Zapraszam do podsumowania prasy w nieco innej formie. Być może bardziej przystępnej. W miarę możliwości postaram się publikować regularnie posty na blogu w formie aktualności ze świata, oczywiście takich, do których nie dotrzesz przez inne polskie media okołostartupowe. 

Historie, inwestycje oraz ciekawe startupy. Europa, USA, Azja. Poszczególne wydarzenia będą może nieco dłuższe, prawdopodobnie pojawiać się będą nieco regularniej, niż tylko w postach na Facebooku.  DKażdy będzie mógł sobie doczytać, o czym chce, jeśli coś go bardziej zainteresuje. Weekendami niewiele się dzieje, także podsumowania będą raczej z dni roboczych.

Czasami newsów będzie dwa, czasem pięć, a być może niekiedy osiem. Wszystko w zależności od wolnego czasu.

#1 Berlin: N26 ma już pół miliona klientów, a 60% jego wzrostu jest nadal organiczne.

Powstały w 2013 roku startup to nic innego, jak internetowy bank, który stał się modny. Czyli tradycyjnie, stają w totalnej opozycji do obecnej bankowości, wszystko przez internet i generalnie tylko przez smartfona. Efekty? 300 000 klientów w marcu, 500 000 klientów w sierpniu. Każdego dnia dołącza 1,5 tysiąca nowych osób, a wzrost jest jeszcze szybszy. W sumie użytkownicy N26 dokonali łącznych transakcji na kwotę €5 mld.

Pochodzą z Berlina, ale mocno rozwijają się w Austrii, Hiszpanii oraz Włoszech. Ludzie z innych krajów również mogą się rejestrować, lecz nie dostaną takich możliwości, jak niemieccy użytkownicy, także mija się to nieco z celem. Dotychczas zebrali z rynku skromne $40M finansowania.

Twórcy cały czas dodają nowe funkcjonalności, dzięki czemu już dziś klienci mogą przez N26 oszczędzać pieniądze, inwestować, czy brać kredyt, a wszystko z poziomu smartfona. Prawdopodobnie właśnie dostępność sprawiła, że tak wielu ludzi ciągnie w ich kierunku. Zero papierologii. Więcej: https://next.n26.com/en-eu/

#2 UK: eMoov – platforma nieruchomości pozyskała £9M finansowania

Temat nie jest nowy, rynek dość mocno konkurencyjny, aczkolwiek to, co wyróżnia eMoov spośród konkurencji to nieco inne podejście, sam określa siebie mianem „hybrydowego agenta nieruchomości”, w którym sporo procesów jest zautomatyzowanych (jak wszędzie), a wartością dodaną jest tutaj połączenie standardowego podejścia, gdzie jeśli chcesz sprzedać swój dom, to wysyłają do Ciebie dodatkowo ludzi, którzy go dokładnie mierzą, robią zdjęcia i wrzucają wszystko za Ciebie. Stają w opozycji do podejścia „Do It Yoursfelf”, co niby stanowi podstawę ich sukcesu, a przynajmniej tak twierdzą. Wcześniej otrzymali już £3M, a prawdopodobnie na dniach ogłoszą inwestycję na drugie tyle. Kasę chcą wydać na „wyrafinowany dział marketingu”. Ciekawe… Więcej na: https://www.emoov.co.uk/

#3 Ciekawy ebook i 25+ case study z growth hackami na Product Hunt

Warto jest czasem zajrzeć na platformę Product Hunt, gdzie ludzie doceniają nietypowe startupy, a czasami znajdzie się tam też coś innego, tak jak w tym przypadku – pisanego. Chodzi o dość ciekawy ebook autorstwa wiarygodnego growth hackera, Josha Fechtera, który został swojego czasu nagrodzony jako Top Quora Writer, gdzie śledzi go tam ponad 27 000 ludzi. Zebrał kilkadziesiąt ciekawych tricków i growth hacków w ebooku „25+ Case Studies of the Best Growth Hacks From 2017”, który możesz pobrać w tym miejscu (dostaniesz go przez Messengera).

Na uwagę zasługuje fakt, iż jednym ze współtwórców ebooka, który podzielił się swoim hackiem jest Jakub Górajek, współtwórca startupu UnStock, unikalnego marketplace dla mobile video, o którym miałem przyjemność napisać w tym miejscu (w rozmowie z Adamem Cellary). Tutaj natomiast wątek ebooka na Product Hunt: https://www.producthunt.com/posts/the-bamf-bible

Stay tuned!

Napisz coś od siebie!