w dziale sprzedaży, osoby z Trójmiasta i okolic są u nas mile widziane!

8. Podsumujmy jeszcze kilka waszych narzędzi, które przez lata udało wam się stworzyć, a z których korzystają firmy na całym świecie:

Sphere Engine – jest sercem wszystkich produktów i projektów realizowanych przez firmę, jest także dostępny jako oddzielne API, które klient może zintegrować ze swoimi systemami.

Sphere Contest – proste i łatwe w obsłudze narzędzie do organizacji konkursów programistycznych. Pozwala firmom zorganizować unikalne wydarzenie, dzięki któremu może przyciągnąć do siebie wielu potencjalnych pracowników.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Napisz coś od siebie!