Co przyniósł wtorek? Ciekawy news na temat młodej dziewczyny, która otrzymała spore pieniądze na rozwój własnego funduszu oraz największa inwestycja w tym roku w brytyjski startup, z nazwy cudowny, choć z gruntu oferujący nie do końca genialne rozwiązanie dla studentów. Będzie też o ciekawym startupie, który tworzy wizualizacje pomieszczeń w VR niczym z Simsów. Zapraszam do lektury prasówki w nieco innej formie.

 #1 Ciekawa historia 23-letniej Laury Deming, która dostała $22M na rozwój swojego własnego funduszu inwestującego w startupy z dziedziny biotech.

Brzmi tak absurdalnie, że aż trzeba się nad tym pochylić, bo kwota, którą otrzymała ta młoda kobieta sięga niemal 100 milionów złotych, z którą mogłaby śmiało konkurować o miano największego funduszu w kraju nad Wisłą.

Mimo 23 lat ma za sobą ponad dekadę doświadczenia w temacie, a tak w skrócie: Podczas przeprowadzki z Nowej Zelandii do USA, jako 11-latka naskrobała maila do Cynthii Kenyon, biologa molekularnego, czy mogłaby odwiedzić jej laboratorium, z czym nie było problemu. Laura złapała bakcyla, że ośmieliła się zapytać o możliwość „pracy” właśnie tam, na co ponownie dostała zgodę.

Laura raczej miała smykałkę do biologii oraz technologii, ponieważ już jako 14-latka dostała się na MIT, natomiast w wieku 16 lat dołączyła do programu Petera Thiel’a, który dawał $100,000 młodym ludziom „who want to build new things”. Młoda podłapała temat i wystąpiła z ideą stworzenia funduszu wspierającego startupy z branży biotech, pracujące nad przeciwdziałaniem starzeniu się – ponownie, poszła po swoje i dostała to.

Tak oto powstał Longevity Fund, który ma już za sobą kilka inwestycji, a Laura właśnie z dumą ogłosiła, że został on wsparty konkretną kwotą w wysokości $22M. Na pytanie od Tech Crunch, w ile startupów zamierza zainwestować właśnie zebrane pieniądze, ze spokojem odpowiada, że 8-10.

Pomyślisz sobie, że ktoś sponsoruje dziewczynę i daje jej po prostu kredyt zaufania, a Laura to wciąż melodia przyszłości. Nic bardziej mylnego. Jedna z firm, w którą zainwestowało Longevity – Unity Technology, właśnie domknęła Rundę-B finansowania na poziomie $30M w poprzednim tygodniu. Poza tym to wszystkie z firm z portfolio Laury są po otrzymanych rundach w wysokości co najmniej kilkunastu milionów USD.

Także porozmawiaj ze swoim dzieckiem, zastanów się, czy może chce napisać list do kogoś więcej, poza Świętym Mikołajem? Oczywiście nie chodzi o budowę kolejnego funduszu wartego dziesiątki milionów złotych i zostanie drugą Laurą Deming, ale z czasem może wyjść z tego coś ciekawego. Oh, Laura.

 

#2 Największa inwestycja w brytyjski startup w 2017 roku i $240M dla Prodigy Finance.

Pożyczki studenckie bywały modne i wydawać by się mogło, że ich czasy odeszły w niepamięć, przynajmniej w Polsce. Co innego na zachodzie, tam Prodigy Finance, czyli „cudowne finanse” właśnie otrzymał $240M wsparcia od inwestorów, co jest zdecydowanie największą inwestycją w tym roku, jaki zebrał brytyjski startup.

Czym się zajmuje i jaki cudowny patent na finansową wolność daje ów startup? Daje pożyczki studentom z naciskiem na tych, którzy jeżdżą po świecie i uczą się za granicą, gdzie za zwyczaj potrzebują więcej pieniędzy, niż mieszkając z rodzicami, czy wynajmując pokój u cioci. Według prognoz do 2025 roku osób studiujących za granicą będzie około 8 milionów, także jest o co walczyć.

W ciągu 10 lat pożyczyli $325M ponad 7 tysiącom studentów z całego świata. Tak wielką rundę finansowania, Prodigy Finance zamierza przeznaczyć na wejście do USA oraz do krajów rozwijających się, jak Brazylia, Chiny oraz Indie. Jest jeszcze inny, prawdopodobnie mniej cudowny sposób na to, aby uzdrowić swoje finanse – wystarczy pójść do pracy.

#3 Matterport otrzymuje $5M na rozwój technologii zapisywania obrazu 3D, tworząc makiety pomieszczeń jak w Simsach

Ciekawy startup ogłosił we wtorek skromną (do poprzednika) rundę finansowania w wysokości $5M. Chodzi o Matterport, który za pomocą kamer 3D (które sprzedaje po $3,990) tworzy wizualizacje obiektów, które wychodzą rzeczywiście imponująco. Można je przeglądać w VR lub na stronie matterport.com w sekcji „explore spaces”.

 

Napisz coś od siebie!