Wczorajszy dzień przyniósł kilka ciekawych inwestycji, tym razem poznasz trzy z nich, które mają jeden wspólny mianownik. Najpierw nieco o Birmie i walce Grab z Uberem w Południowo Wschodniej Azji, następnie będzie o aplikacji do udzielania kredytów hipotecznych Blend. Na sam koniec nieco o tym, czym zajmuje się współtwórca MySpace.

#1 Grab inwestuje $100M w Birmie, aby zdetronizować Ubera

To ciekawy kraj, który jeszcze 10 lat temu był pod panowaniem wojska, które nakładało wielkie restrykcje na korzystanie z internetu, a karta SIM potrafiła kosztować od $200 do nawet $1,500. Po trwających wiele lat i nasilających się protestach, sytuację zmieniły demokratyczne wybory w 2015 roku, a Birma (czy Mijama) otworzyła się na całe dobrodziejstwa internetu. Ceny karty SIM spadły do $5, co przyczyniło się do tego, że jest ich obecnie więcej, niż mieszkańców kraju (ponad 50 milionów ludzi).

Do kraju w marcu wszedł Grab, który obecnie dziennie notuje 25,000 przejazdów i posiada 6000 kierowców i określa się mianem lidera na tym rynku. $100M inwestycji ma zostać wykorzystane w ciągu najbliższych 3 lat, aby zupełnie przejąć kontrolę nad tym rynkiem, gdzie również funkcjonuje Uber, który jednak nie chwali się ilością odbytych kursów.

#2 Blend zbiera $100M od inwestorów na rozwój platformy do zaciągania kredytów hipotecznych


10 milionów Amerykanów rocznie ubiega się o kredyt hipoteczny. Każda z aplikacji średnio zawiera nawet 2000 stron pełnej dokumentacji, a zaciągnięcie hipoteki jest dla mieszkańca USA dwudziestym, najbardziej stresującym zajęciem w życiu.

Mniej papierologii to mniej stresu, z tym nikt nie polemizuje. Blend to platforma, która abyś szybciej dostał kredyt hipoteczny, a także obserwował cały proces z poziomu smartfona. Oczywiście to także porównywarka i możliwość skorzystania z ofert wielu banków, która istnieje od 2012 roku.

Blend w ciągu pięciu rund zebrał w sumie $160M. Rynek hipotek reprezentuje bardzo dużą część całkowitego rynku kredytów w USA, a Blend zamierza wkrótce wejść z kolejnymi produktami, na co chce przeznaczyć środki z ostatniej inwestycji.

#3 100 milionów pobrań gry o … pandach.

Kiedyś grałeś w Mario, Contrę czy Tomb Raider, obecnie ponad 100 milionów ludzi na świecie gra w Panda Pop. Gusta młodych ludzi się zmieniają, o nich się nie dyskutuje, dlatego najlepiej pochylić się nad finansową częścią całego tematu. Gra pochodzi ze stajni Jam City, którego właścicielem jest współtwórca MySpace, Chris DeWolfe, który po spektakularnym failu, jaki zaliczył ten społecznościowy serwis muzyczny, wydaje się znaleźć swoje miejsce wśród pand.

Biorąc pod uwagę rankingi od Apple, Jam City ma dwie gry w „Top 100 revenue grossing games”, to Cookie Jam (30. miejsce) oraz Panda Pop (miejsce 43.). Średnio już ponad 9 milionów użytkowników miesięcznie regularnie gra w Panda Pop, a Chris DeWolfe może cieszyć się z przychodów przekraczających $400M rocznie. Jam City notował dotychczas 100% wzrost dochodów rok do roku, a celem Chrisa DeWolfe jest wejście na giełdę w 2019. Oby tym razem trafił w dobry momencie na odcinanie kuponów.

Napisz coś od siebie!