Praca w grupie to wymiana zdań, prezentowanie różnych punktów widzenia, burza mózgów, wyciąganie wniosków, a w konsekwencji – szukanie wspólnej wizji. To proces twórczy, podczas którego Twój zespół musi pozostać skupiony, aby stworzyć możliwie najlepsze rozwiązanie dla tematu, który podejmuje.

mural 1MURAL sprawia, że kreatywna praca zdalna staje się tak samo łatwa, jak w realu.

Do pracy zespołowej i zarządzania projektami w startupie mamy całe mnóstwo narzędzi. W zależności od wielkości zespołów po specyfikę danej firmy wyboru jest bardzo wiele opcji. Od Trello czy Asany, przez wparcie komunikacji w formie Slacka, Skype, a to tylko kilka tych najbardziej popularnych.

Jednakże w sytuacji, gdy cały zespół pracuje ze sobą zdalnie, zwyczajnie ciężko jest efektywnie prowadzić burzę mózgów i na bieżąco wspólnie budować mapy myśli, czy też zapisywać wszystkie rodzące się idee, tak aby każdy miał jasną wizję tego, o co chodzi.

Jak zorganizować zatem swoje myśli, gdy pracuje się zdalnie w  grupie?

Obejrzyj wideo aby poznać, co ma do zaoferowania ten argentyński startup

Naprzeciw temu wyszedł startup z Buenos Aires, który postawił sobie za zadanie, aby umożliwić każdemu zespołowi tworzenie kreatywnych map myśli w formie popularnych tablic z kolorowymi karteczkami, dodając do tego wszystkie możliwości jakie daje nam Internet.

To znaczy, że nie tylko możesz przyklejać kartki do internetowej tablicy i organizować je w dowolny sposób, ale również dorzucać tam w razie potrzeby filmy, zdjęcia, dokumenty tekstowe, czy arkusze Excela.

MURAL dosyć mocno przypomina to Prezi

Wygląda momentami praktycznie jak jego klon. Obszar roboczy do pracy jest w zasadzie nieograniczony, możesz budować mapy myśli na podobnych zasadach, a funkcjonalności samego narzędzia również są dosyć zbieżne.

Twórcy odpierają jednak te zarzuty, argumentując to w ten sposób, iż skupiają się na integracji treści z całej sieci, to znaczy również synchronizację z Dropbox, czy treściami z social media typu Facebook, Instagram czy Pinterest.

Najważniejszą różnicą jest jednak fakt, iż środek ciężkości w MURAL został zdecydowanie przesunięty na efektywną i kreatywną pracę zdalną w grupie, nie zaś na samą w sobie prezentację treści.

mural2

To najlepsze rozwiązanie dla Design Thinking

MURAL to bardzo ciekawy startup, z który przez wielu ekspertów z dziedziny design thinking uznany został za najlepsze narzędzie do pracy w grupie właśnie zgodnie z tą metodą.

Czym jest ów metodologia? To sposób tworzenia innowacyjnych produktów i usług w oparciu o bardzo dokładne zrozumienie potrzeb  i problemów użytkowników, mocno wykorzystywany szczególnie przez startupy.

Na zachodzie startup ten jest bardzo popularny i od lat zbiera wzorowe recenzje. Korzystają z niego największe firmy technologiczne, w tym IBM, dla którego MURAL stał się kluczowym narzędziem do pracy metodą Design Thinking dla pracowników rozsianych po całym świecie:

Dziennie aż w 50 krajach pracownicy naszej firmy wykorzystują w kreatywnej współpracy właśnie narzędzia, jakie oferuje MURAL.” – mówi Phil Gilbert, Head IBM Design.

Liczby. Pieniądze, finansowanie i biuro w USA

Na czym startup zarabia? Otóż konto w serwisie darmowe jest tylko na 30 dni, następnie na rok dla 5-cio osobowego zespołu jego koszt to $29 miesięcznie lub $300 w skali rocznej. Na osobę wychodzi zatem 30 zł miesięcznie lub 250 zł rocznie, co jest kwotą, umówmy się, symboliczną.

Miesiąc temu w lipcu otrzymali wsparcie w wysokości 1,3 miliona dolarów, w sumie zbierając 2,3 miliona dolarów w samej rundzie Seed. Otworzyli swoje biuro również w San Fransisco.

Startup ma także imponującą liczbę 17 tysięcy aktywnych użytkowników, korzystających każdego miesiąca z narzędzi serwisu.

Podsumowując

MURAL (www.mural.co) to narzędzie, które ułatwia twórcze myślenie i porządkowanie myśli podczas pracy zdalnej w grupie. Wydaje się być idealny dla startupów, nawet dla tych, które na co dzień korzystają już np. z Trello czy Asany.

Dzięki MURAL możecie zdecydowanie wygodniej przeprowadzać zdalne burze mózgów, kreatywnie współpracować, dzielić się inspiracjami oraz pracować nad rozwiązaniem problemów, które napotkacie w swoim startupie. To również idealne narzędzie do pracy dla każdej agencji kreatywnej.

Jeśli znasz podobne narzędzia, a z pewnością testowałeś ich kilka, to będę wdzięczny, jeśli podzielisz się z czytelnikami, z czego lubisz korzystać najbardziej do kreatywnej współpracy zdalnej?

Podziel się w komentarzach swoim doświadczeniem, aby inni również mogli skorzystać z Twojej wiedzy i dowiedzieć się o ciekawych narzędziach dla startupów. Dziękuję.

Napisz coś od siebie!